SON DAKİKA
hava
Google News

Visa’dan internette inançlı alışveriş için püf noktaları

Visa, her geçen gün artan online alışveriş trafiğinde, inançlı ödemeler konusunda sunduğu yüksek standartlara işaret ederek internet alışverişlerinde ödeme yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını açıkladı.

Son Güncelleme :

13 Şubat 2024 - 16:48

/ 16 views kez okundu.
Visa’dan internette inançlı alışveriş için püf noktaları


Visa, her geçen gün artan online alışveriş trafiğinde, inançlı ödemeler konusunda sunduğu yüksek standartlara işaret ederek internet alışverişlerinde ödeme yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını açıkladı.  

Visa’nın küresel ödemeler ekosistemine yönelik güvenlik tehditleri raporu Biannual Threats Report‘a nazaran tüketicileri etkileyen dijital sahteciliklerin sayısı ve çeşitliliğinde artış gözlemleniyor. Sahteciler her gün daha karmaşık metotlar geliştirirken, dünyanın en ileri güvenlik standartlarından birini sunan Visa, teknolojisine yaptığı yatırımlar ile küresel ağını güvenlik tehditlerine karşı korunaklı tutuyor. 

“Ağımızdaki sahtecilik oranı tüm ödeme usulleri ortasında en düşük oranlardan biri” 

Online alışveriş ve indirim kampanyalarının tüketicilere son derece cazip fırsatlar sunduğunu belirten Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, “Bu noktada tüketicilerin inançlı ödeme yapabilmesini son derece önemsiyoruz. Visa olarak en gelişmiş güvenlik eser ve hizmetleriyle koruduğumuz teknolojik ağımız sayesinde dünyada ve 40 yıldır faaliyette bulunduğumuz ülkemizde kart sahipleri ve iş yerlerine ödemelerde kolaylık ve güvenlik sunuyoruz. 1993 yılından bu yana risk idaresi ve sahtecilikle gayret kapsamında küresel ölçekte yapay zeka (AI) kullanımına öncülük ediyoruz. Ödemeler ve para hareketlerinde sahteciliği evvelce tespit edip önlemek maksadıyla sadece son on yılda yapay zeka ve data altyapımıza 3 milyar dolardan fazla yatırım yaptık. Ağımızdan geçen ödeme süreçlerindeki sahtecilik oranı %0,1’den daha az, ki bu tüm ödeme formülleri ortasında en düşük oranlardan birine denk geliyor” dedi.  

İnternetten inançlı online alışveriş için püf noktaları

Visa online alışverişlerin daha inançlı sürdürülmesi için şu kıymetli noktalara işaret ediyor:

  1. Online mağaza adresinde “s” harfini arayın: Çevrimiçi ödeme yaparken, satıcının internet adresinin “https: //” ile başladığından emin olun. Sondaki “s”, temasınızın inançlı bir ilişki olduğuna işaret eder. Ayrıca arama çubuğunda ‘asma kilit’ simgesi olduğundan da emin olun.
  2. İşlem ikazları alma seçeneğini kabul edin: Süreç ihtarlarına kaydolmak, hesabınızdan satın alma süreci gerçekleştiğinde ikaz almanızı sağlıyor. Size ilişkin olmayan, olağandışı ödemeleri tespit ettiğinizde çabucak bankanıza bildirin. 
  3. Harcama itirazı: Harcama itirazı, kartınızla yaptığınız ödemeniz sonrasında eser yahut hizmetlerin size ulaşmaması yahut kusurlu ulaşması durumunda, bankanız kanalıyla ödemenizi geri alma talebi iletmenizi sağlıyor. Örneğin, Visa kartınızla ödediğiniz bir uçuş havayolu şirketi kaynaklı iptal edildiyse yahut sipariş ettiğiniz tişört sipariş ettiğinizden çok daha küçük geldiyse ve mağaza geri almıyorsa bankanız kanalıyla hakkınızı aramanızı sağlıyor. Maddelerle mecburî kılınan bir tüketici hakkı olmadığından garantisi olmasa da Visa, tüketici lehine olan bu hakkı iş paydaşlığı yaptığı bankalardan adil bir biçimde değerlendirmesini talep ediyor.
  4. Kimlik dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olun: İstenmeyen ve kuşkulu e-postalara yahut telefon görüşmelerine dikkat edin. Bunlar, hesap numaranız, kullanıcı isminiz ve şifreniz üzere şahsî bilgileri çalma hedefi taşıyabilir. Kuşkulu ilişkilere (linklere) tıklamayın ve belgeleri indirmeyin. 
  5. Yazılımı güncellemeleri: En yeni yazılım güncellemelerini bilgisayarınıza, tabletinize yahut telefonunuza yükleyin. Yazılımınızı şimdiki tutmak, güvenlik açıklarından korunmanızı sağlar. 
  6. Kartlar online alışverişe kapalı olarak geliyor: Kredi kartları ve banka kartları, tüketicilere ulaştığında güvenlik nedeniyle internet alışverişine kapalı olarak geliyor ve tüketici tarafından açılması gerekiyor. Kartınızı inançlı biçimde online alışverişe açmak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak yahut taşınabilir uygulama, SMS, internet bankacılığı yahut şubeden aktive etmeniz mümkün. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis