SON DAKİKA
hava
Google News

Yenişehir Belediyesi 6 Şubat’ta hayatını yitirenler için anma programı düzenledi

Yenişehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yıl dönümünde hayatını kaybedenler için anma programı düzenledi. Programda dini inanç merkezlerinin temsilcileri tarafından dualar okundu, hayatını kaybedenlerin anısına mumlar yakıldı ve vatandaşlara helva ikram edildi.

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 3:48

/ 15 views kez okundu.
Yenişehir Belediyesi 6 Şubat’ta hayatını yitirenler için anma programı düzenledi


Yenişehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların yıl dönümünde hayatını kaybedenler için anma programı düzenledi. Programda dini inanç merkezlerinin temsilcileri tarafından dualar okundu, hayatını kaybedenlerin anısına mumlar yakıldı ve vatandaşlara helva ikram edildi. 

Yenişehirliler 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerde hayatını yitirenler için bir ortaya geldi. Yenişehir Belediyesi tarafından düzenlenen anma programına Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, oda ve sivil toplum kuruluşlarının lider ve temsilcileri, dini inanç merkezlerinin temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, depremzede vatandaşlar ve Yenişehirliler katıldı. Program sarsıntılarda hayatını yitiren vatandaşlar için hürmet duruşu ile başladı.

Başkan Özyiğit, “Bu acıların son bulmasını istiyoruz”

Yenişehir halkı ismine zelzeleden etkilenen vatandaşlara takviye olduklarını söz eden Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Ülkemiz büyük bir felaket yaşadı. 11 vilayetimizi etkileyen büyük felakette canlarımızı kaybettik. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Liderimiz Sayın Özgür Özel’le dün saat 04.17’de Antakya’daydık. Acısını hala yüreğimizde hissettiğimiz 6 Şubat zelzelelerinin birinci yıl dönümündeyiz. Öncelikle hayatını yitiren tüm canlarımızı rahmetle anıyor, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yenişehir halkı ismine sarsıntıdan etkilenen bütün vatandaşlarımıza Mersin olarak, Yenişehir olarak kapılarımızı, tesislerimizi açtık. 7 ay boyunca hazırladığımız barınma merkezlerimizde depremzede kardeşlerimizi ağırladık ve tüm muhtaçlıklarını karşıladık. Kentimize gelen yurttaşlarımıza ‘Son dilim ekmeğimizi paylaşana kadar sizinle beraberiz’ dedik. Bizim tesislerimiz, mutfaklarımız yetmediğinde Mersin Cemevi Lideri Hasan Kılavuz dedemi aradım, dedim ki;  ‘Dedem mutfağınızı kullanabilir miyiz?’ Ve çabucak birlikte orada yemekler pişirmeye başladık.  Orada pişirdiğimiz aşları nerede bir depremzede varsa onlara ulaştırdık. Günde 5 bin kişilik yemeği orada pişirdik. Kilisede konuk edilen depremzedelere kadar gittiğini biliyorum. Kilikya Irmak Derneği ile Samandağ’daki mutfağımız şu anda hizmet vermeye devam ediyor. Giysi Konutumuzda Mersin’e gelen 50 bin depremzede yurttaşımıza kıyafet ve temel gereksinim materyali verdik. Elbette ekmeğimizi paylaşacağız. Biz vefalı bir toplumuz. Biz büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin fertleriyiz. Elbette ki kaygıya derman olacağız. Elbette ki birimiz dara düştüğümüzde oburu koşacak. Lakin bu acıların son bulmasını istiyoruz.” dedi.

Deprem riskine karşı hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Lider Özyiğit, şunları söyledi: “Fay çizgileri üzerindeki imar müsaadeleri, denetim edilmeyen imalatlar maalesef güya bir kadermiş üzere bir yüzlerce, binlerce canımızı alıp bizden götürüyor. Kararlı bir biçimde bu felaketlerin olabileceğini hiçbir vakit unutmadan, önlemlerin alınması gerekir. Sarsıntılardan sonra arkadaşlarıma dedim ki ‘Unutmayacağız.’ İnşaat, jeoloji ve jeofizik mühendislerinden oluşan Taban ve Temel Etüt Takımımızı genişleterek, kentimizde yapılan binaların yer etütleri ile ilgili kontrollerimizi sürdürüyoruz. Yerinde incelemelerimizi yapıyoruz. Yer bu işin temeli, en değerli noktalarından biri. Yenişehir’imizdeki mevcut yapıların incelenmesi ve riskli yapıların tespit edilmesi gayesiyle Süratli Tarama Takımımızı kurduk. Bilhassa bizim GMK Bulvarı ile Adnan Menderes Bulvarı ortasında kalan banttaki mahallerimizde tabanın çok güzel olmadığını biliyoruz. Oradaki yapılar 60-70 yıllık, bunu biliyoruz. Süratli bir yerinde dönüşüme gereksinim var.  Bunu da yaparken tabi orada çok yüksek emsalli yerler imal edilmiş vaktinde. Artık emsaller daha düşük. Biz orada bir tahlil üretmeye çalışıyoruz. Meclise getireceğiz ve burada yerinde dönüşüm sağlayacak imalatları yapacağız. 60 şahıstan oluşan Acil Durum Arama ve Kurtarma Takımımızı kurduk. Takımımız eğitimli ve tam donanımlı olarak acil durumlarda arama-kurtarma faaliyetlerini yürütebilme çalışmalarında vazife yapacak.  Ekip bünyesinde teknik çalışanların yanı sıra ruhsal takviye vermesi hedefi ile alanlarında uzman sosyolog ve psikologlara da yer verdik.”

Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in konuşmasının akabinde zelzelelerde ömrünü yitirenler için dini inanç merkezlerinin temsilcileri tarafından dualar okundu daha sonra mum yakılarak karanfiller bırakıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis