SON DAKİKA
hava
Google News

Konya Büyükşehir’den “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” Kapsamında Manalı Proje

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde vazife yapan istekli işçiler için “Sigarayı Bırakma Programı” başlatıldı. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” başlatılan ve “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” sona erecek proje kapsamına dahil olan istekli çalışanlara tıbbi ve ruhsal dayanak sunulacak

Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 17:48

/ 14 views kez okundu.
Konya Büyükşehir’den “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” Kapsamında Manalı Proje


Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde misyon yapan istekli işçiler için “Sigarayı Bırakma Programı” başlatıldı. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” başlatılan ve “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” sona erecek proje kapsamına dahil olan istekli çalışanlara tıbbi ve ruhsal takviye sunulacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi, sigara kullanan istekli çalışanlarına yönelik “Sigarayı Bırakma Programı” başlattı.

Çalışanların sigarayı bırakmasına dayanak olmak maksadıyla başlatılan örnek projede, Büyükşehir Belediyesine ilişkin Taşınabilir Sıhhat Aracı’nda sigara kullanan istekli işçi, ayrıntılı formda muayene edildi.

Muayene kapsamında; teneffüs işlev testi, akciğer grafisi, odyometri testi, elektrokardiyografi, ayrıntılı kan testleri ve teneffüs ile kanda karbonmonoksit ölçüsü ölçümü ve sigara bağımlılığı derecesinin tespiti hedefiyle FNB testi yapıldı.

 

“SİGARAYI BIRAKMA PROGRAMI” ÇALIŞANDAN İLGİ GÖRDÜ

Projenin devamında birinci küme olarak belirlenen 63 işçiye “Temel İş Sıhhati ve Güvenliği Eğitimi” kapsamında iş yeri doktoru ve sıhhat işçisi tarafından sigara bırakma süreci hakkında ayrıntılı bilgilendirme ve farkındalık eğitimi düzenlendi.

Eğitime katılan 63 çalışandan 52’si istekli olarak “Sigarayı Bırakma Programı”na katıldı.

Proje kapsamında çalışanlara sıhhat işçisi dayanağı devam ederek; gerekli görülen işçiye tıbbi ve ruhsal dayanak sunulacak. Ayrıyeten “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” başlayan ve “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” tamamlanacak projenin sonunda işçinin sıhhat muayenesi ile durumu tekrar pahalandırılacak.

Proje, “Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla belediye işçisinin tamamını kapsayacak halde genişletilerek sürdürülecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis