SON DAKİKA
hava
Google News

Yenişehir Belediyesi geleceğin bilim insanlarını buluşturdu

Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen, 12 vilayetten lise ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı LEGO turnuvası sona erdi. Bilim kahramanları yaratıcı dizaynları ve özgün projeleriyle Yenişehir’de yarıştı. Yenişehir Belediyesi dayanaklarıyla düzenlenen turnuvada kadrolar LEGO’nun eğlenceli dünyasında inovasyon ve sorun çözme marifetlerini sergiledi.

Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 16:48

/ 18 views kez okundu.
Yenişehir Belediyesi geleceğin bilim insanlarını buluşturdu


Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen,  12 vilayetten lise ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı LEGO turnuvası sona erdi. Bilim kahramanları yaratıcı dizaynları ve özgün projeleriyle Yenişehir’de yarıştı.  Yenişehir Belediyesi dayanaklarıyla düzenlenen turnuvada ekipler LEGO’nun eğlenceli dünyasında inovasyon ve sorun çözme maharetlerini sergiledi. Çocuklara seslenen Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Atatürk’ün müsaadeden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın.” dedi.

FIRST LEGO League Challenge MASTERPIECE 20. Dönem Mersin Lokal Turnuvaları Yenişehir’de düzenlendi.   Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen turnuvaya Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa ve Mersin’den öğrenciler projeleriyle katıldı.  Çocuk ve gençlerin 21. yüzyıl maharetlerine sahip, üretken ve hassas bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak emeliyle gerçekleşen turnuvada dereceye giren ekiplere kupa ve madalyalarını aldı. Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit de turnuvada çocuklarla buluştu, projelerini inceledi.

Robot yarışları hayran bıraktı

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılan turnuvada her ekibin kendi performansını sergilediği ve dönemin misyon modellerini programladıkları robotları ile yarıştı. Robot maçları izleyenleri hayran bıraktı. Kadrolar, dönem boyunca geliştirdikleri, uzmanlarla görüşerek, bir bilim insanı üzere çalışmalar yürüterek hazırladıkları projelerini sundu. Tespit ettikleri sorunu, yenilikçi tahlillerini, bilgi kaynaklarını, sorun tahlillerini, mevcut tahlilleri nasıl tahlil ettiklerini, fikirlerini yenilikçi yapan özellikleri, projenin uygulanması ile ilgili plan ve tahlillerini heyet ile paylaştı. Turnuvada; Şampiyonluk Mükafatı, Robot Performans Mükafatı, Robot Tasarım Mükafatı, Yenilikçi Proje Mükafatı ve Öz Pahalar Mükafatı sahiplerini buldu.

“Atatürk’ün müsaadeden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın.”

Ödül merasiminde konuşan ve çocuklara seslenerek “Atatürk’ün müsaadeden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın.” diyen Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi olarak Bilim Kahramanları Derneği ile birlikte bu turnuvaların ikincisini düzenledik. Çok sayıda gönüllümüz var. Çocuklarımız ilgi gösteriyor ve her biri çok başarılı. Çok memnunuz, bilimi ömrün her alanına yansıtmak gerekiyor. Atatürk’ün müsaadeden, bilimin rehberliğinden ayrılmayın. Çok hoş bir dünyayı sizler oluşturacaksınız.  Geleceği bilim ve bir de sevgi kurtaracak. Biz sürekli yanınızda olacağız.” halinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis