Karşıyaka'dan Hatay'a yardım köprüsü - Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Trcanlihaber.com
SON DAKİKA
hava
Google News

Karşıyaka’dan Hatay’a yardım köprüsü

Karşıyaka Belediyesi Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi (CMSM), sarsıntıda ağır hasar gören Hatay’ın yaralarını sarmasına katkı sağlamak için yardım gecesi düzenledi.

Son Güncelleme :

20 Kasım 2023 - 1:12

/ 18 views kez okundu.
Karşıyaka’dan Hatay’a yardım köprüsü


Karşıyaka Belediyesi Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi (CMSM), zelzelede ağır hasar gören Hatay’ın yaralarını sarmasına katkı sağlamak için yardım gecesi düzenledi.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nden konuk şefler ve CMSM’nin şeflerinin klâsik tanım ve sistemleriyle hazırlanan Hatay lezzetleri konuklara sunuldu.

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Hepimize düşen şey bir an evvel yaraları sarmaktı ve onun için herkes hala çabalıyor” diye konuştu.

Karşıyaka Belediyesi Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, Hatay mutfak kültürünü yaşatmak ve içinde bulunduğu sıkıntı süreçte Hatay’a dayanak olmak için bir yardım gecesi düzenledi. Aktiflik; Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, CHP Karşıyaka ilçe idaresi, Karşıyaka, Aliağa, Buca, Foça ve Konak Belediye Meclis Üyeleri, Defne Eğitim ve Ömür Derneği idaresi ve burs verdikleri Hataylı öğrenciler ile çok sayıda yardımseverin iştiraki ile Denizkent Restoran’da gerçekleştirildi.

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nin şeflerinin de konuk edildiği takviye projesinde CMSM mutfaklarında, Hatay’dan gelen gereçler ile birbirinden lezzetli yöresel yemekler hazırlandı. CMSM şefleri Memnun Bezmez ve Göksu Begüm Bayraktar ile konuk şefler Sevcan Aksu, Cemil İlker Boyacı, Filiz Kaya ve Mehmet Dönmez’in klasik tanım ve yollarla, 2 günlük ağır çalışmayla hazırladığı kabak borani, oruk, aşur, tepsi kebabı, şıhılmahşi, firik pilavı ve tahinli çıtır kabak tatlısı konuklara sunuldu.

 

YARALAR SARILIYOR

Davetlilere hitap eden Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, 6 Şubat sarsıntısından sonra bölgeye yardım etmek üzere İzmir ve Karşıyaka’da tek yürek olduklarını belirterek, “Elimizden geldiğince süratli bir formda bölgeye gitmeye ve yardımcı olmaya, gereksinimleri gidermeye çalıştık. Ben de birinci gidenler ortasındaydım. Berbat hava kaideleri nedeniyle 2 günde ulaşabildik. Gördüğümüz görünüm çok üzücüydü. Hatay evvelki ziyaretlerimizde bizlerde hayranlık uyandıran, medeniyetler kenti, arkeolojik ve kültürel kıymetleriyle hepimizin göz bebeği olan kentti. Ancak sarsıntıdan sonra perişan bir haldeydi. Hepimize düşen şey bir an evvel yaraları sarmaktı ve onun için herkes hala çabalıyor. Geçtiğimiz günlerde Genel Liderimiz Özgür Özel’in ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ tabiriyle hepimizin hislerine tercüman olduğu üzere nitekim hem Hatay hem de o bölgede yaşayan tüm yurttaşlarımızın problemleri bizim için çok özel. Bugün burada olağan ki makûs şeyleri konuşmak için değil Hatay’ın kültürel hoşluklarını paylaşmak ve yemeklerini birlikte tatmak, özünde birbirimize duyduğumuz saygıyı, sevgiyi, karşılıklı pahası söz etmek üzere bir ortaya geldik. Bundan sonra hiçbir vakit zelzele olmasın, sarsıntı olursa da meskenler yıkılmasın, insanlarımız yaralanmasın, kaybetmeyelim onları. Bunun için çok çalışmalıyız, bu hoş ülkenin kültürel kıymetlerine sahip çıkalım. Bugün burada emeği geçenlere ve konuklarımıza teşekkür ediyorum. Yaralarımızı dayanışma içerisinde saracağız” diye konuştu.

 

“YALNIZ OLMADIĞIMIZI HİSSETTİK”

Gösterilen dayanışmadan duydukları memnuniyeti tabir eden Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Lütfü Savaş, “Hatay olarak çok keyifli bir şehirdik ta ki 6 Şubat sabahı saat 04.17’ye kadar. Bazen mutluluklar, mutsuzluğa dönüşebiliyor. Çok insanımızı kaybettik maalesef. 3. günden itibaren çok büyük bir dayanak oldu. Çok insanımızı kaybettik lakin hem ülkemizde hem de dünyada insanlığın ölmediğini gördük. İzmir halkı bize çok takviye oldu. Takviye olan herkese teşekkür ediyorum. Hatay’a her noktadan genç geldi. Her birinin etnik kökeni farklı, dünya görüşleri farklı. Lakin her birisi Hataylıların yardımına koştular. Hatay 2017 yılından itibaren UNESCO Gastronomi Kenti, 2019 yılından itibaren UNESCO Öğrenen Kentler Ağı’na katıldı. Herkes Hatay’ı bilir, herkes Hatay’a gelirken biz bu talihsizliği yaşadık. Güya kıyamet kopuyor zannettik. Fakat biz o günden bu yana Hatay’ın yaralarını sararken yalnız olmadığımızı hissettik. Hatay’ı unutturmamak ismine sizin üzere dostlarımızın aracılığıyla tüm dünyaya bunu tabir edebiliyoruz. Hatay ismine, Liderime ve sizlere teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Yorumları
Copyright