SON DAKİKA
hava
Google News

Sevgili adayınız bir dolandırıcı olabilir mi?

Partner uygulamaları, insanların birileriyle temas kurma ve aşkı bulma prosedürlerinde ihtilal yarattı. Artık beşerler toplumsal ortamlarda tanışmak yerine uygulamalar üzerinden çok kısa müddette eşleşip görüşmeye başlayabiliyor.

Son Güncelleme :

09 Şubat 2024 - 16:36

/ 34 views kez okundu.
Sevgili adayınız bir dolandırıcı olabilir mi?


Partner uygulamaları, insanların birileriyle irtibat kurma ve aşkı bulma usullerinde ihtilal yarattı. Artık beşerler toplumsal ortamlarda tanışmak yerine uygulamalar üzerinden çok kısa müddette eşleşip görüşmeye başlayabiliyor.

2022 yılında arkadaşlık uygulamalarını kullananların sayısının en az 350 milyon kişi olduğu hesaplanıyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların flört profilini diğerleriyle paylaşmanın kolay bir yolu olmanın yanı sıra dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının birçok kişiyi istismar etmeleri için de bir dizi fırsat sunuyor. Arkadaşlık uygulamalarının ve toplumsal medyanın popülerliği, düzmece taliplerin gayelerini bulup kandırarak paralarını almalarını her zamankinden daha kolay hale getirdi. Dijital güvenlik şirketi ESET sevgililer günü öncesinde dolandırıcıların tuzaklarına dikkat çekti.  

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Kurulu tarafından hazırlanan bir rapor, aşk dolandırıcılığının 2022 yılında yaklaşık 70 bin şahsa 1,3 milyar dolara mal olduğunu ortaya koydu. Fakat bu tekrar de fotoğrafın tamamını yansıtmıyor zira flört dolandırıcılığına maruz kalan pek çok mağdur bunu lisana getiremeyecek kadar utanıyor. Çevrimiçi flörtün popülaritesi artmaya devam ettikçe, 2028 yılına kadar 450 milyondan fazla kullanıcıya sahip olacağı iddia ediliyor, dolandırıcılık ve atakların maksadı olma riski de artıyor. Çevrimiçi flört dünyasında yolunu bulmaya çalışanlar için, kuşkulu ilişkiler ve partnerinizin gerçek kimliği konusundaki belirsizlik, tehlike işaretleri listenizin en başında yer almalıdır.

 

Flört uygulamalarına gizlenen tehditler 

Sahte kimlikler oluşturma Dolandırıcılar tarafından arkadaşlık uygulamalarında kullanılan en yaygın taktiklerden biri, eşlerini diğer biri oldukları kanısıyla kandırmak gayesiyle uydurma profiller oluşturmaktır. Bu dolandırıcılar, şüphelenmeyen kurbanları cezbetmek için ekseriyetle çalıntı yahut stok fotoğraflar ve uydurma ferdî bilgiler kullanır. Dolandırıcıların çevrimiçi ortamda gerçekçi bir kişilik yaratmak için kullanabilecekleri (tahmin edebileceğiniz üzere, var olmayan) fotoğraflarını oluşturmak için yapay zeka manzara oluşturmayı kullanan birçok web sitesi vardır.

Kimlik avı akınları ve makûs emelli yazılım dağıtımı Çevrimiçi bir platform olarak arkadaşlık uygulamaları, kimlik avı taarruzları ve berbat emelli yazılım dağıtımı için kolay bir geçit sunar. Hatalılar profiller oluşturabilir ve görünüşte günahsız iletiler ile berbat niyetli temaslar yahut ekler göndererek umutlu bekarları tıklamaları için kandırabilirler. Bunu kitlesel seviyede yapmak için botları kullanabilirler ve bir defa tıklandığında bu temaslar kurbanın aygıtına berbat hedefli yazılım yüklenmesine yol açar. Makûs maksatlı yazılım yüklendikten sonra, aygıtta depolanan tüm ferdî bilgiler yahut bilgiler tehlikeye girer ve kimlik hırsızlığı ve kredi kartı dolandırıcılığı riskini büyük ölçüde artırır. 

Şantaj için data toplama Çevrimiçi arkadaşlık platformları çok sayıda ferdî bilgi depolayarak bilgisayar korsanları için cazip amaçlar haline geliyor. Dolandırıcılar, insanların profillerinden bu hassas detayları çıkarmak için bilgi madenciliği üzere taktikler kullanabilir. Ayrıyeten bu çeşit bilgilerin kamuya açık olduğu hadiseler da duyulmuştur.

Konum tabanlı tehditler Birçok tanışma uygulaması pozisyon tabanlı hizmetleri kullanır. Bu özellik insanların yakınlarındaki potansiyel eşleri bulmalarını kolaylaştırırken, tehditlere de kapı açıyor. Bilgisayar korsanları pozisyon datalarını kullanarak bireyleri takip edip hedefleyebilir ve bu da gerçek dünyada güvenlik kaygılarına yol açabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis