SON DAKİKA
hava
Google News

Karşıyaka Belediyesi’nden otizm farkındalığına manalı takviye

İlçede yaşayan her yurttaşın refahı için çalışan Karşıyaka Belediyesi, bir yandan da toplumsal hususlarda farkındalık oluşturulmasını destekliyor.

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 13:24

/ 22 views kez okundu.
Karşıyaka Belediyesi’nden otizm farkındalığına manalı takviye


İlçede yaşayan her yurttaşın refahı için çalışan Karşıyaka Belediyesi, bir yandan da toplumsal hususlarda farkındalık oluşturulmasını destekliyor.

Toplumsal hassaslığa katkı sunan çalışmalarıyla da fark yaratan Karşıyaka Belediyesi ile YAZŞANDER ve Kedi Otizm Derneği’nin takviyesi ile yayınlanan ‘Morhis’ isimli kitabın imza merasimi gerçekleştirildi.

Karşıyaka’da yaşayan otizmli Moris Karmona’nın biyografi biçiminde yazdığı Morhis isimli kitap, Karşıyaka Belediyesi Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde düzenlenen ‘Benimkisi Bir Otizm Hikayesi’ başlıklı söyleşi ve imza günü aktifliğiyle kamuoyuna tanıtıldı. Karşıyaka Belediyesi, Muharrirler ve Şairler Dayanışma Derneği (YAZŞANDER), Kabul, Eşitlik, Dahil olma, İstihdam- Otizm Derneği’nin (KEDİ) dayanağı ve Doğan Yapı İnşaat İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti. sponsorluğunda hudutlu sayıda yayınlanan kitap, fiyatsız olarak okuyucuyla buluştu.

 

“BENİMKİSİ BİR OTİZM HİKAYESİ”

Kitabının imza merasimini gerçekleştiren Moris Karmona, ‘Benimkisi Bir Otizm Hikayesi’ başlıklı söyleşide hayat öyküsünü, uğradığı zorbalıkları ve hayatın içinde var olma çabasını anlattı. Karşıyaka Belediyesi Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen söyleşi, salonu dolduran davetliler tarafından ilgiyle dinlenirken Moris Karmona’nın yaptığı konuşma ayakta alkışlandı. Karmona’nın biyografi şeklinde yazdığı Morhis isimli kitabı imzalarken de heyecanı gözden kaçmadı. Karmona, söyleşide yaptığı konuşmada kendisine ve kitabının yayınlamasına takviye olan Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkürlerini sundu.

 

KENDİSİ KALEME ALDI

Karşıyaka’da yaşayan, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında vazife almakla birlikte kültür-sanat aktivitelerini de yakından takip ettiğini belirten Karmona, kitabı için çok heyecanlı olduğunu söyledi. Hususa ait açıklama yapan Karmona, “Bu kitap ile tüm otizmlilere rol model olmak istiyorum. Atatürk’ün izinde, pürüz tanımayan bir müellifim. Yaşadıklarım içimde kalsın istemedim, diğerleri da öğrensin diye kitabımı yazdım. Otizmliler toplum içinde ayrımcılığa uğramamalı. Otizmli çocuklara yapılan akran zorbalığı önlenmeli. Otizmli çocuğu olan ailelerin de kitabımı ilgiyle okuyacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

“ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Karşıyaka Belediyesi Meclis Üyesi ve Karşıyaka Kent Kurulu Engelli Meclisi Lideri Hülya Polat, engellilerin hak savunusu alanında yaptığı çalışmaların değerine dikkat çekerek, “Ne yazık ki sonuçlar istediğimiz süratte alınmıyor. Fakat bu alanda çalışanları desteklemeyi ve birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis