SON DAKİKA
hava
Google News

Spor Yaralanmalarına Neden Olan 7 Değerli Hata!

Günümüzde ağır iş temposuna karşın spora vakit ayıran şahısların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 10:00

/ 99 views kez okundu.
Spor Yaralanmalarına Neden Olan 7 Değerli Hata!


Günümüzde ağır iş temposuna karşın spora vakit ayıran bireylerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Çünkü, sportif faaliyetler bedensel ve ruhsal sıhhatimize çok kıymetli katkı sağlıyor. O denli ki sistemli yapılan spor sağlıklı bir beden yapısı, güçlü kaslar ve düzgün bir postüre sahip olmamızın yanı sıra günlük ömrün gerilimiyle daha kolay baş etmemizde ve daha üretken çalışmamızda değerli bir rol üstleniyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kaya, sporun pek çok yararı olsa da yanılgılı yapıldığı takdirde spor yaralanmalarına neden olabileceğine dikkat çekerek, “Özellikle soğuk hava kaslarımızın elastikiyetini ve tepki mühletini azaltması nedeniyle yaralanma riskini artırır. Kasların ve tendonların kopması, kemikleri birbirine bağlayan doku bantlarının gerilmesi, omuz, diz ve ayak bileğinde yaralanmalar ile kırıklar en yaygın görülen spor yaralanmaları ortasında yer alır. Ayrıyeten herkesin beden ve kas iskelet sistemi yapısı tıpkı değildir. Hasebiyle vücut ve sıhhat durumunuzla ilgili uzmandan ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra size uygun olabilecek sporlara yönelmeniz gerekir” diyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kaya, spor yaparken kaçınmanız gereken yanlışları anlattı; kıymetli teklifler ve ikazlarda bulundu. 

 

Hata: Spora ısınmadan başlamak 

Doğrusu: Spora başlamadan evvel, ısınma idmanlarını yaparak kaslarınızı hazır hale getirmeyi alışkanlık edinmeniz çok kıymetli. Bu antrenmanlar bedendeki kan akışı ile dokulardaki oksijen ölçüsünü artırarak kaslara esneklik kazandırıyor. Bunun bilakis soğuk kaslarla yapılan ani hareketler ise kas yaralanmaları, esneklik kazanılmadan yapıldığında menisküs yırtığı üzere sıkıntılara taban hazırlıyor. Tekrar tıpkı sorunları önlemek için spor sonrasında germe antrenmanlarıyla bedeninizi yavaş yavaş soğutmayı da ihmal etmemeniz gerekiyor. 

 

Hata:  Sporun çabucak öncesinde çok yemek 

Doğrusu: Spor yaparken kullanacağınız güce uygun beslenmeye ihtimam gösterin. Spor saatine çok yakın vakitte çok tüketilen yemeğin akabinde kan sirkülasyonu kaslardan uzaklaşıp daha çok sindirim sistemine yöneliyor. Bu durum da hem rahatsızlık hissi, hem de erken yorulmalara neden oluyor. Bilhassa kolay şekerin tüketilmesi ise insülinin süratle yükselmesine yol açıyor ve antrenman sırasında kan şekeri bu kere süratlice düşerek baş dönmesi ile bayılma hissine sebep olabiliyor.  

 

Hata: Vücudu susuz bırakmak 

Doğrusu: Antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmeyi ihmal etmeyin. Prof. Dr. Alper Kaya, sportif faaliyetlerde, aktivitenin şiddeti ve mühletine bağlı olarak, bedende çeşitli seviyelerde sıvı kaybı yaşandığına işaret ederek, “Aşırı susamışlık hissi, yorgunluk, baş ağrısı ile bedensel olarak ağırlaşma hissi yahut idrar renginde yoğunlaşma su kaybının işaretleridir.  Bu durumda spora devam etmemeli ve kesinlikle süratlice sıvı alarak bedendeki kayıp yerine konmalıdır. Aksi halde kas krampları üzere kıymetli sıkıntılar gelişebilir” diyor. 

 

Hata: Aşırı yorgun ve bitkin günlerde spor yapmak

Doğrusu: Çok yorgun ve bitkin haldeyken dikkat ile istikrar duyusu azaldığı için bu periyotlarda spor yapmak yaralanma riskinin artmasına sebep oluyor. Hasebiyle kendinizi çok yorgun ve bitkin hissettiğinizde kolay fizikî aktiviteler dışında spor yapmayı ertelemeniz gerekiyor. 

 

Hata: Kısa müddette sonuç almaya çalışmak

Doğrusu: Özellikle spora yeni başlayan bireylerin yaptıkları en kıymetli yanılgılardan biri, spordan kısa müddette yüksek bir randıman alma hayali oluyor.  Ortopedi  ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Kaya,  kısa müddette sonuca ulaşma kanısıyla çok kısa aralıklarla ve çok idman yapmaktan kesinlikle kaçınmanız gerektiği ihtarında bulunarak,  “Vücut yapısına uygun olmayan ya da çok yüksek tempo ve sıklıkta yapılan sporlar yeniden çok kullanım yaralanmaları olan kas ve eklem hasarlarının yanı sıra kalp ve dolanım sisteminde değerli meselelere yol açabilir. Münasebetiyle sporu kesinlikle uzmanın önerisi doğrultusunda bir program halinde uygulamalısınız” diyor.  

 

Hata:  Geç saatlerde spor yapmak

Doğrusu: Geç saatlerde ve şiddetli yapılan spor uyku sistemini olumsuz istikamette etkileyebiliyor. Bilhassa sabahları güneşin doğuşuyla başlayan hormonal ritmin bozulmasına ve kortizolün artmasına sebep olarak bedenin iç istikrarının bozabiliyor. Prof. Dr. Alper Kaya, bu nedenle idman günleri ortasındaki müddetin uygun düzenlenmesinin ve dinlenmek için bedene kâfi mühlet verilmesinin kıymetini vurgulayarak, şöyle devam ediyor: “Vücudun haftada en az bir-iki gün dinlenmesi çok kıymetlidir. Dinlendirmeden yapılan yüksek aktiviteli sporlarda ‘aşırı kullanım yaralanmaları’ dediğimiz sıkıntılar ortaya çıkabilir, örneğin birtakım kemiklerin belirli bölgelerinde oluşan kemik ödemleri, hatta ‘stres kırığı’ ismini verdiğimiz ince kırıklar gelişebilir. Gerilim kırıkları, sporun yanı sıra günlük aktiviteleri kısıtlayan, uzun mühlet dinlenmeyi, hatta koltuk değneği kullanmayı gerektiren problemlerdir. Nadiren de olsa kimi hastalarda ameliyat da gerekebilir. Çok kullanımla birlikte ayrıyeten bilhassa eklemlerdeki yüklenme sonucu kıkırdak ve yumuşak doku problemleri da görülebilir. Bu yüzden vücudunuzun özelliklerine, metabolik durumunuza, kas ile eklem yapınıza ve yorgunluğunuza nazaran bir tempo seçmelisiniz”

 

Hata: Spora uygun olmayan kıyafet ve ekipman kullanmak

Doğrusu: Soğuk havalarda dışarıda spor yapacaksanız çok kalın ve yünlü kıyafetleri tercih etmeyin. Bunun yerine terletmeyen lakin beden ısısını koruyan kıyafetler giyin. Ayrıyeten ayakkabınızın yapacağınız sporun yerine uygun özelliklere sahip olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Alper Kaya, “Sporda kullanılacak olan ekipmanlar konusunda kesinlikle bilgi edinilmeli ve şuurlu seçimler yapılmalıdır. Örneğin, tenis oynarken gelişebilecek olan omuz ve dirsekteki meseleleri önlemek için raketin büyüklüğü, tartısı yahut tabanın uygunluğu açısından kesinlikle profesyonel yardım alınmalıdır. Ayrıyeten basketbol ayakkabısıyla da tenis oynanmamalıdır. Bu yanılgı ayak bileğinde bağ ve tendon zedelenmelerine yol açabilir” diye konuşuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis