SON DAKİKA
hava
Google News

Samsung’un ‘Solve for Tomorrow’ müsabakasında son müracaat tarihi 16 Şubat’a kadar uzatıldı

Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğiyle düzenlenen, gençlerin toplumsal problemlere yenilikçi tahliller bulmalarını hedefleyen “Solve for Tomorrow” yarışının müracaat tarihi, 16 Şubat 2024 tarihine kadar uzatıldı. Gençlerin toplumun en acil sıkıntılarına projeleriyle tahlil ürettikleri programa, 8. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler katılabiliyor

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 13:48

/ 21 views kez okundu.
Samsung’un ‘Solve for Tomorrow’ müsabakasında son müracaat tarihi 16 Şubat’a kadar uzatıldı


Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğiyle düzenlenen, gençlerin toplumsal sıkıntılara yenilikçi tahliller bulmalarını hedefleyen “Solve for Tomorrow” yarışının müracaat tarihi, 16 Şubat 2024 tarihine kadar uzatıldı. Gençlerin toplumun en acil sıkıntılarına projeleriyle tahlil ürettikleri programa, 8. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrenciler katılabiliyor.

 Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği paydaşlığıyla gerçekleşen Solve for Tomorrow müsabakası, her yıl gençlerin toplumsal sıkıntılara yenilikçi ve yaratıcı tahliller üretmelerini teşvik eden projelerini kıymetlendiriyor. STEM alanına ilgiyi ve hünerleri artırmayı hedefleyen bu program sayesinde, gençlerin yaşadıkları dünyayı daha uygun kavramaları ve toplumdaki kritik marifetleri edinmeleri amaçlanıyor. Program tıpkı vakitte iştirakçilere, etrafları hakkında daha derin bir bilgi edinme imkanı sunarken, eleştirel düşünme, yaratıcılık, irtibat ve iş birliği üzere kıymetli yeteneklerini geliştirmelerine dayanak oluyor. 

 

Son müracaat tarihi 16 Şubat 

Bu yıl Mayıs ayında üçüncü defa gerçekleşecek olan Solve for Tomorrow müsabakasına katılmak için son müracaat tarihi 16 Şubat’a kadar uzatıldı. 8. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrenciler, kurdukları en az 2, en fazla 4 kişilik kümelerle ‘‘Solve for Tomorrow’’ programına iştirak sağlayabilecek. Mayıs ayında finali gerçekleştirilecek müsabakada dereceye giren kadrolardan birinci ekibe 100.000 TL, ikinci ekibe 80.000 TL, üçüncü ekibe ise 50.000 TL pahasında, shop.samsung.com/tr/ web sitesinde kullanabilecekleri ikram çekleri verilecek.

 

Programın ana temaları “İnsanlık” ve “Gezegenimiz” olarak belirlendi

Bu yılki “İnsanlık” teması altında, öğrencilerin “Sağlık ve Refah”, “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık”, “Herkes için Erişilebilirlik” ve “Nitelikli Eğitim” üzere alanlarda toplumun acil sıkıntılarına tahliller bulma yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Öbür yandan, “Gezegenimiz” teması, “İklim Eylemi”, “Döngüsel Ekonomi”, “Temiz ve Yenilenebilir Enerji”, “Afet Odaklı Çözümler” üzere çevresel hususlara odaklanıyor. Program bu temayla, gençlerin bu mevzulardaki şuurunu artırarak, gezegenimizin geleceğini korumak için gerekli hünerleri geliştirmelerini hedefliyor. Böylelikle “Solve for Tomorrow” programı, hem insanlık hem de dünyamız için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma vizyonunu benimsiyor.

 

Geçtiğimiz yıl 173 eğitmen, 56 farklı kentteki gençlere eğitim verdi

“Solve for Tomorrow” yarışı kapsamında, öğrencilere ve istekli eğitmenlere “Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi”nde özel eğitimler veriliyor. Bu eğitim süreci, beş temel adımdan oluşan tasarım odaklı düşünmeyi kapsıyor ve bu adımlar; empati kurma, sorunu tanımlama, fikir geliştirme, prototip oluşturma ve test etme formunda sıralanıyor. Stanford Üniversitesi’nin “Entegre Tasarım Eğitiminde Tasarım Odaklı Düşünme” (Design Thinking in Integrated Design Education) programından ilham alınan bu eğitimler, Türkiye’nin dört bir yanındaki gençler tarafından büyük ilgi gördü. Programın ikinci yılında, 173 eğitmen 56 farklı kentteki gençlere ‘‘Tasarım Odaklı Düşünme’’ eğitimleri verdi. Samsung ve Habitat Derneği ayrıyeten, yarı final evresine ulaşan öğrencilere mentorluk dayanağı sağlayarak, projelerinin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Final etabında öğrencilere sunulan Sunum Teknikleri Eğitimi ise, projelerini daha faal bir halde sunmalarına yardımcı oluyor.

Program için müracaatlar, 16 Şubat 2024 tarihine kadar samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ web sitesi üzerinden yapılabilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis