SON DAKİKA
hava
Google News

İzmit Körfezi’nde 351 flamingo kanat çırpıyor

Kuş gözlemcilerinin beğenilen rotası olan İzmit Körfezi Sulak Alanı, flamingo başta olmak üzere birçok su kuşuna konut sahipliği yapıyor

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 14:24

/ 22 views kez okundu.
İzmit Körfezi’nde 351 flamingo kanat çırpıyor


Kocaeli’nin değerli doğal zenginliklerinden İzmit Körfezi Sulak Alanı, son devirde sayıları artan flamingolarla şenlendi. Su ve kıyı kuşu cinslerinin göç yolu üzerindeki değerli duraklardan olan alan, göçmen kuşların beslenme ve barınma gereksinimleri açısından farklı ehemmiyet taşıyor. Flamingoların uğrak yeri haline gelen, muhafaza altındaki sulak alan, gün batımında görsel şölen sunuyor. İzmit Körfezi hala adeta görsel bir şölen sunan 351 flamingoya mesken sahipliği yapıyor.

SULAK ALANDA 168 FARKLI TÜR

Ekolojik zenginliğiyle dikkat çeken alan, mesken sahipliği yaptığı 168 kuş cinsiyle yaban hayatı fotoğrafçıları ve kuş gözlemcilerinin de beğenilen rotaları ortasında bulunuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Doğal Hayat alanları Şube Müdürlüğü, Kocaeli Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Kocaeli Şube Müdürlüğü, Samsun 19 Mayıs üniversitesi Öğr. Gör. Dr. A. Cemal Özsemir, kuş gözlemcisi Ümit Malkoçoğlu ve 40’a yakın gözlemciyle gerçekleştirilen Flamingo Sayımı ve Kuş Müşahede Etkinliğinde gümüş martı, elmabaş patka, dik kuyruk, kum kuşu, gri balıkçılın da ortalarında olduğu 28 sayıda çeşit ve 351 flamingo gözlemlendi. Kuş gözlemcileri, bölgedeki su kuşlarının popülasyonunu belirlemek ve habitatlarını korumak için alanda titizlikle çalıştı.

 

KENTSEL EKOTURİZM NOKTASI

Alanın kente çok yakın lokasyonda olmasından ötürü; tüm doğaseverlerin, tabiat fotoğrafçılarının, kuş gözlemcilerinin rahat biçimde ulaşabildikleri ve müşahede yapabildikleri alanlardan biri olma özelliği taşıyor. Bu manada Kocaeli Büyükşehir’in farklı bir ehemmiyet verdiği ve korunmasında titizlik gösterdiği İzmit Körfezi Sulak Alanı değerli kentsel ekoturizm noktalarından biri durumunda.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis