SON DAKİKA
hava
Google News

İzmir’e 2024 için kruvaziyer akını

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in ağır uğraşları sonucu 2022 yılında yine İzmir’e gelmeye başlayan kruvaziyerler, kent iktisadına büyük katkı sağlıyor. 2023 yılında 31 kruvaziyer ile 40 bine yakın konuğu ağırlayan İzmir’e 2024 için de büyük bir ilgi var. Şimdiden bu yıl için 70’in üzerinde kruvaziyer rezervasyon yaptırdı.

Son Güncelleme :

27 Şubat 2024 - 12:40

/ 86 views kez okundu.
İzmir’e 2024 için kruvaziyer akını


İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in ağır gayretleri sonucu 2022 yılında yine İzmir’e gelmeye başlayan kruvaziyerler, kent iktisadına büyük katkı sağlıyor. 2023 yılında 31 kruvaziyer ile 40 bine yakın konuğu ağırlayan İzmir’e 2024 için de büyük bir ilgi var. Şimdiden bu yıl için 70’in üzerinde kruvaziyer rezervasyon yaptırdı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in misyona geldiği günden itibaren başlattığı çalışmalarla İzmir, kruvaziyerlerin beğenilen destinasyonlarından biri haline geldi. İzmir Alsancak Limanı, 2023 yılında 31 kruvaziyeri ağırlamanın gururunu yaşarken, asıl sevindiren haber 2024 yılı için geldi. Lider Tunç Soyer’in hem yurt içi hem yurt dışı çalışmaları sayesinde bu yıl 70’in üzerinde kruvaziyer rezervasyon yaptırdı. 2023’te 40 bine yakın turisti yalnızca kruvaziyerle ağırlayan İzmirliler, bu sene sayının daha da artmasını bekliyor.

İzmir Milletlerarası Kruvaziyer Sınırları Birliği’ne katıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in misyona gelmesinin akabinde yapılan çalışmalar, ikili görüşmeler ve temaslarla yıllar sonra kente gelen kruvaziyerlerin akabinde bir düzgün haber daha geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kruvaziyer turizmi potansiyelini artırmak için kıymetli bir adım daha atarak Memleketler arası Kruvaziyer Sınırları Birliği’ne (CLIA) üye oldu. Üyelik sayesinde İzmir, kruvaziyer turizminde karar verici olan kruvaziyer firmaları, limanlar ve destinasyonların olduğu ağlara katıldı.

Kruvaziyer turizmi için neler yapıldı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi; kruvaziyer turizmi için pek çok düzenleme de yaptı. Kent için yürüyüş rotalarında gerekli düzenlemeler hayata geçirildi. Limanda bulunan Turizm Bilgilendirme Ofisi’nde Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanı ve Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğü işçisi misyon alıyor, konuklara turistik kent haritası ve bilgilendirici broşürler, yürüyüş rotalarının broşürleri (İngilizce ve Almanca) dağıtılıyor. Limanda fiyatsız wifi internet hizmeti veriliyor. Belediye bünyesinde oluşturulan turizm zabıtası grupları ve esnaf odalarıyla iş birliği yapılarak liman bölgesinde yapılan hanutçuluk faaliyetleri engelleniyor.

Teknik çalışmalar da var

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı takımları tarafından 2022 yılında deniz tarafındaki tercihli bordürler yenilendi. Alan içerisinde asfalt serim ve yama çalışmaları yapıldı. Yol çizgi çalışmaları, liman içerisindeki yeşil alanların kenar bordür çalışmaları tamamlandı. Liman içinde turistlerin yürüyüş güzergâhı için yol kenarlarına tercihli bordür ile bir çizgi oluşturuldu, yaklaşık 7 bin metrekarelik alan asfaltlandı.  2 hangarın dış cephe sıvaları yenilenerek, boyandı ve etraf düzenlemeleri yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis