SON DAKİKA
hava
Google News

Karşıyaka’da bostanlar artıyor, kentsel tarım güçleniyor

İklim krizi ve muhtemel tesirlerinden besin krizine karşı kenti güçlendirmeyi hedefleyen ve kent içi tarımı yaygınlaştırmak için çalışan Karşıyaka Belediyesi, ilçeye bir bostan daha kazandırdı.

Son Güncelleme :

24 Şubat 2024 - 18:12

/ 87 views kez okundu.
Karşıyaka’da bostanlar artıyor, kentsel tarım güçleniyor


İklim krizi ve muhtemel tesirlerinden besin krizine karşı kenti güçlendirmeyi hedefleyen ve kent içi tarımı yaygınlaştırmak için çalışan Karşıyaka Belediyesi, ilçeye bir bostan daha kazandırdı.

İlki Örnekköy Şantiye Tesisleri’nde bulunan kent bostanlarının ikincisi ise Zübeyde Hanım Mahallesi’nde oluşturuldu.

Karşıyaka Belediyesi, iklim değişikliği ve besin krizine karşı yürüttüğü faal uğraş kapsamında kent içi tarımı yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu anlayışla kent içinde bostanlar oluşturmaya başlayan Karşıyaka Belediyesi, Örnekköy Şantiye Tesisleri’nin akabinde Zübeyde Hanım Mahallesi’ne de kent bostanı kazandırdı. Çeşitli meyve ve zerzevat tohumlarının toprakla buluşturulduğu bostanlardaki üretimler ile hem Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Şehit Muhittin ve Ayşe Dudu Sağıroğlu Tohum Merkezi’ne tohum dayanağında bulunmak hem de Karşıyaka’nın iklimine uygun çeşitleri tespit etmek hedefleniyor. Ayrıyeten bostanlarda yetişen eserler Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı anaokullarındaki çocukların öğünlerinde kullanılmak üzere anaokullarına gönderiliyor.

65 MEYVE AĞACI, 160 ÇALI BULUNUYOR
Zübeyde Hanım Mahallesi 7563/10 sokak üzerinde 942 metrekare meyve bahçesi, 400 metrekare bostan alanı ve yürüyüş yolları olmak üzere toplam 1635 metrekare alan üzerinde heyeti Zübeyde Hanım Bostanı, kent içi tarıma verdiği takviye ile birlikte mahalle sakinlerine de nefes oldu. Alan ayva, ceviz, cennet elması, mandalin, nar, hünnap, armut, badem ve elma çeşitleri olmak üzere toplam 65 adet meyve ağacı ile kuşburnu, kara mürver ve aronya çeşitleri olmak üzere 160 adet meyvesi yenilebilen çalı bitkisine konut sahipliği yapıyor. Bostan alanı içinde ise kışlık brokoli, karnabahar, lahana ve marul çeşitleri bulunuyor. Alan içinde bulunan meyve ağaçlarının ve öbür bitkilerin ot paklığı, çapalama ve gübreleme üzere periyodik bakımları nizamlı bir halde gerçekleştiriliyor.

İKİ DÖNEM FORMUNDA ÜRETİM YAPILIYOR
Örnekköy Şantiyesi içinde bulunan bostan alanı ise 37 parselden oluşuyor. Toplam 1170 metrekare alana sahip bostanda yazlık ve kışlık olmak üzere 2 dönem formunda bitkisel üretim yapılıyor. Kış döneminde kereviz, pırasa, beyaz lahana, kırmızı lahana, brokoli, karnabahar, ıspanak ve marul çeşitleri yetiştiriliyor. Bostanda lokal tohum ekimi ve fide dikimi uygulamaları ile yetiştiricilik yapılıyor.

BOSTANDA YETİŞİYOR, MİNİKLERE ÖĞÜN OLUYOR
Karşıyaka’da kentsel tarımı yaygınlaştırmak ve bu hususta farkındalık yaratmak için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Karşıyaka Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürü Yusuf Can Gökmen, “Dünyanın yakın gelecekte karşı karşıya kalabileceği besin krizine karşı kenti dirençli hale getirmeyi ve kent içi tarımı yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Besin sıkıntısını üst ölçekten, kesişimsel ve çok boyutlu biçimde ele alıp Türkiye’de ilçe ölçeğinde birinci örnek olarak oluşturduğunuz Karşıyaka Besin Strateji Evrakımız çerçevesinde planlıyoruz. Bir taraftan lokal tohumlarımızı tohum merkezimiz aracılığı ile vatandaşlarımızla paylaşırken öteki yandan kentsel tarım imkanları dahilinde bostanlarımızda hiçbir ilaç ve kimyasal gübre kullanmaksızın yaptığımız üretimimizde hem lokal tohumlarımızı çoğaltıyor hem de ürettiği eserleri sağlıklı ve adil besine erişim hakkı çerçevesinde Karşıyaka Belediyesi anaokullarında kayıtlı olan çocukların öğünlerinde kullanılmak üzere anaokullarımızla paylaşıyoruz. Çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis