SON DAKİKA
hava
Google News

Sevgililer Günü’nde toplumsal medyayı değil, kendi sesinizi dinleyin

14 Şubat Sevgililer Günü için geri sayım başlamışken çiftler için de armağan ve kutlama telaşı sürat kazandı.

Son Güncelleme :

13 Şubat 2024 - 20:48

/ 40 views kez okundu.
Sevgililer Günü’nde toplumsal medyayı değil, kendi sesinizi dinleyin


14 Şubat Sevgililer Günü için geri sayım başlamışken çiftler için de armağan ve kutlama telaşı sürat kazandı. Bu türlü özel günlerde toplumsal medyaya yansıtılan “abartılı” hayatların mutsuzluğa neden olabildiğini anlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Hastanesi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Sosyal medya çoğunlukla oburlarının kusursuz bir hayat yaşadığı algısı yaratabiliyor. Bu durum insanların kendi hayatlarını bu algı ile değerlendirmesine ve kıyas yapmasına neden oluyor. Sevgililer Günü üzere özel günlerde toplumsal medyada gördüğümüz tablo alakamızı, sevgilimizi yetersiz bulmaya, içsel sorgulamalara ve tedirginliklere yol açabiliyor” dedi. 

Anneler Günü, Sevgililer Günü yahut doğum günü üzere özel günler toplumsal medyada memnunluk yarışına dönüşüyor. Toplumsal medyaya yansıtılan omurların bireylerde bir kıyas yapma sorunu yaratabildiğini anlatan Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, “Bu sonsuz kıyas yüzünden beklentiler artıyor. Özel gün ikramları de planları da duygusal bir emelden çok maddesel bir noktaya taşınıyor” dedi. Tezel, “Bunun nedeni toplumsal medyadaki insanların gerçeği olduğu üzere yansıtmamaları. Harika görünen hayatların arkasındaki görünmeyen sorunların sadece kişinin kendi hayatında olduğu yanılgısı mutsuzluklara yol açıyor” biçiminde konuştu.

Her bağın kendi dinamiği olduğunu hatırlatan Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu Tezel, çiftlere 14 Şubat Sevgililer Günü için çeşitli tekliflerde bulundu:

  • Sevgililer Günü vesilesiyle sevdiğiniz şahsa özel sürprizler hazırlamak istiyor olabilirsiniz. Bugünü başka günlerden farklı kılmak için diğerlerinin standartlarını takip etmek zorunda değilsiniz. Maddiyattan fazla odak noktasında sevginin bulunduğu armağanlar seçilmesi ve planlar yapılması alakayı güçlendireceği üzere taraflara da gerçek memnunluğu yaşatacaktır.
  • Farklı yerler keşfetmek, en azından taraflardan birinin daha evvel deneyimlemediği bir aktiflik planlamak, emek barındıran armağanlar tercih etmek unutulmaz anılar biriktirmenize yardımcı olabilir. 
  • Etrafınızda ve bilhassa toplumsal medyada gördüğünüz başka çiftlerle kendinizi kıyaslamayın. Toplumsal medyada hiçbir şeyin göründüğü üzere olmadığını ve her münasebetin biricik olduğunu unutmayın.
  • Sizin için değerli olan kendi mutluluğunuz ve partnerinizin memnunluğu olmalı. Diğerleri ne düşünür diye düşünerek plan yapmayın. 
  • İnsanların sesini değil yalnızca partnerinizin ve kendi sesinizi dinleyin. Çift olarak tercihlerinizi hiç kimseye beğendirmek zorunda değilsiniz.
  • Bir diğerinin aldığı ikrama bakıp kendinizi yıpratmayın. İçinizden ve elinizden gelen her neyse, o sizi sahiden seven biri için kâfi olacaktır bunu unutmayın.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis