SON DAKİKA
hava
Google News

Temsa ihracat artışında bölüm başkanı oldu cirosunu son 3 yılda 12 kat artırdı

Son 3 yıldır, ciroda üç haneli büyüme sayılarına ulaşan TEMSA, 2020-2023 periyodunda gelirlerini TL bazında yüzde 1.090, dolar bazında ise yüzde 252 oranında artırdı. 2023 yılını, ihracatta da yeni rekorlarla tamamlayan TEMSA, ihracat gelirlerini 2022 sonuna nazaran yüzde 92’lik yükselişle 182 milyon dolara taşıdı.

Son Güncelleme :

13 Şubat 2024 - 18:48

/ 32 views kez okundu.
Temsa ihracat artışında bölüm başkanı oldu cirosunu son 3 yılda 12 kat artırdı


Son 3 yıldır, ciroda üç haneli büyüme sayılarına ulaşan TEMSA, 2020-2023 döneminde gelirlerini TL bazında yüzde 1.090, dolar bazında ise yüzde 252 oranında artırdı. 2023 yılını, ihracatta da yeni rekorlarla tamamlayan TEMSA, ihracat gelirlerini 2022 sonuna nazaran yüzde 92’lik yükselişle 182 milyon dolara taşıdı.

2020 yılı sonu prestijiyle, Sabancı Holding-PPF Group paydaşlığı çatısı altında faaliyet göstermeye başlayan TEMSA, dünyada COVID ve öbür ekonomik çalkantıların olduğu 2020-2023 dönemini büyük finansal başarılarla tamamladı. Yurt içinde araç parkını genişletirken, yurt dışında da global ayak izini güçlendiren TEMSA, 2023 yılını 9,2 milyar TL’lik toplam gelirle kapatırken, şirketin toplam araç satışları 3.391 adede yükseldi. 2020 yılı sonunda 771,5 milyon TL’lik gelire sahip olan TEMSA, böylece 2020-2023 döneminde yüzde 1.090’luk bir ciro artışına imza atarak, kelam konusu periyotta Türkiye’nin en süratli büyüyen sanayi şirketleri ortasında yerini aldı.  

HEM OTOBÜSTE HEM MİDİBÜSTE BİRİNCİ 

Bugüne kadar dünyanın 70’e yakın ülkesinde 15 binden fazla aracı yollara çıkaran TEMSA, ihracat alanında da tarihi başarılara imza attı. Otomotiv Sanayicileri Derneği (OSD) datalarına nazaran, 2023 yılında hem otobüs hem de midibüs segmentinde, adetsel bazda dalda ihracatını en çok artırmayı başaran şirket olan TEMSA, Türkiye iktisadına takviyesini bir sefer daha ortaya koydu. İhracat gelirlerini geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 92 oranında artıran TEMSA, 182 milyon dolar ihracat geliriyle bu alanda tarihinin en yüksek düzeyine ulaşırken, Kuzey Amerika, Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya üzere öncelikli pazarlarda varlığını güçlendirmeyi sürdürdü.

GELİRLERİN YÜZDE 61’İ YURT DIŞINDAN

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunun TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, şirket olarak çok başarılı bir periyodu geride bıraktıklarının altını çizerken, “Son 3 yıla baktığımızda, her yıl üç haneli bir ciro büyümesi yakaladık. Konsolide sayılarla birlikte değerlendirdiğimizde, TL bazında son 3 yılda gelirlerimizi yüzde 1.090’lık artışla 9,2 milyar TL düzeyine ulaştırdık. Dolar bazında ise, tüm kuvvetli ekonomik şartlara karşın, ciro artışımız yüzde 252’yi buldu. Bugün prestijiyle ciromuzun yaklaşık yüzde 61’ini memleketler arası işlerimizden sağlarken, yüzde 39’unu ise Türkiye operasyonlarımızdan elde ediyoruz. Bu istikrarlı dağılım sayesinde, bir yandan dünyadaki muhtemel zorluklara karşı bir muhafaza düzeneğine sahip olurken, bir yandan da Türkiye iktisadına döviz kazandırmaya, Türkiye’deki katma pahalı ihracat seferberliğine katkıda bulunmayı sürdürüyoruz” dedi.

İHRACATTA TARİHİ BAŞARI

TEMSA’nın büyüme öyküsünde global ayak izini güçlendirmenin çok kıymetli olduğunun altını çizen Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Bu kapsamda, öncelikli pazarlarımız olarak nitelendirdiğimiz Avrupa ve ABD’de de son derece başarılı sonuçlara imza attık. Müşteriyi çok daha güzel dinleyen, onların geri bildirimleriyle, araçlarını, teknolojisini çok süratli bir halde geliştiren, yalnızca satışta değil satış sonrası süreçlerde de müşterisinin hep yanında olan bir TEMSA yarattık. Buradaki yetkinliklerimizi güçlendirirken bir yandan da finansman ve servis alanında yenilikçi hizmetleri müşterilerimize sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, müşterilerimizin finansman gereksinimini karşılamak üzere TEMSA Finans tahlilini ABD’nin akabinde Türkiye’de de devreye aldık” dedi.

Müşteri odaklı yaklaşımlarının ihracat sayılarına da olumlu biçimde yansıdığını tabir eden Tolga Kaan Doğancıoğlu, “2023 yılında 182 milyon dolarlık ihracat gelirimizle TEMSA tarihinde de bir prensip imza attık. Öncelikli pazarlarımız ortasında başı çeken Kuzey Amerika’da yüzde 36’lık bir büyüme performansı ortaya koyarken; EMEA bölgesinde yüzde 31; Batı Avrupa’da ise yüzde 78’lik büyüme sayıları yakaladık” tabirlerini kullandı. 

“ELEKTRİFİKASYONDAN SONRA HİDROJENE DE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ”

Tüm bu finansal muvaffakiyetlerin yanında, TEMSA’nın global büyüme vizyonunun merkezinde yer alan sıfır emisyonlu araçlarda da kıymetli stratejik adımlar attıklarının altını çizen Tolga Kaan Doğancıoğlu, “    TEMSA olarak bizim elektrifikasyon ve sıfır emisyon seyahatimiz 2010’ların başında başlıyor. Yani burada 15 yıla yaklaşan bir deneyimimiz var. Yalnızca elektrifikasyonu değil, alternatif yakıtların tamamını kapsayan bir Ar-Ge yaklaşımıyla, geleceğin sürdürülebilir mobilitesine öncülük etmeyi hedefliyoruz. ASELSAN ile birlikte, Türkiye’nin birinci yerli elektrikli otobüsünü piyasaya sunan şirket olarak bu kere da Portekiz merkezli CaetanoBus ile iş birliği halinde Türkiye’nin birinci şehirlerarası hidrojenli otobüsünü bu yılın sonunda seri üretime hazır hale getirmiş olacağız. Bu aracımızla birlikte, bugün 8’i elektrikli 2’si hidrojenli olmak üzere toplam 10 farklı sıfır emisyonlu araç portföyümüzde olacak. Bu manada, dünyada müşterilerine en yüksek sayıda sıfır emisyonlu araç alternatifi sunan şirketler ortasındayız. Sıfır emisyonlu araçlar konusundaki yetkinliğimizi pekiştirirken ayrıyeten CDP, SBTi, Küresel Compact ve Ecovadis üzere global platformlarla da uyum halinde, iş süreçlerimizi ve iş modellerimizi sürdürülebilirlik odağında daima olarak geliştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl, Avenue Electron otobüsümüz ile EPD (Environmental Product Declaration) dokümanını almaya hak kazandık. Bu belgeyi bir otobüs aracılığıyla alan Türkiye’de birinci, dünyada ise altıncı üretici olduk. Artık de CDP raporlamamız sonucunda, şimdi birinci müracaat yılımızda İklim Değişikliği A Listesi’ne dahil edildik. Tüm bunlar, bizim sürdürülebilirlik konusundaki samimiyetimizin, ciddiyetimizin ve kararlılığımızın göstergesi” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis