SON DAKİKA
hava
Google News

Mobilya dalının amacı katma kıymetli üretim

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği son yıllarda tasarım odaklı ihracat ile daha katma kıymetli eserler ihraç ederek pazarlarını çeşitlendiriyor.

Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 8:00

/ 18 views kez okundu.
Mobilya dalının amacı katma kıymetli üretim


Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği son yıllarda tasarım odaklı ihracat ile daha katma kıymetli eserler ihraç ederek pazarlarını çeşitlendiriyor.

 

Egeli mobilyacılar yakaladığı bu istikrar ve bölümün güç birliğiyle oluşan sinerjiyi Mobilya Bölüm Buluşması ile sağlamlaştırdı.

 

“Mobilya Dal Buluşması” Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği konut sahipliğinde gerçekleştirildi. Birebir vakitte ihracata yönelik devlet takviyeleri ile ilgili de dala bilgi verildi.

 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Lideri Ali Fuat Gürle, “Temsil ettiğimiz Mobilya, Kağıt ve Odun Dışı orman eserleri bölümlerinin tamamında 2023 yılında Türkiye geneli ihracatımız 8 milyar dolar civarındaydı. Mobilya dalımız 2023 yılında 4,6 milyar dolar ihracata imza attı. Dünya mobilya ihracatı 310 milyar dolar. Çin yüzde 42 ile birinci. Almanya, İtalya, Meksika, Vietnam, Polonya, ABD, Kanada’nın arkasında sekizinci sırada Türkiye var. Çin, Almanya, İtalya üç ülke toplamda dünya mobilya ihracatının yüzde 52’sini gerçekleştiriyor. Türkiye, MDF/HDF levha üretiminde Avrupa’da 1. dünyada 2. sırada yer almaktadır. İtalya’nın yonga levha üretimi 5 milyon metreküp, Türkiye’nin ise 12 milyon metreküp olmasına karşın İtalya dünya ticaretinden 5,7 hisse alıyor biz ise 1,7 hisse alıyoruz. Bu tablo katma pahalı mobilyanın ne kadar kıymetli olduğu ortaya koyuyor.” dedi.

                                                                                 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Hikmet Güngör, “Ticaret Bakanlığı’nın dayanağı ile Birliğimizin yürüttüğü Aegean Furniture isimli URGE Projemiz ile Ege Bölgesi’ndeki katma kıymetli mobilya ihracatını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu sene Suudi Arabistan, Güney Afrika, Fas, Senegal, Hindistan’a sektörel ticaret heyetleri yapmayı düşünüyoruz. Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyetimiz Mayıs ayında düzenlenecek. 2025 yılı için iştirak yapmayı planladığımız Çin Guangzhou’da iki faz halinde yapılan mobilya fuarlarının ikinci fazına ofis mobilyaları kısmına ulusal iştirak yapacağız. Bu sene 4’üncüsünü düzenleyeceğimiz Ezber Bozan Tasarım Yarışımızın teması mobilya bölümünde çevresel ve kullanıcı dostu tahlillerle, inovatif eserlerin ortaya çıkarılması amacıyla “Mobilyaşam” olarak belirlendi. Mobilyaşam teması ile bireylerin sıklıkla değişen hayat alanlarına ve farklı kullanım gereksinimlerine problemsiz bir halde entegre olan, mobilite içeren, kolay kolay taşınabilir, değiştirilebilir, mobilyaların daha faal bir biçimde kullanılmasına yarar sağlayan dizaynları hedefliyoruz. Bu sayede özgün ve yenilikçi dizaynların mobilya endüstrisi ile buluşması ve dalımızın daha katma kıymetli bir halde ihracat artışı yaşamasını hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis