İstanbul'da Afet ve Çocuk Çalıştayı düzenlendi - Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Trcanlihaber.com
SON DAKİKA
hava
Google News

İstanbul’da Afet ve Çocuk Çalıştayı düzenlendi

Bağcılar Belediyesi’nin takviyesiyle düzenlenen Afet ve Çocuk Çalıştayı’nda alanında uzman 77 isim, zelzele başta olmak üzere yaşanan tüm afetlerde ve Filistin’de yaşanan katliamdan etkilenen çocukları korumanın önündeki manileri ve tahlil yollarını masaya yatırdı.

Son Güncelleme :

20 Kasım 2023 - 6:12

/ 19 views kez okundu.
İstanbul’da Afet ve Çocuk Çalıştayı düzenlendi


Bağcılar Belediyesi’nin takviyesiyle düzenlenen Afet ve Çocuk Çalıştayı’nda alanında uzman 77 isim, zelzele başta olmak üzere yaşanan tüm afetlerde ve Filistin’de yaşanan katliamdan etkilenen çocukları korumanın önündeki pürüzleri ve tahlil yollarını masaya yatırdı. Çocuklara yönelik yaptıkları hizmetleri anlatan Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, “Biz her daim uygunluğun yanında olma çabası içerisinde vazifemizi yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle Bağcılar Belediyesi ve Yetim Vakfı manalı bir aktifliğe imza attı. Bu hedefle Rami Kışlası Kütüphanesi’nde Afet ve Çocuk Çalıştayı düzenlendi. Programa; AFAD Lideri Okay Memiş, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, Yetim Vakfı Lideri Murat Yılmaz, İHH İdare Heyeti Lideri Bülent Yıldırım da katıldı. 

 

Alanında uzman 77 isim katıldı

Çalıştaya iştirak eden uzman 77 isim “Afet ve Çocuk Hakları”, “Afetler ve Çocuklara Müdahale”, “Afetlerde STK ve devlet işbirliği” ile “Afet ve toplumsal bilinç” olmak üzere dört başlığı ele aldı. Konuşmacılar, çocukları afetlerden korumanın önündeki pürüzleri kaldırmayı ve tahlil yollarını irdeledi. Filistin’de soykırıma maruz kalan Filistinli çocukların durumunu da ele alan uzmanlar hem İsrail’i kınadı hem de çocuklar için neler yapabileceklerini konuştu.

 

Her daim güzelliğin yanında olma gayretindeyiz

Bağcılar Belediyesi olarak yeterliliğin gayretinin veren her vakfın yanında olduklarını söyleyen Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, “Bu gayret insanoğlunun varlığının başladığı devirden bu tarafa devam ediyor. Bizler de her daim yeterliliğin yanında olma çabası içerisinde misyonumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Çok değerli bir çalıştay. Afet öncesinde, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri bilhassa çocuk başlığı altında bütün içerikleri ayrıntılı bir formda takip edeceğiz. Program sonrasında çıktıların da hayata geçirilmesi ismine bu programı değerli buluyoruz” dedi.

 

Çalışmalarımız en üst ölçekte devam ediyor

Şubat ayındaki büyük sarsıntıya de değinen Özdemir şöyle devam etti: “AFAD’ımızın öncülüğünde çok büyük bir sarsıntı felaketini omuzlamaya uğraş ediyoruz. Ülkemizin bu yükü taşıması konusunda hükümetimizin çok büyük bir çalışma yürüttüğünü söz etmek istiyorum. Biz de Bağcılar Belediyesi olarak sarsıntı süreci başlar başlamaz kaymakamımızla birlikte çabucak afet uyum masasını kurduk. Misyona birinci geldiğimiz kelamı tutarak STK Bağlantı Merkezi’ni kurduk ve bunun rahmetini de gördük. STK’larla süratli bir halde irtibata geçtik. Birinci günün akşamında gönderdiğimiz TIR’ların sayısı 20’yi geçti. Bu bağlantısı çok önemsiyoruz ve STK’ların faaliyetlerinin, çalışmalarının organize edilmesi konusunda belediyemizin önderliğini önemsiyoruz. TIR’larımızın gönderilmesi, ömür gereçlerinin tedariği, 1 milyon sıcak yemeğin teminini sağladık. AFAD’ın öncülüğünde arama kurtarma gruplarımızla iş makinelerimizle bölgede çalışma yaptık. Belediyemizin bütçesi İBB’nin (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) bütçesinin yüzde 1’i. Lakin biz toplumsal birlikteliği sağlayarak belediyemizin de kaynaklarıyla Malatya Battalgazi ilçemizde içinde anaokulu ve çocuk parklarının da yer aldığı 505 konteynerlik konteynerkentimizi pozisyonlandırdık. İş adamlarımızın uyumuyla 500 çocuğumuza bisiklet gönderdik. Çalışmalarımız en üst ölçekte devam ediyor. Bilhassa çocuklarımızla ilgili büyük bir çabayla çalışıyoruz.”

 

Filistin sorunu hepimizin meselesi

Dünyanın büyük bir imtihandan geçtiğini lisana getiren Özdemir, kelamlarını şöyle tamamladı: “Filistin sorunu hepimizin sorunu. Oradakiler yaşamsal bir çabanın imtihanından geçerken bizler de kendi imtihanımızı verdiğimiz bir süreci yaşıyoruz. Cumhurbaşkanımızın büyük çabalarının olduğuna şahidiz. Almanya’da bütün dünyanın yüzüne net bir formda iki yüzlülüklerini haykırdı. Elinizle olmadı lisanınızla, lisanınızla olmadı buğz ederek bir gayret etmemiz gereken bir inanca sahibiz. Elhamdülillah lisanımızla verdiğimiz yanıtların olduğu bir süreçteyiz. Cumhurbaşkanımız ülkemizdeki adaletsizliklerin, hukuksuzlukların ve müslümanca yaşananın sıkıntı olduğu periyotlarda adım adım büyük bir toplumsal yararın gerçekleşmesine vesile oldu. Açılmaz denilen ibadethanelerin açılmasına vesile oldu. İnanıyoruz ki bu ve gibisi sorunların de kökten çözülmesi ismine ülkemizi hazırladığı bir süreci net bir formda görüyoruz.”

Gün uzunluğu süren çalıştaya her yaştan ve bölümden çok sayıda kişi ağır ilgi gösterdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Yorumları
Copyright