SON DAKİKA
hava
Google News

Üsküdar 9. Kitap Fuarı Rekor Ziyaretçiyle Sona Erdi

“Kültür Sanatın Merkezi, Kitapseverin Adresi” olan Üsküdar’da; gerek yayın çeşitliliği gerekse de iştirakçi sayısı olarak İstanbul’un kıymetli kültürel etkinliklerinden olan Üsküdar Kitap Fuarı 9. Defa kitapseverlerle buluştu.

Son Güncelleme :

27 Şubat 2024 - 9:20

/ 73 views kez okundu.
Üsküdar 9. Kitap Fuarı Rekor Ziyaretçiyle Sona Erdi


“Kültür Sanatın Merkezi, Kitapseverin Adresi” olan Üsküdar’da; gerek yayın çeşitliliği gerekse de iştirakçi sayısı olarak İstanbul’un kıymetli kültürel etkinliklerinden olan Üsküdar Kitap Fuarı 9. Defa kitapseverlerle buluştu. 2015 yılında tüm kitapseverleri bir ortaya getirme amacıyla yola çıkan Üsküdar Kitap Fuarı, bu yıl 120 yayınevi, 550 müellif ve 750 aktiflik ile sadece Üsküdar değil, İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen binlerce kitapseveri ağırladı. Üsküdar Kitap Fuarı çok uzun vakittir bir ilçe kitap fuarı olma özelliğini aşarak hasretle beklenen bir kültür buluşması haline gelmiş durumda. 9. Kitap Fuarını yaklaşık 280 bin kişi ziyaret etti. 

 

TBMM Lideri Kurtulmuş Açtı

Fuar, birinci gününden son gününe dek İstanbullu ve farklı vilayetlerden gelen kitapseverlerin ağır iştirakiyle sürdü. Her yıl özel bir konuk tarafından açılışı yapılan Üsküdar Kitap Fuarı’nın bu yılki konuğu ise Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Lideri Numan Kurtulmuş oldu. Bu yıl fuarın onur konuğu olan sevilen tarihçi ve yazar Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu ile fuarın onur müellifi; kaleme aldığı eserlerle Türk şiirinde bir ekol oluşturan şair İbrahim Tenekeci Üsküdar Kitap Fuarı’nda ağır ilgi gördü.

 

Okurları kültüre ve edebiyata doyuran fuar.. 

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda roman, deneme, kıssa, polisiye, araştırma, sanat, tasarım, tarih, sinema, seyahat, şiir, hobi, eğitim, biyografi ve yemek üzere pek çok alanda kitaplar, yayınevlerinin stantlarında okuyucunun beğenisine sunuldu. Fuar, ünlü edebiyatçıların söyleşileri ve imza etkinlikleriyle son buldu. Fuarın kapanış merasiminde konuşma yapan Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, emeği geçen herkese teşekkür etti. Her yıl olduğu üzere bu yıl da dolu bir fuar geride kaldığını kelamlarına ekleyen Türkmen, 9. Üsküdar Kitap Fuarı’nın yalnızca Üsküdar’ın değil, Türkiye’nin bir numaralı kitap fuarı olduğunu vurguladı.

 

Türkmen: “Sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin bir numaralı kitap fuarı Oldu”

Başkan Türkmen, “Bugün bu kitap fuarımızın kapanış günü.. Öncelikle bu hoş fuara emeği geçen yayıncısından muharririne, okurlarımıza, kitapseverlerimize, yolu buradan geçen tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. 9. Üsküdar Kitap Fuarı, bugün prestijiyle sona eriyor. Sahiden her yıl olduğu üzere bu yıl da dolu dolu bir fuar geride kalıyor. Yalnızca İstanbul’un değil, Türkiye’nin bir numaralı kitap fuarı oldu” tabirlerini kullandı.

 

İlber Ortaylı’dan İskender Pala’ya kadar Çok Sayıda Yazar 

9. Üsküdar Kitap Fuarı’nda birbirinden ünlü muharrirler da söyleşi ve imza günleri ile yer aldı. İlber Ortaylı, İskender Pala, Yusuf Kaplan, Hayati İnanç, Dursun Gürlek, Saliha Erdim, Nurullah Genç, Şef Ömür Akkor, Kemal Sayar, Beşir Ayvazoğlu, Bahadır Yenişehirlioğlu, Şermin Yaşar, Ali Ural, Erol Göka ve Selahattin Yusuf üzere bir ünlü müellif söyleşi ve imza günleriyle fuara renk kattılar. Kitap Fuarı kapsamında ayrıyeten Lauren Booth, Melih Tuğtağ, Serkan Üstüner, Zeki Bulduk, Gökhan Ergür, Vehbi Vakkasoğlu, Ali Haydar Haksal, ve Dilek Yürekli üzere muharrirler, en sevilen kitaplarını da imzaladı.

 

Üsküdar’da Yer Gök Kitap

Nevmekân ismini verdiği konsept ile Millet Kıraathanelerinin öncüsü olan Üsküdar, bugün sayısı 5’i bulan Nevmekânlarında yüz binlerce kitaba mesken sahipliği yapıyor. Üsküdar için kitap sırf fuar takviminde değil, yılın her günü bir öncelik ve kıymet taşıyor. Bu ehemmiyetin tepe yaparak kendisini gösterdiği aktiflik ise Üsküdar Kitap Fuarı oluyor.

 

Alev Alatlı İçin Anma Programı

Geçtiğimiz günlerde ortamızdan ayrılan Alev Alatlı için de 9. Üsküdar Kitap Fuarı’nda bir anma programı düzenlendi.. Anma Programı, Üsküdar Kitap Fuarı’na daha evvel pek çok defa konuk olan Alev Alatlı için bir hürmet duruşu niteliği taşıyor. Türk edebiyatının usta kalemleri Peyami Safa’dan, Sabahaddin Ali’ye ve Oğuz Atay’a; değerli araştırmacı ve düşünürlerden Edward Said üzere isimlere kadar geniş bir yelpazede gerçekleşen paneller edebiyatseverler için kaçırılmayacak bir fırsat sundu.

 

Bu yıl Çocuk Kitapları Daha da Öne Çıktı

Üsküdar Kitap Fuarı’nın en öne çıkan özelliklerinden biri de çocuklar, bilhassa çocuk kitaplarına dair pek çok yayınevini buluşturan fuarda yer alan her bir kitap çocuklar için farklı bir dünyanın kapılarını araladı. Ailelerin kitap etrafında bir ortaya gelmesi, fuar alanına ulaşmak için yaptıkları seyahat, herkesin kendisi için almak istediği kitapları listelemesi, fuar alanında stantlar ortasında gezerek yeni keşifler yapmak ve sevilen müellifler ile çektirilen unutulmaz kareler. Tüm bunlar Üsküdar Kitap Fuarı’nı çabucak herkesin anısında özel bir yere taşıdı.

 

Fuar Mühletince 750 Aktiflik Gerçekleşti

Üsküdar Kitap Fuarı edebiyattan sinemaya, ilahiyattan ideolojiye; sosyolojiden tarihe, çocuk kitaplarından şiir kitaplarına geniş bir yelpazede yayınlara konut sahipliği yaptı. Bu çeşitliliğin yansıdığı yaklaşık 150 adet söyleşi ve yaklaşık 600 imza ile tam 750 aktiflik Üsküdar Kitap Fuarı’nda yer aldı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis