SON DAKİKA
hava
Google News

Türk doğal taş bölümünün Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu

Dünya’nın en büyük doğal taş tedarikçisi pozisyonunda olan Türkiye, yıllık 1,5 milyar dolarlık doğal taş ithalatıyla üst sıralarda yer alan, dünyanın her tarafında büyük müteahhitlik projelerine imza atan Güney Kore pazarında pozisyonunu güçlendirmek için başarılı bir pazarlama faaliyetine imza attı.

Son Güncelleme :

24 Şubat 2024 - 17:48

/ 69 views kez okundu.
Türk doğal taş bölümünün Güney Kore pazarına çaldığı maya tuttu


Dünya’nın en büyük doğal taş tedarikçisi pozisyonunda olan Türkiye, yıllık 1,5 milyar dolarlık doğal taş ithalatıyla üst sıralarda yer alan, dünyanın her tarafında büyük müteahhitlik projelerine imza atan Güney Kore pazarında pozisyonunu güçlendirmek için başarılı bir pazarlama faaliyetine imza attı.

Türkiye ile Güney Kore ortasında tarihi dostluk bağlarının doğal taş kesiminde ticaret köprüsüne dönüşmesi için gayret gösteren Türkiye’de doğal taş ihracatının önderi Ege Maden İhracatçıları Birliği, 21-24 Şubat tarihlerinde Seul’de düzenlenen Korea Build Week 2024 KINTEX Fuarı’na 10 firmayla katılarak hoş iş birliklerinin kapısını açtı.

Güney Kore pazarında çaldığımız maya tuttu

Türk doğal taş bölümü olarak Güney Kore pazarına önümüzdeki yıllarda daha fazla yoğunlaşacaklarını anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, fuar sürecinde Güney Koreli ithalatçılar, mimarlar, dizayncılar, iç mimarlar ve KİNTEX Fuarı organizatörü Messe Esang firmasının ilgisinin Güney Kore pazarıyla ilgili yanlışsız bir karar verdiklerine olan inançlarını pekiştirdiğini, Güney Kore pazarında çaldıkları mayanın tutacağını bilhassa projelerde Türk doğal taşlarının kullanımının artacağı bir ortam olduğunu gördüklerini lisana getirdi.

Güney Kore’de yalnızca fuar iştiraki yapmadıklarını, Güney Kore Memleketler arası Müteahhitler Birliği, Kore Doğal Taş Birliği, Kore İthalatçılar Birliği ile çok verimli toplantılar yaptıkları bilgisini veren Alimoğlu, “Güney Kore’de çok yararlı bir hafta geçirdik. Fuar sırasında çok sayıda ziyaretçiyle firmalarımız iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 2025 yılından itibaren çok daha ağır bir iştirakle KİNTEX Fuarı’nda yerimizi almak için çalışmalarımıza başladık. Bu pazarlama çalışmalarıyla maden bölümümüzün 2023 yılında yaşadığı kan kaybını sona erdirmek istiyoruz. Maden kesimimizin toplamda 6,5 milyar dolar, doğal taş kesiminde 2 milyar dolar barajını aşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

KİNTEX Fuarı kapsamında Güney Koreli ithalatçılar, mimarlar, dizayncılar, iç mimarların davetli olduğu bir kokteyl düzenlediklerini aktaran Alimoğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Kokteyle gelen konuklara QR koduna yerleştirdiğimiz formu dolduran konuklara doğal taş bileklik armağan ettik. Bu yalnızca Güney Kore’de amaç kitlemizdeki insanların bağlantı verilerini toparladık, önümüzdeki süreçte yeni iş birliklerinin tabanını oluşturduk.”

Türk doğal taşları her vakit moda

KİNTEX Fuarı sırasında; Türk Doğal Taşlarını ve 2024 yılında doğal taş dalındaki trendleri Güney Koreli kesim paydaşlarına aktarmak için “Turkish Natural Stones and 2024 Natural Stone Trend Seminar” isimli semineri gerçekleştirdiklerini dillendiren Lider Alimoğlu, “Türkiye’nin Seul Ticaret Müşaviri Ayşe Ferdağ Tekin, EMİB İdare Heyeti Üyesi Halilullah Kaya ve EMİB Tanıtım Komitesi Üyesi Oben İnceler Türk doğal taşlarının çeşitliliği, renk ve desen zenginliğiyle dünyada her yıl moda olan doğal taşlarla ilgili gereksinime karşılık verebilir pozisyonda olduğunu, Türk doğal taş kesimiyle çalıştıkları takdirde güçlü ve uzun soluklu iş birliklerinin tesis edileceğini anlattılar. Verimli bir seminer oldu. Günümüzde 7 milyon dolar ihracat yaptığımız Güney Kore’ye gerek fuar, gerek seminer, gerekse tarihi bağlar sayesinde kısa vadede 100 milyon dolar ihracat hacmine ulaşabileceğimiz izlenimi edindik” biçiminde konuştu.

Alimoğlu; “Türkiye’den doğal taş alımı için iştahlılar”

Güney Kore’nin Çin’e yakınlığı nedeniyle doğal taş ithalatının üçte ikisini Çin’den yaptığı bilgisini veren Ege Maden İhracatçıları Birliği TİM Delegesi Burak Alimoğlu, KİNTEX Fuarı’nda görüştükleri Güney Koreli mermer ithalatçılarının Çin’e yakın olmalarına karşın Türkiye’den direkt alım yapma konusunda iştahlı olduklarını vurguladı. Alimoğlu, “Toptan satış konusunda bir potansiyel var lakin proje bazlı işler için güçlü potansiyele sahip bir pazar. Güney Kore pazarına yoğunlaştığımızda sonuç alacağımız ortaya çıktı” biçiminde konuştu.

İnceler; “Bundan sonraki Güney Kore projelerinde daha fazla Türk doğal taşları kullanılacak”

“Turkish Natural Stones and 2024 Natural Stone Trend Seminar”inde Kore İç Mimarlar ve Dizayncılar Birliği lideri Huh Hyouck ile bir ortaya geldiklerini söz eden EMİB Tanıtım Komitesi Üyesi Oben İnceler, “Sunumumuzu en ön sırada izledi. Ayrıyeten Yonsie Üniversitesi ve Hongik Üniversitesi Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım kısımlarından 2’si profesör 5 akademisyen ile Türk doğal taşlarının projelerde değerlendirilmesinin yollarını açmak ismine görüşme ve fikir alışverişinde bulunduk. Güney Kore’deki projelerde önümüzdeki süreçte çok daha fazla Türk doğal taşlarının kullanılmasının yerini oluşturduk” dedi.

Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Murat Tamer, KİNTEX Fuarı’nın ikinci günü Türkiye pavyonunu ziyaret etti, Türk firmalarının stantlarını tek tek gezen Tamer, Güney Kore pazarıyla ilgili kritik bilgileri Türk firmalarıyla paylaştı. Türkiye’nin Seul Ticaret Müşaviri Ayşe Ferdağ Tekin, fuar öncesinde STK ziyaretlerinde ve fuar müddetince Türk heyetine eşlik etti.

21-24 Şubat 2024 tarihleri ortasında Güney Koreli ithalatçılarla ikili görüşmeleri yapan Türk firmalarının yetkilileri, Güney Koreli iş insanlarını 17-20 Nisan 2024 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek İzmir MARBLE Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na davet ettiler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis