SON DAKİKA
hava
Google News

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Paklık Hizmeti Verdiği Selatin Cami Sayısı 42’ye Çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi mescitlere paklık hizmeti veriyor. 2019 yılında 39 selatin cami için verilen hizmet, 2024 itibariyle 42 mescide çıktı. Paklık hizmeti verilecek mescitler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortasında yapılan protokolle belirleniyor.  

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 16:00

/ 125 views kez okundu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Paklık Hizmeti Verdiği Selatin Cami Sayısı 42’ye Çıktı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi mescitlere paklık hizmeti veriyor. 2019 yılında 39 selatin cami için verilen hizmet, 2024 itibariyle 42 mescide çıktı. Paklık hizmeti verilecek mescitler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortasında yapılan protokolle belirleniyor.  Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi için bugüne kadar İBB’den rastgele bir talepte bulunulmadı. Talepte bulunulması halinde, İBB Meclisinin de onayıyla, bu hususta deneyimli İBB takımları misyona hazır. 

 

SON TALEP YILDIZ HAMİDİYE CAMİ İÇİN GELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, selatin mescitler olarak tanımlanan, padişahlar ya da eşlerince yaptırılan tarihi mescitlerde paklık ve ayrıyeten talep edilmesi halinde güvenlik misyonunu üstleniyor. İBB Meclisinin onayıyla yürütülen bu hizmetler, 42 selatin mescitte sürdürülüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı, onarımı tamamlanan ya da ibadete açılan tarihi mescitler için talebini, 2016 yılında yapılan protokole nazaran, İBB’ye resmi yazıyla bildiriyor. Son olarak tarihi Yıldız Hamidiye Cami için İBB’den paklık ve güvenlik hizmeti talep edildi. 18 Ocak 2022 tarihli talebe İBB anında cevap verdi. İBB, mescitte 2 paklık işçisi, 2 bahçıvan ve 1 güvenlik görevlendirdi. 

 

AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİFİ İÇİN İBB’YE TALEP GELMEDİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarımı tamamlanan Sultanahmet Cami’si de İBB’nin hizmet verdiği selatin mescitler ortasına katıldı. İBB tarafından birebir hizmetin verildiği Büyük Çamlıca Cami ile birlikte İBB’nin paklık, kimilerinde da güvenlik hizmeti verdiği selatin mescitlerin sayısı 42’ye yükseldi. 2020 yılında ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi için bugüne kadar İBB’den rastgele bir talepte bulunulmadı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İBB ortasındaki protokole nazaran, resmi olarak talep edilmesi halinde, deneyimli İBB grupları misyona hazır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis