SON DAKİKA
hava
Google News

Tıp ve sıhhat eğitiminde çığır açan uygulama

Ege Üniversitesinin (EÜ) yüzde yüz pay sahibi olduğu ve yüzde yüz doluluk oranıyla hizmet veren Ege Teknopark’da bilim üretme ekosistemi süratle büyüyor.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 9:20

/ 77 views kez okundu.
Tıp ve sıhhat eğitiminde çığır açan uygulama


Ege Üniversitesinin (EÜ) yüzde yüz pay sahibi olduğu ve yüzde yüz doluluk oranıyla hizmet veren Ege Teknopark’da bilim üretme ekosistemi süratle büyüyor. Ege Teknopark bünyesinde EÜ Atatürk Sıhhat Hizmetleri Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi ve EÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Doktora Öğrencisi Arda Özden tarafından geliştirilen proje KOSGEB “Ar-Ge ve İnovasyon Takviye Programı” kapsamında ticarileşme kademesine geldi. Geliştirilen taşınabilir uygulamaya bluetooth kontağı ile sanal stetoskop bağlanacak ve öğrenciler sanal stetoskop sayesinde yaygın görülen tüm olağan ve patolojik seslere erişim sağlayabilecek. 

Uygulama sayesinde olağan ve patolojik sesler dinlenebilecek

Proje takımını tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizde pek çok proje hayata geçiriliyor. Akademisyenlerimiz tarafından Teknoparkımız bünyesinde geliştirilen ve KOSGEB ‘Ar-Ge ve İnovasyon Takviye Programı’ kapsamında ticarileşme basamağına gelen proje sayesinde, öğrencilerimiz ayırt edilmesi çok sıkıntı olan olağan ve patolojik sesleri dinleyebilecek ve seslerin yaygın duyulduğu bölgeler üzerinde çalışılabilecekler. Sıhhat ve tıp eğitiminde öncü nitelikte olacak bu projede emeği geçen herkesi tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

       Öğrenciler seslerin yaygın duyulduğu bölgeler üzerinde çalışabilecekler

Proje hakkında bilgi veren EÜ Atatürk Sıhhat Hizmetleri Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, “ ‘Ar-Ge ve İnovasyon Takviye Programı’ kapsamında geliştirilen ve ticarileşme basamağına gelen projemiz sayesinde öğrencilerimizin zorlandığı mevzulardan olan teneffüs ve kalp seslerinin kolay ayırt edilebilmesi amaçlanmıştır. Teneffüs seslerinin ve kalp seslerinin öğrenilmesi ile ilgili geliştirdiğimiz eser, taşınabilir uygulama ve sanal stetoskop olmak üzere iki modülden oluşmakta. Geliştirilen uygulama içerisinde ise olağan ve patolojik seslerin listesi mevcut. Öğrencilerimiz bluetooth teması sayesinde sanal stetoskoptan taşınabilir uygulamaya bağlanarak bu sesleri dinleyebilecek ve seslerin yaygın duyulduğu bölgeler üzerinde çalışabilecekler” dedi.

“Uygulamada on teneffüs ve on bir kalp sesi yer alıyor”

Öğrencilerin kendi kendini test edebilme imkânı bulacağını lisana getiren Doç. Dr. Ekşi, “Uygulamada on teneffüs ve on bir kalp sesi olmak üzere yaygın görülen tüm olağan ve patolojik sesler yer alıyor. Uygulama kapsamında birden fazla stetoskop eşleştirilebilecek ve bu sayede öğrencilerimiz küme çalışması yapabilecek. Uygulama içerisinde yer alan quiz özelliği ile öğrencilerimiz kendi kendini test ederek bilgilerini pekiştirme ve kendilerini geliştirebilme imkânı bulacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis