SON DAKİKA
hava
Google News

VakıfBank 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile yurtdışından en çok kaynak sağlayan banka oldu

Memleketler arası piyasalardaki faal Türk bankalarının öncülerinden olan VakıfBank, çeşitli yapılar altında farklı memleketler arası bankalarla gerçekleştirdiği yurtdışı fonlama süreçleriyle 2023 yılında Türkiye’ye toplam 6,3 milyar dolar taze kaynak sağladı. Böylelikle, Bankanın memleketler arası piyasalardan sağladığı kaynak toplamı 14 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 11:40

/ 75 views kez okundu.
VakıfBank 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile yurtdışından en çok kaynak sağlayan banka oldu


Uluslararası piyasalardaki faal Türk bankalarının öncülerinden olan VakıfBank, çeşitli yapılar altında farklı milletlerarası bankalarla gerçekleştirdiği yurtdışı fonlama süreçleriyle 2023 yılında Türkiye’ye toplam 6,3 milyar dolar taze kaynak sağladı. Böylelikle, Bankanın memleketler arası piyasalardan sağladığı kaynak toplamı 14 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Yurtdışı fonlama tarafında arka arda kıymetli süreçlere imza atan ve bu alandaki başkan pozisyonunu koruyan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sürdürülebilirlik alanındaki son gelişmelere ve bilhassa sürdürülebilirlik temalı süreçleri de içeren milletlerarası fonlama tarafındaki süreçlere ait değerlendirmelerde bulundu:

‘’Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’’

“VakıfBank olarak, Sürdürülebilir Bankacılık alanında attığımız adımlarla Türk bankacılık bölümündeki öncü pozisyonumuzu korumaktayız. Bu alandaki çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya, Bankamızı ve uygulamalarımızı daima daha ileriye taşımaya devam ediyoruz. Son olarak, 2015 yılından bu yana yayımlamakta olduğumuz Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği Raporu notumuzu 2 basamak birden yükselterek “A” skoru ile “Liderlik” düzeyine taşımayı başardık. Dünya üzerinde CDP iklim raporlaması yapan şirketlerden 346’sı A listesinde bulunmaktadır. Biz de Türkiye’den bu listeye girmeye hak kazanan 17 şirketten birisi olarak, finans dalı dünya sıralamasında birinci %22’lik dilimin içerisinde yer almayı başardık. Bunun yanı sıra, CDP Su Güvenliği Raporlaması notunu da bir evvelki yıla nazaran iki basamak birden yükselterek “A-“Liderlik düzeyine taşımış bulunuyoruz.’’

Sürdürülebilir bankacılık anlayışını bir bütün olarak ele aldıklarını ve her alanda stratejilerinin odağına yerleştirdiklerini belirten Üstünsalih, bu doğrultuda memleketler arası fonlama tarafında da sürdürülebilirlik temalı projelere ve süreçlere öncelik verdiklerini vurgulayarak kelamlarına şöyle devam etti:

‘’DPR seküritizasyon işlemi’’

‘’Malumunuz 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile memleketler arası piyasalardan en çok taze kaynağı ülkemiz iktisadına kazandıran banka olduk. Böylelikle toplam yurtdışı fonlama fiyatımız 14 milyar dolar düzeyine ulaşmış ve toplam pasifler içindeki hissesi %15 düzeyine yükselmiştir. 2023 yılındaki yurtdışı fonlama süreçlerine baktığımızda en kıymetlilerinden birisi elbet ki ocak ayında toplam 9 yabancı bankanın iştirakiyle gerçekleştirilen, vadeleri 4 ve 5 yıl olmak üzere iki dilimden oluşan 2 milyar dolar fiyatında Türk bankacılık bölümünün tek seferdeki en büyük DPR seküritizasyon süreci olmuştur.”

‘’Sürdürülebilir eurobond ihracı’’

“Akabinde Eylül ayında 5 yıl vadeli 750 milyon dolarlık sürdürülebilir eurobond ihracını muvaffakiyetle tamamladık. Hakikat strateji, zamanlama ve yatırımcılar nezdinde yarattığımız müspet algı sayesinde kelam konusu süreç Türk bankaları ortasında 2023 yılında gerçekleştirilen süreçler ortasında ‘’en düşük maliyetli’’, ‘’en yüksek tutarlı’’ ve ‘’en uzun vadeli’’ süreç olma özelliğini taşımaktadır ki, olağanda bu üç bileşenin tek bir fonlama sürecinde bir ortaya gelmesi hayli zordur.“

‘’Çok Uluslu Finansal Kuruluşlarla gerçekleştirilen işlemler’’

“Diğer taraftan Çok Uluslu Finansal Kuruluşlarla süregelen güçlü iş birliklerimiz sayesinde kıymetli süreçlere imza attık. Birinci olarak Dünya Bankası ile 2020 yılında imzaladığımız 250 milyon dolarlık kaynağın tamamını bilhassa sarsıntı bölgesindeki firmalarımıza finansman sağlama hedefiyle vadesinden evvel ve asgarî maksatların de üzerinde muvaffakiyetle kullandırarak Memleketler arası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) Türkiye’deki en büyük iş ortaklarından birisi olduk. Yalnızca Dünya Bankası tarafında değil, Fransız Kalkınma Ajansı’nın da (AFD) en büyük iş ortaklarından birisiyiz. İmzaladığımız Yeşil Konut Projesi kapsamında birinci dilimde kullandırdığımız 100 milyon euro’luk kaynağa ek olarak ikinci 100 milyon euro’luk dilim için mutabakat sağladık. Böylelikle toplamda 200 milyon euro meblağında Türkiye’deki güç verimliliği yüksek A ve B güç sertifikalı etraf dostu konutların finansmanında kullandırılmak üzere Türk bankacılık kesiminin en büyük dengeli ‘Yeşil Konut Projesi’ne imza atmış olduk.”

‘’Sürdürülebilirlik temalı sendikasyon işlemleri’’

“Her yıl olduğu üzere 2023 yılında da sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredilerimizi muvaffakiyetle yeniledik. Bilhassa Kasım ayındaki sürecimize daha evvelki kredilerde yer almayan 15 yeni bankanın katılması epey olumlu bir gelişmedir. Böylelikle toplam 1,5 milyar dolar ile Türk bankaları ortasındaki en yüksek sendikasyon bakiyesine sahip bankaların başında geliyoruz.”

‘’Repo işlemleri’’

Uluslararası alanda etkinliklerini ve etrafa hassaslıklarını lisana getiren Üstünsalih, repo süreçlerini de başarılı halde gerçekleştirdiklerini belirterek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu süreçlere ek olarak repo tarafında milletlerarası bir banka ile 500 milyon dolar dengeli ve 5 yıl vadeli teminatlı fonlama sürecine imza attık. Malumunuz olduğu üzere genelde bu cins süreçler en fazla bir yıl vadeli olurken, biz hem vadeyi 5 yıl üzere epeyce uzun bir düzeye hem de süreç büyüklüğünü bir eurobond süreci muadiline çıkarmayı başardık.

Başarıyla gerçekleştirilen tüm bu süreçler muhabir bankaların ve memleketler arası yatırımcıların ülkemize, Türk bankacılık bölümüne ve bilhassa de VakıfBank’a duyduğu itimadın güçlü bir göstergesi niteliğindedir. 2024 yılında sürat kesmeden tekrar Türkiye’nin memleketler arası piyasalardaki en etkin bankası olmaya devam etmekte kararlıyız.’’

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis