SON DAKİKA
hava
Google News

Idyros Antik Kenti’nde hafriyatlar başladı

Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, Idyros Antik Kenti’nde başlayan hafriyat çalışmalarını yerinde inceledi. Lider Topaloğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Müze Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ettiğini söyledi. Lider Topaloğlu’na ziyaretleri sırasında Kemer Belediye Lider Yardımcısı Emin Gül ile Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Bilici eşlik etti.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 19:40

/ 85 views kez okundu.
Idyros Antik Kenti’nde hafriyatlar başladı


Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, Idyros Antik Kenti’nde başlayan hafriyat çalışmalarını yerinde inceledi.

Başkan Topaloğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Antalya Müze Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ettiğini söyledi. Lider Topaloğlu’na ziyaretleri sırasında Kemer Belediye Lider Yardımcısı Emin Gül ile Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Bilici eşlik etti.

İdyros Antik Kenti’nin Kemer’in en büyük bedellerinden biri olduğunu tabir eden Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamasında, “Idyros Antik Kenti’nde hafriyatlar başladı. Hafriyat çalışmalarını başlatan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Antalya Müze Müdürümüze teşekkür ediyorum. Çok memnun olduk. Uzun vakitten beri burada bir çalışma yapılıyordu.

Bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hafriyat çalışmalarına başladığını duyduk ve sahiden çok keyifli olduk. Zira İdyros Antik Kenti, Kemer’imizin en kıymetli kıymetlerinden biri. İlçemize gelen yerli ve yabancı konuklarımızın Idyros’un pozisyonu, durumu ve buranın nasıl korunarak bugünlere geldiğini görmesi lazım. Bu da bizim için çok kıymetli. Burası Kemer’ büyük bir kıymet katacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizlere de hafriyat alanına güzel geldiniz diyor ve teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kazı alanında bulunan arkeologlar ise 4 yıllık bir çalışma programı belirlendiğini belirterek, 35 kişinin alanda çalışma yaptığını kaydetti.

Müze alanında sondaj çalışmasının devam ettiğine değinen arkeologlar, balıkçı barınağı ile Idyros Antik Kenti ortasında bir Roma köprüsü yapılacağını da söz etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis