SON DAKİKA
hava
Google News

Yunanistan, F-35 savaş uçağı için resmi talepte bulunacak

Son Güncelleme :

29 Haziran 2022 - 22:44

/ 138 views kez okundu.
Yunanistan, F-35 savaş uçağı için resmi talepte bulunacak

Yunanistan merkezli SKAİ tarafından aktarıldığı üzere Yunanistan, 40 adet F-35 savaş uçağı tedariki için ABD’ye resmi talepte bulunacak. Bu kapsamda Yunanistan Savunma Bakanlığı yetkililerinin süreci hızlandırmak için ABD’yi ziyaret edeceği aktarıldı. Yunanistan’ın F-35 savaş uçağı alacağına dair iddialar geçtiğimiz senelerde ortaya çıkmıştı.

Bu bağlamda Estia Gazetesi’ne dayandırılan habere göre Yunanistan’ın, Amerika Birleşik Devletleri’nden 20 adet F-35 Müşterek Taarruz Uçağı alacağı iddia edilmişti. Haberde Yunanistan’ın F-35 savaş uçaklarına sahip olacağı iddiası kadar şaşırtıcı olan bir başka önemli nokta ise, teslim edileceği iddia edilen uçaklardan altısının Türkiye’ye teslim edilmeyen uçaklar olmasıydı.

ABD’DEN F-35 SAVAŞ UÇAKLARI HAKKINDA AÇIKLAMA GELMİŞTİ

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey R. Pyatt, F-35 savaş uçaklarının talebi hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Büyükelçi Pyatt, ”Amerika Birleşik Devletleri, en üst düzeyde, Yunanistan’ın Yunan Hava Kuvvetleri için F-35’i edinme konusundaki ilgisini memnuniyetle karşıladı. Satın alma konusundaki desteğimizin sinyalini verdik ve Yunanistan’ın savunma kabiliyetlerini artıracak, ABD Silahlı Kuvvetleri ile birlikte çalışabilirliği sağlayacak ve bölgesel istikrarı artıracak gelecekteki bir satın alma programı üzerinde birlikte çalışıyoruz. Aksine yapılan tüm raporlar yanlıştır ve ABD politikasının yanlış beyanıdır.

ABD-Yunanistan savunma ilişkisi tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve Amerika’nın Avrupa’daki en güçlü askeri ilişkilerinden biridir. Yunanistan ile savunma ve güvenlik ortaklığımızdan büyük gurur duyuyoruz ve bunu, Yunanistan’ın gelecekte F-35’i satın alması da dahil olmak üzere, her geçen gün daha da güçlü hale getirmek için çalışıyoruz. F-35’i satın alma yolu, doğal olarak Yunanistan’ın F-16 Viper yükseltme programında elde edilen başarıların üzerine inşa edilecek çok yıllı bir süreçtir.” ifadelerini kullanmıştı.

YUNANİSTAN HAVA KUVVETLERİ’NİN SON DÖNEMDEKİ ALIMLARI

Yunanistan, Fransa’dan 18 adetlik Rafale savaş uçağı için sözleşmeyi 25 Ocak 2021 tarihinde imzalamıştı. Daha sonrasında bu sayı ek 6 adetlik alım ile 24’e çıkarıldı. Ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edilmesi planlanıyor. Yunanistan, AESA radarlı 4.5 nesil Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik etti.

Yunanistan, geçtiğimiz yıl 82 adet F-16 savaş uçağını Blok 70 konfigürasyonuna yükseltme kararı almıştı. Bu doğrultuda ABD’li Lockheed Martin şirketi, Yunan F-16 Blok 70 Modernizasyonu için çalışmalarını sürdürüyor. Yunanistan, bir yandan da Blok 70 konfigürasyonuna yükseltilen Blok 52+ konfigürasyonundaki uçaklardan çıkan parçalar ile Blok 50 savaş uçaklarını modernize ediyor.

Facebook Yorumları

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright