İntihar haberlerinin veriliş biçimini belirleyen yazılı kurallar oluşturulmalı - Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Trcanlihaber.com
SON DAKİKA
hava
Google News

İntihar haberlerinin veriliş biçimini belirleyen yazılı kurallar oluşturulmalı

Bireyleri intihar hareketine iten risk faktörlerine işaret eden uzmanlar, intiharın yalnızca kişisel istikameti olmadığını söylüyor. İnsanların dayanışma içinde bulunmasının intiharları önlemede en kıymetli etkenlerin başında yer aldığını tabir eden Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, bilhassa aile tabiplerinin ve öğretmenlerin de bu husustaki bilgilerinin ve farkındalıklarının artırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Son Güncelleme :

17 Kasım 2023 - 15:12

/ 20 views kez okundu.
İntihar haberlerinin veriliş biçimini belirleyen yazılı kurallar oluşturulmalı


Dayanışma içinde olmak intiharları önlüyor

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

İntihar haberlerinin veriliş biçimini belirleyen yazılı kurallar oluşturulmalı

Bireyleri intihar hareketine iten risk faktörlerine işaret eden uzmanlar, intiharın yalnızca kişisel tarafı olmadığını söylüyor. İnsanların dayanışma içinde bulunmasının intiharları önlemede en kıymetli etkenlerin başında yer aldığını söz eden Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, bilhassa aile tabiplerinin ve öğretmenlerin de bu mevzudaki bilgilerinin ve farkındalıklarının artırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı: “Ülkeler intiharın özendirici tesirini ortadan kaldırmak için medyayla iş birliği yapma yoluna gidiyor, haberlerin veriliş biçimini belirleyen yazılı kurallar oluşturuluyor.”

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, intihar olgusunu sosyolojik olarak kıymetlendirdi.

“Günümüzün en kıymetli problemlerinden biri olan intiharları değerlendirdiğimiz vakit bireyleri bu aksiyona iten birçok risk faktörünün bulunduğu görülüyor.” diyen Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, bu faktörlerin; ruhsal problemler, sosyoekonomik durum, husus ve alkol kullanımı, yalnızlık, ümitsizlik, göç ve başka gerilim yaratan durumlar olarak öne çıktığını söyledi.

İntiharı önlemede takviye ünitelerinin sayısının artması çok önemli

İntiharın yalnızca kişisel tarafı olmadığından intiharları önlemek için yapılacak çalışmaların da toplumsal boyutta yapılması gerektiğine vurgu yapan  Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, şunları lisana getirdi:

“İnsanların dayanışma içinde bulunması intiharları önlemede en değerli etkenlerin başında yer alıyor. Bunun yanında intiharları tedbire konusunda mevcut sosyo-psikolojik dayanak ünitelerinin sayısının çoğaltılması, intihara eğilimi olan insanlara ulaşmanın yollarının bulunması, bilhassa aile tabiplerinin ve öğretmenlerin bu husustaki bilgilerinin ve farkındalıklarının artırılması gerekiyor. Ayrıca çok sayıda dernek, pek çok belediyenin üniteleri, müşavere ve dayanışma çizgilerinin bu mevzuda dayanak olması da gerekir.”

İntihar haberleri tetikleyici olabiliyor

Ayrıca klasik ve toplumsal medya konusunun da kesinlikle göz önünde bulundurulması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Nitekim birçok ülkede yapılan araştırmalar intihar haberlerinin aşikâr bir usulde, özendirici, dramatize edilerek verilmesinin, insanların intihar davranışında tetikleyici faktör olabildiğine işaret diyor. Bu sebeple birçok ülkede intihar haberlerinin medyada yer alışı düzenlemeye tabi tutuluyor.” diye konuştu.

Medyada intiharı konuşmamak değil, onu nasıl konuşacağımız önemli 

Bu nedenle televizyon, radyo kanalları ve tüm toplumsal medya mecralarının ortaklaşa hareket ederek, intihar haberlerinin özendiricilik tesirinden arındırılmasına dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Bu bahisteki yasal yaptırımların en yakın vakitte uygulamaya konulması gerekli. Burada çekince koyacağımız şey intiharı konuşmak değil, onu nasıl konuşacağımızla ilgilidir. Bu sebeple ülkeler intiharın özendirici tesirini ortadan kaldırmak için medyayla iş birliği yapma yoluna gidiyor, haberlerin veriliş stilini belirleyen yazılı kurallar oluşturuluyor.” formunda kelamlarını tamamladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Yorumları
Copyright