SON DAKİKA
hava
Google News

Geçersiz haberlerle başa çıkmanın yolları

İnternetle ilgili en düzgün şeylerden biri, geniş bir bilgi deposu olmasıdır. Aradığınız bilgi birkaç tıklama uzağınızda olabilir. Bilgiye sınırsız erişim imkanı beraberinde zorlukları da getiriyor. Dijital güvenlik şirketi ESET bilgi çağında uydurma ya da aldatıcı haberlerle nasıl baş edilebileceği konusunda teklifler paylaştı.  

Son Güncelleme :

26 Şubat 2024 - 9:00

/ 107 views kez okundu.
Geçersiz haberlerle başa çıkmanın yolları


İnternetle ilgili en düzgün şeylerden biri, geniş bir bilgi deposu olmasıdır. Aradığınız bilgi birkaç tıklama uzağınızda olabilir. Bilgiye sınırsız erişim imkanı beraberinde zorlukları da getiriyor. Dijital güvenlik şirketi ESET bilgi çağında geçersiz ya da aldatıcı haberlerle nasıl baş edilebileceği konusunda teklifler paylaştı.  

  

Günümüz bilgi çağında o kadar çok bilgi bombardımanına tutuluyoruz ki uydurma, manipüle edilmiş yahut öbür bir halde yanlış ve aldatıcı olan içeriği tesirli bir halde tanımlamak ve filtrelemek giderek daha göz korkutucu bir vazife haline geliyor.  İnternette karşılaştığınız hiçbir şeyi olduğu üzere etmemeniz gerektiğini söylemek sıradan hale geldi; buna rastgele makaleler, toplumsal medya paylaşımları ve kendini “uzman” ilan edenlerin yorumları da dahil. Yapay zeka dayanaklı geçersiz ses, manzara ve görüntü klipler dezenformasyon kampanyalarını kolaylıkla güçlendirebildiğinden, deepfake içerikleri de işin içine kattığınızda sular daha da bulanıyor.

 

Sahte bilgiler birçok biçimde ve yerde yayılabilir

Makaleler ve raporlar: Haberleri nereden aldığınıza bağlı olarak, birtakım beşerler öznel gerçekleri (daha taraflı medya) yahut yanlış bilgi yayan makûs niyetli aktörler tarafından kurulan gerçek sahte siteleri tercih eder.

Sosyal Medya: Burada dezenformasyon, geçersiz haber siteleri üzere çeşitli kaynaklardan paylaşılan makaleler, uydurma haberleri yayan yorumcular yahut kelam konusu yanlış bilgileri içermek için oluşturulan sayfalar ya da kümeler biçiminde yayılabilir. Palavralarıyla daha inandırıcı olmak için siyasetçiler yahut bilim insanları üzere toplumun tesirli üyeleri üzere davranan kullanıcılar da ilgi caziptir.

Forumlar ve yorum bölümleri: Toplumsal medyada olduğu üzere, her şey makale linklerini paylaşmak, düzmece bilgileri öne çıkaran başlıklar oluşturmak yahut birebir şeyi yapan gönderiler yapmakla ilgilidir. 4chan üzere çevrimiçi topluluklarda yayılan kutuplaştırıcı yorumlar, gerçek dünyadaki aşırıcılığın itici gücü olabilir.

Videolar ve imgeler: Video yahut manzara içeriği paylaşmak için kullanılan rastgele bir platform, düzmece raporlar, berbat niyetli olay özetleri,  değiştirilmiş manzaralar ve önyargılı belgeseller halinde geçersiz bilgileri yaymak için kullanılabileceği üzere, içeriklerini yaymak için toplumsal kutuplaşmadan yararlanan çevrimiçi kişilikler aracılığıyla da kullanılabilir.

 

İnternette dezenformasyon yahut uydurma haberlerle nasıl başa çıkılır?

İnternette gördüklerimiz ve okuduklarımız üzerinde düşünmek, geçersiz haberlerin tesirine karşı koymanın en uygun prosedürüdür. Ne yazık ki eleştirel düşünme okullarda çoklukla uygun öğretilmiyor fakat bunun konutta kendi kendine öğrenilemeyeceği manasına da gelmiyor. Pekala gerçek bir kıssa ile uydurma bir öyküyü tam olarak nasıl ayırt edebilirsiniz? 

  • Öncelikle, durun ve karşılaştığınız bilgiler hakkında düşünün. Yalnızca bir görüntüde beyaz önlük giyiyor diye bir “doktorun” bir aşının ya da tedavinin tesirleri hakkında söylediklerine körü körüne inanmak yanlıştır, çünkü internette herkes doktorculuk oynayabilir. Birebir formda, bu yıl gerçekten üç gözlü bir bebek doğmuş olsaydı bunun nasıl bir mucize olacağını düşünün.
  • İkinci olarak, karşılaştığınız her şeyi inceleyin ve doğrulayın. Sosyal medya sıklıkla uydurma askerlik belgeleri, seçim sonuçlarının hileli olarak isimlendirilmesi, sinema sahnelerinin gerçek olaylar üzere tekrar düzenlenmesi, tüm aşıların vefata neden olduğunun söylenmesi üzere sahtekarlık ve aldatmacaları yaymak için kullanılır. Buna karşı koymanın en güzel yolu, tarafsız haber sitelerini kontrol etmek ve aldatmacaları ortaya çıkaran araştırma sayfalarını takip etmektir.
  • Üçüncü olarak, her bilgi kesimini bir perspektife oturtun. Bir evvelki unsurda sunulanlar üzere çeşitli yasal kaynakları kullanarak okuyun ve kendi fikrinizi oluşturun. Çeşitli bakış açılarını damıtarak kritik hususlarda kendi durumlarınızı oluşturabilir ve internetin gücüyle değişik bulduğunuz bir şeyi daha düzgün anlamaya çalışabilirsiniz.
  • Sakin olun ve açıkça önyargılı bir görüş nedeniyle kışkırtılmamaya çalışın. Tartışmalar hararetlenebilirken tıpkı sıradan zorbalar üzere, çevrimiçi troller de provokasyondan beslenir. Onların tabiriyle “yemi yutarak” pozisyonlarını yasallaştırmaya müsaade vermeyin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis