SON DAKİKA
hava
Google News

Zelzeleye sağlam mahalleler için 4 buçuk milyarın üzerinde kaynak ayrıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in dirençli kent vizyonuyla yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları tüm süratiyle sürüyor. İzmir’de 2019’dan bu yana ihale bedeli 4 milyar 513 milyon lirayı aşan bedelle yeni ömür alanları oluşturuluyor. 6 bölgede 8 etap halinde devam eden yaklaşık 820 bin metrekarelik dev bir alanda sarsıntıya sağlam yeni mahalleler kuruluyor.

Son Güncelleme :

25 Şubat 2024 - 16:00

/ 85 views kez okundu.
Zelzeleye sağlam mahalleler için 4 buçuk milyarın üzerinde kaynak ayrıldı


İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in dirençli kent vizyonuyla yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları tüm süratiyle sürüyor. İzmir’de 2019’dan bu yana ihale bedeli 4 milyar 513 milyon lirayı aşan bedelle yeni hayat alanları oluşturuluyor. 6 bölgede 8 etap halinde devam eden yaklaşık 820 bin metrekarelik dev bir alanda sarsıntıya güçlü yeni mahalleler kuruluyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in dirençli kent vizyonu kapsamında hızlanan kentsel dönüşüm çalışmaları 5 yıllık süreçte kıymetli bir basamağa geldi. İzmir’de 2019’dan bu yana ihale bedeli 4 milyar 513 milyon lirayı aşan bedelle yeni hayat alanları kuran Büyükşehir Belediyesi, 820 bin metrekarelik dev alanda sarsıntıya güçlü yeni mahalleler kurmayı sürdürüyor. 6 bölgede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında imal faaliyetlerine başlanan Karabağlar Uzundere, Gaziemir Emrez-Aktepe, Konak Ege ve Karşıyaka Örnekköy mahallelerinde bin 150 bağımsız ünitenin inşası tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. Yaklaşık 5 bin 560 bağımsız ünitenin imaline yönelik faaliyetler sürdürülüyor.

İzmirlilerin yatırımlarıyla daha da büyüyor
İzmir’de Türkiye’ye örnek olacak formda yerinde dönüşüm, yüzde yüz uzlaşı, belediye garantörlüğü prensipleriyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kooperatifleşme modeliyle bir kat daha büyüdü. Örnekköy 3’üncü ve 4’üncü etap, Gaziemir Emrez/Aktepe 1’inci etap ve Uzundere 3’üncü ve 4’üncü etabın yükleniciliği Büyükşehir iştiraki İZBETON’a verildi. Bu 5 noktada, imalatların başlaması için 5 başka protokol imzalandı. İZBETON onlarca müteahhit ile görüştü. İzmirlilere en çok yarar sağlayacak, inançlı konutların inşaatı için kooperatif alt yükleniciliği formülü öne çıktı. Lider Tunç Soyer’in kooperatifçiliğe verdiği kıymetle paralel olarak İzmirli iş insanlarının oluşturduğu kooperatifler ile protokoller imzalandı.  Devasa projeler İzmirlilerin yatırımlarıyla daha da büyüyor.

Bölgelerde yapılanlar ve son durum
Birinci ve ikinci etabı tamamlanan Örnekköy’de üç bloktan oluşan ve 611 bağımsız kısmı kapsayan 3’üncü etap çalışmaları sürüyor. A1 Blok’ta kaba imalatın yüzde 86,64’lük kısmı, A2 Blok’ta kaba imalatın yüzde 79,98’i, B Blok’ta kaba imalatın yüzde 9’u bitirildi. Yeniden üç bloktan oluşan ve 407 bağımsız kısmı kapsayan 4’üncü etap çalışmaları kapsamında bloklardan ikisinde kaba imalatlar tamamlandı, bir blokta da kaba imalatta 13’üncü kata kadar çıkıldı. 585 bağımsız kısmı kapsayan 5’inci etap çalışmalarında temel inşaatı ve kaba imalat çalışmaları sürüyor.

Gaziemir Kentsel Dönüşüm alanı 1’inci etapta 293 bağımsız kısmı kapsayan birtakım bloklarda tabliye beton dökümleri ve kimi bloklarda ise temel imalatları devam ediyor. 2’nci etap kapsamında da 261 bağımsız kısım için temel imalatları sürdürülüyor.

Karabağlar Uzundere’de 1422 bağımsız kısmı kapsayan 3’üncü etapta birtakım blokların bodrum kat kaba imalatlarına başlandı. Öbür bloklar için temel hafriyat çalışmaları ve proje çalışmaları sürüyor. 4’üncü etap kapsamında ise yer teslimi yapılmış olan parseller üzerinde 1283 konut ve 24 işyeri için projelendirme çalışmaları devam ediyor.

Üç bloktan oluşan Ege Mahallesi 1’inci etapta 702 konut ve 4 işyeri imali çalışmaları da tüm süratiyle sürüyor. B1- B2 Blok temel beton dökümü yapıldı, T Blok yer düzgünleştirme çalışmaları sürdürülüyor.

30 Takım sarsıntısı sonrasında Halk Konut Projesi hamlesi
Dirençli kent gayesiyle Halk Konut projesi de hayata geçirildi. İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen zelzele sonrası orta hasarlı ve riskli yapı olduğu tespit edilen binaların tekrar inşası için geliştirilen projeyle vatandaşların kendi konutlarını inşa etmesi sağlandı. Kooperatif sistemine dayanan, toplumsal, ekonomik ve teknik bir model olan Halk Konut projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Egeşehir A.Ş, İZBETON ve Bayraklı Belediyesi iştiraki olan Baybel A.Ş.’nin her bina için kurulan bir kooperatif ile yaptıkları paydaşlıkla yürütülüyor.

15 Haziran 2022’de Halk Konut 1 (Dilber Apartmanı) Kooperatifi ile imzalanan birinci mukaveleden sonra 17 farklı kooperatif ile daha kontrat yapıldı. Toplamda 18 kooperatif ile yapılan mukaveleler çerçevesinde 110 bin metrekare yapı inşaat alanı ile 758 konut, 66 ticari ünite olmak üzere 824 bağımsız ünite inşa edilecek.
Yaklaşık 2 bin 500’den fazla depremzede barınma hakkına eski adresinde, eski mahallesinde tekrar kavuşacak. Pilot proje olan Halk Konut 1’de kaba inşaat süreci tamamlandı. İnce imalatlar ile ilgili üretim süreci devam ettiriliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis