SON DAKİKA
hava
Google News

Üstün Bowl dolandırıcılığının kurbanı olmayın!

Muhteşem Bowl defalarca izlenme rekorları kıran, 2023 yılında 113 milyon izleyiciye ulaşarak ABD’de ve dünyada en çok izlenen televizyon aktifliği haline gelen ve birçok ülkeye yayın yapan bir spor aktifliği haline dönüştü

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 16:00

/ 18 views kez okundu.
Üstün Bowl dolandırıcılığının kurbanı olmayın!


Üstün Bowl defalarca izlenme rekorları kıran, 2023 yılında 113 milyon izleyiciye ulaşarak ABD’de ve dünyada en çok izlenen televizyon aktifliği haline gelen ve birçok ülkeye yayın yapan bir spor aktifliği haline dönüştü. Üstün Bowl Devre Ortası Gösterisi de adeta tanınan kültür fenomeni haline geldi. Geçen yıl Rihanna’nın devre ortası performansını 100 milyondan fazla kişi canlı olarak izledi. Fakat bu global aktiflik hayranlarını ve medyayı büyülerken, tıpkı vakitte tehdit aktörlerini de cezbediyor. Toplumun bu aktifliğe olan ilgisinden faydalanmak isteyen dolandırıcılar, kar elde etmek için eski ve bilindik teknikleri kullanmanın yanı sıra yeni yollar de tasarlıyor. 

Kaspersky uzmanları bu çeşit dolandırıcılıkların birkaç örneğini tespit etti:

1. Kuşkulu ticari mağazalar

Giysi ve aksesuar üzere ekip logolarını içeren eserler, bilhassa büyük spor aktiflikleri öncesinde yüksek talep görüyor. Bu ilgiden faydalanmak isteyen dolandırıcılar bu stil eserler sattığımı argüman eden kimlik avı siteleri oluşturuyor, hatta birtakım durumlarda işi NFL Shop ve Fanatics üzere gerçek mağazaların görünümünü taklit etmeye kadar vardırıyor. Bu üzere sitelerden eser satın alan müşteriler siparişlerini alamama riskiyle karşı karşıya kalırken, daha da kaygı verici bir halde finansal erişim bilgilerini dolandırıcılarla paylaşmış oluyorlar. Bu dolandırıcılık sitelerine birtakım örnekler aşağıda yer alıyor:

     Finansal varlıklarınızı ve şahsî datalarınızı korumak için, sırf resmi web sitelerinden eser satın almanız ve adres çubuğundaki site adresini dikkatlice doğrulamanızın uygun olacağı öneriliyor.

 

2. Kuşkulu kripto para işlemleri

FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyatlar üzere yüksek izleyicili global etkinliklerle ilişkili kripto para üniteleri, yani tokenlar son vakitlerde alışılageldik bir kavram haline geldi. Harika Bowl da istisna değil ve aktiflik öncesinde yeni tokenlar ortaya çıkıyor.

Bu dolandırıcılıkların mimarları, değerli olaylarla ilgilenen kripto para sahiplerinden para sızdırmayı amaçlıyor. Çoklukla bu tokenlar kısa ömürlü olur. Bu nedenle Kaspersky uzmanları, yatırımcıların varlıklarını kaybetme riskine karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Ayrıyeten, size bir şeyler satmaya çalışan yabancı sitelere karşı dikkatli olmanız, şifreler ve tohum cümlesi üzere kripto para cüzdanı bilgilerinizi asla paylaşmamanız öneriliyor.

 

3. Canlı yayın  yapma kelamıyla avlanmaya çıkan dolandırıcılar

Super Bowl’a dair kamuoyu ilgisinden faydalanmaya yönelik öteki teşebbüslere bir örnek de yayın hizmeti üzere görünen kimlik avı siteleri. Bu siteler, kullanıcılara Üstün Bowl maç yayınlarına fiyatsız olarak erişim için kayıt talihi sunuyor. Bu sırada da müşterinin gerçekliğini kanıtlama mazeretiyle banka bilgilerinizi talep ediyorlar. Sonuç olarak bu servislere abone olduğunu düşünen bireylerin kartlarından sistemli olarak para çekiliyor, fakat yayına erişim hiçbir vakit gerçekleşmiyor.

Bu cins kimlik avı sitelerinin kurbanı olmamak için internetteki yahut e-postalardaki temaslara karşı dikkatli olmanız gerekiyor. Maçları izlemek için hep resmi yayın hizmetlerini tercih edin. Ayrıyeten, gelecekte kimlik avı sitelerinin tuzağına düşmekten korunmak için düzmece sitelere erişirken sizi muhtemel tehlikeler konusunda uyaracak, güvenilir bir güvenlik çözümü kurmayı düşünün.     

Kaspersky uzmanları, inançlı ve keyifli bir Superbowl tecrübesi yaşamak isteyen kullanıcıların aygıtlarını koruyabilmeleri için aşağıdaki ipuçlarını paylaşıyor:

1. E-postalara, iletilere, toplumsal medyadaki paylaşımlara ve bunlarla gelen temaslara karşı dikkatli olun. Kimlik avı dolandırıcılığı ikna edici görünebilir ve kullanıcıların dikkatini dağıtabilir. Spor kuruluşları, bankalar ve çevrimiçi mağazalardan gelen cazip teklifler içeren e-postalara bilhassa dikkat edin. Resmi web sitesini bulun ve size sunulan teklifin orada da mevcut olup olmadığını denetim edin.    

2. Kendinizi kimlik avı dolandırıcılığından müdafaanın en kolay yollarından biri uygun bir güvenlik çözümü kurmak ve kullanmaktır. Bu uygulamaların fonksiyonelliği, kullanıcıları muteber olmayan bir siteye gitmek üzereyken uyarır.

3. Tüm kripto projelerinin emniyetli olmadığını unutmayın. Varlıklarınızı garanti altına almak için kanıtlamış ve klasik hizmetleri seçmek, kelamda altcoinlerden (az bilinen kripto para birimleri) kaçınmak yeterli bir tercih olacaktır.  

4. Emniyetli bir parola yöneticisi verilerinizi saldırganlardan koruyarak güçlü ve eşsiz parolalar oluşturmanızı, kimlik ve banka bilgilerinizi inançlı bir formda saklamanızı, hesabınızın ya da kripto para datalarınızın sızdırılması durumunda ikazlar almanızı sağlar.

 

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital kapalılık şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle çaba etmek için önde gelen uç nokta muhafazası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en değerli olanı müdafaalarına yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis