SON DAKİKA
hava
Google News

Hödlmayr, Avrupa ile Türkiye ortasında demiryolu taşımasını daima hale getiriyor

Tüm taşıma modlarının kullanımını daima olarak birleştiren ve güzelleştiren multimodal araç lojistiği uzmanı Hödlmayr, 2024’e demiryolu kapasitelerinin genişletilmesi maksadıyla başladı. Hödlmayr, bu kapsamda Avrupa ile Türkiye ortasındaki demiryolu güzergahının artırılması çalışmalarını hızlandırdı.

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 16:40

/ 113 views kez okundu.
Hödlmayr, Avrupa ile Türkiye ortasında demiryolu taşımasını daima hale getiriyor


Tüm taşıma modlarının kullanımını daima olarak birleştiren ve düzgünleştiren multimodal araç lojistiği uzmanı Hödlmayr, 2024’e demiryolu kapasitelerinin genişletilmesi amacıyla başladı. Hödlmayr, bu kapsamda Avrupa ile Türkiye ortasındaki demiryolu güzergahının artırılması çalışmalarını hızlandırdı. 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Hödlmayr Türkiye Genel Müdürü Hande Gaye Çarıkcı, “Çek Cumhuriyeti’nden İstanbul Boğazı ve Marmaray Tüneli üzerinden Kocaeli’ne planlanan güzergahı halihazırda birkaç kere muvaffakiyetle test ettik. Güzergâh, Nisan 2024’ün sonundan itibaren her iki tarafta de haftada bir kere çalışacak. İthal araçlar için Avrupa’dan Türkiye’ye, ihraç araçlar için de Türkiye’den Avrupa’ya yıllık yaklaşık 22 bin araçlık bir hacimden bahsediyoruz” diye konuştu.  

 

“Sürdürülebilirlik uzun vadeli kurumsal hedefimiz”

Sürdürülebilirlik ve iklim kriziyle gayret mevzularında faaliyetlerini hızlandıran Hödlmayr’ın CFO’su Robert Horvath şunları söyledi, “Şirket olarak maksadımız, burada kalıcı ve pahalı bir katkı sağlamak ve bu mevzudaki sorumluluğumuzu yerine getirmek. Demiryolu kapasitelerinin daima olarak artırılmasını da bu eforumuzun temel taşlarından biri olarak görüyoruz. Bu kapasitenin 2021’e kıyasla 2030 yılına kadar iki katına çıkarılmasını hedefliyoruz.”

 

Taşımacılığın karayolundan demiryoluna kaydırılmasının etrafa çok kıymetli yararlar sağladığını da kelamlarına ekleyen Horvath, “Bağımsız bir enstitü tarafından yapılan hesaplamalara nazaran, kamyon yerine demiryolunun kullanılması, taşınan araç başına CO2 emisyonlarını yüzde 75 oranında azaltıyor. Yılda 1,9 milyon adet araç teslim ediyoruz ve şu anda bunun yaklaşık yüzde 14’ü demiryolu ile gerçekleştiriliyor. Bu potansiyeli daima olarak kullanmak ve daha da genişletmek istiyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis