SON DAKİKA
hava
Google News

İşitme Sıhhatinin Değeri Konusunda Toplumsal Şuurun Yaygınlaşması Hedefleniyor

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında, Toplumsal İşitme Sıhhati Farkındalık Hareketi olan “Hayat Duyunca Güzel” ile İşitme Sıhhatinin Değeri Konusunda Toplumsal Şuurun Yaygınlaşması Hedefleniyor.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 9:40

/ 77 views kez okundu.
İşitme Sıhhatinin Değeri Konusunda Toplumsal Şuurun Yaygınlaşması Hedefleniyor


3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında, Toplumsal İşitme Sıhhati Farkındalık Hareketi olan “Hayat Duyunca Güzel” ile İşitme Sıhhatinin Kıymeti Konusunda Toplumsal Şuurun Yaygınlaşması Hedefleniyor.

Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD), 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında işitme sıhhatinin değeri konusunda farkındalığı artırmaya yönelik harekete geçti. 

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü’nü destekleyen aktifliklerin bir modülü olarak, Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından ve Demant’in şartsız dayanakları ile hayata geçirilen işitme sıhhati konusunda toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik kıymetli çalışmalara start verildi. “Hayat Duyunca Güzel” farkındalık hareketi ile toplumsal işitme sıhhati şuurunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen Türk KBB-BBC ve TOKSUD Dernekleri, işitme kaybıyla ilgili bakış açısını değiştirmenin kıymetini vurguluyor

Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu yılki 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü teması “bakış açını değiştir” yaklaşımı kapsamında, işitme kaybının ferdi ve toplumsal maliyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Türkiye’de ise Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından ve Demant’in şartsız dayanakları ile hayata geçirilen “Hayat Duyunca Güzel” projesi kapsamında 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü’nde genel kamuoyunda, işitme kaybıyla ilgili bakış açısını değiştirmenin kıymetine vurgu yapan irtibat çalışmaları hayata geçiriliyor. “Hayat Duyunca Güzel” farkındalık hareketi ile toplumun işitme sıhhati konusundaki şuurunun artırılması ve bilgi paylaşımı yoluyla işitme sıhhatinin ehemmiyeti vurgulanarak işitme kaybı konusundaki yanlış algıların ve işitme kaybının ihmalinin yol açabileceği aksiliklerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

İşitme sıhhatinin ehemmiyeti konusunda şuurun yaygınlaşmasını hedefliyoruz 

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) Genel Sekreteri Prof. Dr. Özgür Yiğit, 3 Mart Dünya Kulak İşitme Günü kapsamında yaptığı açıklamada, Hayat Duyunca Hoş toplumsal farkındalık ve toplumsal sorumluluk hareketi ile işitme sıhhatine dikkat çekmeyi ve işitme sıhhatinin kıymeti konusunda şuurun artmasını amaçladıklarını belirtti. 

Prof. Dr. Özgür Yiğit şöyle devam etti: “Bugün pek çok işitme kaybı yaşadığını yahut risk altında olduğunu biliyoruz. Bu sayı gün geçtikçe artıyor. Dünya Sıhhat Örgütü bilgileri 2050 yılına gelindiğinde yaklaşık 2,5 milyar insanın işitme kaybı yaşayabileceğini öngörüyor. Halk sıhhatini destekleyen uygulama ve bilinçlendirme çalışmalarını devreye almak, işitme sağlını korumak ve erken müdahaleyi destekleyerek işitme kaybına bağlı artabilecek fizikî, toplumsal ve bilişsel sorunların risklerin önüne geçebilecek bir şuur yaratmak ismine bu projeyi önemsiyoruz. Bakış açınızı, sıhhatinize düzgün gelmeyen alışkanlıklarınızı ve işitme ile ilgili yanlış bilgilerinizi bırakarak işitme sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü’nde bu bahse dikkat çekmek ve bireyleri işitme sıhhatini önemsemeye, işitme sıhhatini müdafaa ve işitme kaybı durumunda erken teşhis ve müdahalenin değeri konusunda bilinçlenmeye davet ediyoruz.”

İşitme sıhhatinin korunması ve işitme kaybının ihmal edilmemesi önemlidir

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) Lideri Prof. Dr. Meral Didem Türkyılmaz yaptığı açıklamada, işitme sıhhatinin korunması ve işitme kaybının ihmal edilmemesi için farkındalık oluşturmak emeliyle hayata geçirdikleri “Hayat Duyunca Güzel” projesi ile toplumsal boyutta bir şuur yaratmayı amaçladıklarını belirtti. 

Prof. Dr. Meral Didem Türkyılmaz şunları söyledi: “Tedavi edilmeyen işitme kaybının her yaşta irtibat, öğrenme, istihdam ve genel sıhhat üzerinde kıymetli bir tesiri vardır. Bilhassa çocuklarda, tedavi edilmeyen işitme kaybı, bağlantı maharetlerini öğrenme yeteneğini etkileyebilir ve daha sonra akademik ilerlemeyi ve yetişkinliğe yönelik meslek planlamasını etkileyebilir. İşitme kaybının zihinsel ve duygusal sıhhat üzerinde de büyük tesiri vardır. Araştırmalar, farklı derecelerde tedavi edilemeyen işitme kaybına sahip bireylerin daha yüksek oranda toplumsal izolasyon, yalnızlık, depresyon ve anksiyete yaşadığını gösteriyor. Yeniden araştırmalar bilhassa yaşlı yetişkinlerde tedavi edilmeyen işitme kaybı yaşayan bireylerde toplumsal geri çekilme ve bilişsel gerilemenin olduğunu gösteriyor. Bu sebeple toplumda işitme sıhhatinin kıymeti konusunda farkındalık yaratmak açısından bu projeyi çok bedelli buluyorum. 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü üzere özel gün işitme sıhhatimiz hakkında düşünmek için hoş bir fırsat.” 

Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından ve Demant’in şartsız takviyeleri ile gerçekleştirilen toplumsal sorumluluk kampanyasının birinci bağlantı çalışması bir görüntü içerik ile paylaşıldı. 

Tüm yıl boyunca devam edecek farkındalık çalışmaları kapsamında, Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından “Hayat Duyunca Güzel” kampanyası çatısında, kamuoyu işitme sıhhatinin değeri ve tedavi edilmeyen işitme kaybıyla bağlı muhtemel sıhhat sonuçları konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Proje kapsamında kamuoyunun ön bilgilendirilmesine yönelik içerik ve çalışmalar hayatduyuncaguzel adresi üzerinden gerçekleştirilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis