SON DAKİKA
hava
Google News

Narlıdere’de bayan istihdamına Nar-Koop dayanağı

Narlıdere Belediyesi tarafından 2019 yılında kurulan Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi (NAR-KOOP), geçen 5 yılda bayan istihdamına ve üretime büyük katkı sağladı

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 10:24

/ 19 views kez okundu.
Narlıdere’de bayan istihdamına Nar-Koop dayanağı


Narlıdere Belediyesi tarafından 2019 yılında kurulan Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi (NAR-KOOP), geçen 5 yılda bayan istihdamına ve üretime büyük katkı sağladı. Lider Engin, “Kadınlara bedel vermek onları toplumsal hayata, iş hayatına katılmasına sağlamakla olur. Biz bunu Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile başardık. Meskeninin hudutları içinde kalan bayanları, kapının arkasına çıkardık. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önünde geçtik ve mahallî kalkınmayı bayanların gücü ile gerçekleştirdik” diye konuştu.

Narlıdere Belediyesi’nin Ali Engin’in vazifeye gelmesiyle 2019 yılında kurduğu Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi (NAR-KOOP), 5 yılda bir muvaffakiyet öyküsüne dönüştü. Yaklaşık 40 kişilik bir grupla yoluna devam eden ve şimdiye kadar 100’ü aşkın bayana eğitim imkanı sunan NAR-KOOP ile bayanlar ekonomik özgürlüklerine kavuştu. Bilhassa sağlıklı besin ve ikramlık eşya üretimine ağırlaşan Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile yerelden kalkınmaya da büyük katkı sağlandı. Ana merkez ofisinde el sanatları ve dokuma atölyesinin de yer aldığı NAR-KOOP, şimdiye kadar besin üretim müsaadesi dâhilinde reçel, erişte, kurutulmuş meyve zerzevat, tarhana, salça, mantı vb. üzere birçok eseri vatandaşlarla buluşturdu. Ana Merkezi 2.İnönü Mahallesi’nde yer alan NAR-KOOP’un Tarihi Yukarıköy (Yukarıköy Kafe), Barış Sokak (Barış Lokantası), Huzur Mahallesi (Huzur Kafe) ve Narlıdere AKM’de (Kültür Kafe) satış noktaları bulunuyor. Vatandaşların toplu siparişlerini de karşılayan NAR-KOOP, Üretici Bayan Pazarı ve Gece Pazarı üzere tertiplerle Narlıdereli bayanların üretime iştirakine da takviye oluyor. İzmir’de faaliyet gösteren öbür bayan kooperatifleri ile de etkileşim halinde olan NAR-KOOP, üyeleri ile çeşitli fuar ve şenliklere de iştirak sağlıyor.

 

‘GÜÇLÜ BAYAN, GÜÇLÜ NARLIDERE’

Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, vazifeye geldikleri birinci günlerde hayata geçirdikleri Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile bayanları ekonomik ve toplumsal hayata iştirakini desteklediklerini tabir etti. Türkiye’de bayanların istihdama iştirakinin AB ve OECD ülkelerinin çok gerisinde olduğunu söyleyen Lider Engin, “Yapılan araştırmalara nazaran Türkiye’de bayanların istihdama iştirak oranı nazaran erkeklerin yarısından bile az… Bayanları ne kadar iş gücüne dâhil edersek ülkemizi de o kadar kalkındırırız. Bu nedenle mevcut durumu el birliği ile bilakis çevirmemiz gerekiyor. Toplumsal eşitlik prensiplerine bağlı olarak hizmet veren bir kamu kurumu olarak bizde bu hususta üzerimize düşen misyonu yerine getiriyoruz.  İlçemizdeki bayan istihdamını artırmak için daha vazifeye geldiğimiz birinci yılımızda Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi’ni kurduk. Kooperatif bünyesinde bayanlara çeşitli eğitimler verdik ve onların toplumsal hayata iştirakini destekledik. Güçlü Bayan Güçlü Narlıdere’ gayesinden yola çıkarak kurduğumuz kooperatifimizin ana merkezini 2. İnönü Mahallesi Yaşar Kemal Tesislerimizde hizmete aldık.  Tarihi Yukarıköy, Barış Sokak ve Huzur Mahallesi ve Narlıdere AKM’de yer alan satış noktalarını hayata geçirdik. Bayanların yetenek ve marifetlerini geliştirmeye imkan sağlayan NAR-KOOP ile onlara girişimcilik ruhu da kazandırdık. Kooperatifimize katılıp daha sonra kendine iş yeri açan bayan üyelerimiz var. Ayrıyeten NAR-KOOP ile vatandaşlarımızın hesaplı ve kaliteli eserlere ulaşmasına da imkan sağlamış olduk” dedi.

 

KADINLAR KAPININ GERİSİNE ÇIKTI

“Kadınlara bedel vermek yılda bir sefer onlara karanfil vererek olmaz” yorumunda bulunan Lider Engin, “Kadınlara kıymet vermek onları toplumsal hayata, iş hayatına katılmasına sağlamakla olur. Biz bunu Narlıdere Üretici Bayan Kooperatifi ile başardık. Konutunun sonları içinde kalan bayanları, kapının arkasına çıkardık. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önünde geçtik ve mahallî kalkınmayı bayanların gücü ile gerçekleştirdik. Dayanışma ağını büyüttük ve bayanların kooperatifler yoluyla güçlenmesinin önünü açtık. Dünyada 100 binden fazla üyesi bulunan Slow Food hareketine de dâhil olarak bayan üreticilerimizi destekledik. Özveri ve titizlikle çalışarak aile ekonomilerine katkı sağlayan ve üretime dâhil olan Narlıdere’nin tüm işçi bayanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis