SON DAKİKA
hava
Google News

Romantik dolandırıcılara dikkat

2022 yılında aşk dolandırıcılığının maliyeti ABD’de 1,3 milyar dolara ulaştı

Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 10:24

/ 27 views kez okundu.
Romantik dolandırıcılara dikkat


2022 yılında aşk dolandırıcılığının maliyeti ABD’de 1,3 milyar dolara ulaştı

Dolandırıcıların para ya da fotoğraf isteme formülü  geçmişte kaldı. Romantik dolandırıcılık formülleri gelişti. Dijital güvenlik şirketi ESET sevgililer günü öncesinde ikazlarda bulundu, dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

 

Mesajlaşma uygulamalarını kullanan kişi sayısı 2023 yılında 3,3 milyarı aştı. En çok kullanılan uygulamalar ortasında WhatsApp, Facebook Messenger ve WeChat geliyor. 

Dolandırıcılar bu platformlara para ya da bilgi aşkıyla bakıyor. İletileşme uygulamaları başka tehditlerin yanı sıra hem kimlik avı hem de çevrimiçi aşk dolandırıcılığı için bir platform haline dönüşüyor. 2019’dan 2022’ye kadar ABD Federal Ticaret Komitesi’ne  bildirilen aşk dolandırıcılığına atfedilen kayıp ölçüsü 493 milyon dolardan 1,3 milyar dolara yükseldi. Toplumsal ağlar ve iletileşme uygulamaları, 2022’de bir aşk dolandırıcılığı nedeniyle para kaybettiğini söyleyenlerin yüzde 59’u için birinci bağlantı platformuydu.  

 

Dolandırıcılık yolları değişiyor

Genel dijital güvenlik farkındalığının artmasıyla birlikte dolandırıcıların taktikleri de değişiyor. Temas kurdukları şahıslara  bir riskli cümle gönderiyorlar: “Hadi gidip diğer bir yerde sohbet edelim.” Ekseriyetle kurban, üçüncü taraf uygulama mağazalarında yahut web sitelerinde sunulan yeni ve bilinmeyen bir uygulamaya yönlendirilir. Bu sayede kullanıcıdan akıllı telefondaki özel bilgileri okuyabilen casus araçları indirmesini sağlar. Bu üzere durumlarda en güçlü silah art planda çalışan uygulamanın kuşkulu faaliyetlerini tespit edebilecek sağlam bir siber güvenlik tahliline sahip olmaktır.

 

Romantik münasebet dolandırıcılıkları nasıl çalışıyor?

Dolandırıcılar, arkadaşlık sitelerinde geçersiz kimliklere bürünür. Yalnız bireylerle arkadaş olarak, bu şahıslarla yakın bir bağ kurar ve bu şahıslara evlilik teklifinde bile bulunabilirler. Lakin kısa müddet sonra para yahut kullanabilecekleri yeni bir banka hesabı açmanızı isteyebilirler. Dolandırıcılıklarını ilerletmek için bu hesapları kullanır ve romantik münasebet kurbanını bir para kuryesine dönüştürürler.

 

Romantizm dolandırıcılığının kırmızı bayrakları

Buluşmadan kaçınmak için mazeretler uydurmak: Dolandırıcı, tekraren bunu yapmaya istekli olduğunu belirtmesine karşın yüz yüze görüşmekten kaçınacaktır. 

İşler çok süratli ilerliyor: Yeni “partneriniz” yalnızca birkaç gündür sohbet ediyor olmanıza karşın derin bir ilgi/şefkat ve tahminen de yakınlık isteği söz edecektir. 

Para istemek: Romantik dolandırıcılar ekseriyetle neden bir an evvel paraya muhtaçlık duyduklarına dair yürek parçalayıcı bir öyküyle gelirler. Ayrıyeten borçlarını faiziyle ödeyebilecek lakin “şu anda fonlarına erişemeyen” varlıklı beşerler olarak da poz verebilirler.  

Güvenli bağlantıdan ayrılmak: Dolandırıcı, direkt irtibat kurmak için bir arkadaşlık hizmetinden yahut toplumsal medya sitesinden ayrılmayı isteyebilir. Sırf katı uygulama inceleme siyasetlerine sahip emniyetli uygulama mağazalarını kullandığınızda dolandırılma ihtimaliniz de süratle azalacaktır. 

 

Akıllı telefonunuzda güvenlik yazılımı olsun

Kötü emelli bir uygulama indirmiş olmanız durumunda, telefonunuzda güçlü bir antivirüs yazılımı bulundurmanız güzel olacaktır. Bu, bilhassa uygulamanın büsbütün fonksiyonel olduğu ve rastgele bir besbelli kırmızı bayrak göstermediği durumlarda faydalı olabilir. ESET Mobile Security (EMS), yükleme gerçekleşmeden evvel bile indirme süreci sırasında tehditleri algılayabilir ve engelleyebilir. Bu, tehdidin kullanıcıya asla ulaşmayacağı manasına gelir. EMS, var olan uygulamaları taramak için de kullanılabilir. Kullanıcıya indirme klasörlerindeki tüm belgeleri açıldığında, oluşturulduğunda yahut çalıştırıldığında berbat hedefli kodlara karşı tarayan gerçek vakitli evrak sistemi müdafaası sağlar.   Berbat emelli bir uygulamayı çalıştırma yahut indirme durumunda kullanıcıları makûs emelli kodun tespit edildiği konusunda uyarır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis