SON DAKİKA
hava
Google News

Türk Telekom’dan sürdürülebilir teknolojiler için GSMA’de kıymetli adım

Türkiye’nin dijital dönüşümünde öncü rol oynayan Türk Telekom, çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayan yeni kuşak yeşil şebeke teknolojilerinin ve uygulamalarının hayata geçirilmesi için ZTE ve Netaş ile iş birliği yapacağını duyurdu.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 20:20

/ 98 views kez okundu.
Türk Telekom’dan sürdürülebilir teknolojiler için GSMA’de kıymetli adım


Türkiye’nin dijital dönüşümünde öncü rol oynayan Türk Telekom, çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayan yeni jenerasyon yeşil şebeke teknolojilerinin ve uygulamalarının hayata geçirilmesi için ZTE ve Netaş ile iş birliği yapacağını duyurdu.

Teknoloji sanayisinin en itibarlı tertiplerinden biri olan GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde bir ortaya gelen Türk Telekom, ZTE ve Netaş üst idareleri ortasında güzel niyet muahedesi imzalandı. 

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik ederken başta teknoloji olmak üzere tüm alanlarda sürdürülebilir pahalar yaratmak öncelikli emellerimizin başında geliyor. Teknolojilerimizin güç kaynaklarını sürdürülebilir güç kaynaklarına dönüştürecek, yapay zeka tahlilleriyle kaynak optimizasyonu ve güç tasarrufu sağlayacak projeler geliştirmeye devam ediyoruz” diye konuştu. 

Çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için Güneş Gücü Sistemleri (GES) ve elektrikli şarj istasyonları yatırımlarıyla kıymetli adımlar atan Türk Telekom, sürdürülebilir teknolojiler için yeni kuşak yeşil şebeke ve uygulamalarının hayata geçirilmesi kapsamında ZTE ve Netaş ile iş birliği yapacağını GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde duyurdu. Türk Telekom, Türkiye’nin önde gelen sistem entegratörü Netaş ve Netaş’ın ana hissedarı, dünyanın önde gelen bilgi ve irtibat teknolojileri tahlilleri sağlayıcısı ZTE ile Düzgün Niyet Kontratı (MoU) imzaladı.

Telekomünikasyon altyapısında yenilikçi uygulamalar

Gerçekleştirilen iş birliği kapsamında; taşınabilir baz istasyonlarının altyapısında güneş gücü sistemlerinin kullanılmasına, baz istasyonu üzerindeki trafik oranına nazaran dinamik olarak yük kestirimi ve kaynak optimizasyonu yapan yapay zeka tabanlı akıllı yazılım tahlillerinin uygulanmasına, yeni jenerasyon sıvı soğutma teknolojisi (LIC- Liquid Immersion Cooling) kullanan data merkezi sunucularının kullanılması ve yeni kuşak fiber şebeke tahlillerinde kullanılmayan PON portlarının akıllı algoritmalar ile denetim edilip kapatılarak güç tasarrufu sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılacak. 

GSMA Taşınabilir Dünya Kongresi’nde gerçekleşen imza merasiminde açıklamalarda bulunan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türkiye’nin başkan telekomünikasyon şirketi olarak, dünyanın önde gelen teknoloji şirketleriyle iş birliklerine imza atıyor, ülkemizi yeni kuşak teknolojilerle buluşturmak için azimle çalışıyoruz. Türkiye’nin yeşil teknoloji dönüşümünü hızlandırmak üzere güç birliği yaptığımız şirketlerden biri de yerli teknoloji şirketi Netaş ve küresel ortağı ZTE oldu. Hali hazırda erişim, IPTV ve uç aygıt alanlarında altyapı tahlil ortağımız olan ZTE ve Netaş ile yeni jenerasyon yeşil teknolojilerin ülkemizde hayata geçirilmesine yönelik imzaladığımız Güzel Niyet Sözleşmesi’nin güzel olmasını dilerim” sözlerini kullandı. 

 

Netaş İdare Heyeti Lideri ve ZTE Corporation Avrupa ve Amerika Bölge Lideri Peng Aiguang ise iş birliği ile ilgili olarak; “Türk Telekom ile birlikte hem küresel hem de Türkiye’deki bilgi birikimi ve deneyimimizle önümüzdeki devirde de yeni kuşak teknolojileri ve yerli eserleri barındıran projeleri hayata geçirmek ismine imzaladığımız Yeterli Niyet Sözleşmesi’nden dolayı çok keyifli olduğumu belirtmek isterim” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis