SON DAKİKA
hava
Google News

VakıfBank, CDP İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında “Lider” Oldu

Faaliyetlerinin toplumsal, ekolojik ve yönetişimsel sonuçlarını bütüncül bir bakış açısıyla pahalandıran VakıfBank, CDP İklim Değişikliği Programı’nda Küresel A Listesi’ne girerek ‘İklim Değişikliği’ ve ‘Su Güvenliği’ raporlarındaki notunu ‘Liderlik’ düzeyine yükseltti. 

Son Güncelleme :

23 Şubat 2024 - 16:24

/ 89 views kez okundu.
VakıfBank, CDP İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında “Lider” Oldu


Faaliyetlerinin toplumsal, ekolojik ve yönetişimsel sonuçlarını bütüncül bir bakış açısıyla kıymetlendiren VakıfBank, CDP İklim Değişikliği Programı’nda Küresel A Listesi’ne girerek ‘İklim Değişikliği’ ve ‘Su Güvenliği’ raporlarındaki notunu ‘Liderlik’ düzeyine yükseltti. 

Tüm çalışmalarının merkezine sorumlu ve sürdürülebilir banka kimliğini yerleştirerek faaliyetlerini milletlerarası sürdürülebilirlik standartları çerçevesinde gerçekleştiren VakıfBank’ın bu alandaki öncü pozisyonu, dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu olan CDP tarafından da teyit edildi. Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) İklim Değişikliği Programı’nda Küresel A Listesi’ne giren VakıfBank, “İklim Değişikliği” ve “Su Güvenliği” raporlarındaki notunu “Liderlik” düzeyine yükseltti. 

“Global liderlik statüsü, sürdürülebilirlik alanında uzun müddettir yapmakta olduğumuz çalışmaların bir yansımasıdır” 

Kurumsal stratejilerinin ayrılmaz bir kesimi olarak gördükleri sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde tüm faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini kaydeden VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “23 binden fazla şirketin bulunduğu ve memleketler arası çapta en saygın yatırımcılara raporlama yapan CDP platformunun İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarındaki ‘Liderlik’ başarımızla, ‘sürdürülebilir bankacılık’ performansımızı ve hassasiyetimizi tüm paydaşlarımıza sunduk. İklim değişikliği ile çaba konusundaki kazandığımız bu küresel liderlik statüsü, sürdürülebilirlik alanında uzun müddettir yapmakta olduğumuz çalışmaların bir yansımasıdır” dedi.

Yaşanabilir bir dünya için sorumluluk şuuruyla hareket ettiklerini belirten Üstünsalih, açıklamalarına şöyle devam etti: 

“İklim Değişikliği Programı’nda globalde 346 şirketin bulunduğu ‘Global A Liste’sinde’ yer almak bizim için gurur verici bir sonuç oldu. İklim Değişikliği Programı’ndaki bu üstün performansımızla; skorumuzu 2 basamak birden yükselterek A notuna (Liderlik) taşımış bulunmaktayız. ‘İklim Değişikliği’ aksiyon planlarımız kapsamında direkt ve dolaylı tüketimlerimizi yakından takip ediyor ve yönetiyoruz. Yaşanabilir bir dünya için çevresel etkilerimizi azaltıcı projeler geliştiriyoruz. Elektrik tüketimlerimizi yenilenebilir güçten sağlıyor; güneş güç santrali ile tüketimimizi pak güçten elde etmeyi hedefliyoruz. Etrafa hassas iklimlendirme, aydınlatma sistemleri ve güç verimliliği projeleriyle çevresel etkilerimizi minimuma indiriyoruz. Tüm hizmet yerlerimizdeki operasyonlarımızda plastik tüketimini azaltıyor, yeni jenerasyon teknolojiler ile kişi başı su tüketimimizi en az düzeyde tutarak doğal kaynaklarımızı müdafaaya itina gösteriyoruz. Sahip olduğumuz ISO 14001 Etraf İdare Sistemi, ISO 50001 Güç İdare Sistemi ve Sıfır Atık Sertifikası ile etraf, güç ve atık idaresi performansımızın ISO standartlarında olduğumuzu kanıtlıyoruz.”

“VakıfBank, sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ve su kaynaklarının korunması konusuna verdiği değeri bir sefer daha kanıtlamıştır” 

2022 yılından itibaren su kaynaklarının kullanımı konusunda yatırımcılara şeffaf bir formda bilgi verilmesini sağlayan CDP Su Güvenliği Programına da katıldıklarının altını çizen Üstünsalih, “Bir evvelki yıla nazaran bu programda da notumuzu iki basamak birden artırarak A- notu ile ‘Liderlik’ düzeyine yükseltmiş bulunmaktayız. Bu sonuçlar ile VakıfBank sürdürülebilirlik alanında, öncü bir kurum olduğunu, sürdürülebilirliğe olan bağlılığını ve su kaynaklarının korunması konusuna verdiği ehemmiyeti bir kere daha kanıtlamıştır” dedi.

“VakıfBank, düşük karbonlu ekonomiyi destekleyerek müşterilerine düşük karbonlu eser ve hizmet sunmaya devam edecektir”

Çevreye hassas siyasetler ile yarınların öncüsü olacaklarını vurgulayan Üstünsalih, açıklamalarını şöyle tamamladı: 

“Bankamız iklim krizi ile çaba ve su güvenliği mevzularındaki bu başarısı ile yalnızca iş aktifliğine odaklanan bir kurum olmadığını göstermiştir. Birebir vakitte direkt ya da dolaylı iş süreçlerine çevresel ve toplumsal faktörleri entegre ederek sürdürülebilir bir yaklaşıma sahip olduğunu göstermiştir. Paydaş tüm ünitelerimizin uyumlu bir biçimde çalışması, sürdürülebilirliğin kurumsal prensiplerimize entegre edilmesi, üst idaremizde kıymetli kararların alınması, 2023 CDP İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programı değerlendirmesinde yüksek performans gösterilmesine değerli katkı sağlamıştır. CDP İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında başkan olmamız, sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığımızı ve attığımız adımları teyit eder nitelikte. VakıfBank Sürdürülebilir Bankacılıkta öncü pozisyonda olma maksadını sürdürmek için düşük karbonlu ekonomiyi destekleyerek müşterilerine düşük karbonlu eser ve hizmet sunmaya devam edecektir.” 

VakıfBank, 2023 yılının haziran ayında Bilim Temelli Amaçlar Girişimi’ne (Science Based Targets initiative-SBTi) direkt, dolaylı ve kredi/yatırım faaliyetlerinden kaynaklı sera gazı emisyonlarına ait gayelerini onaylatan birinci Türk bankası da olmuştur. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis