SON DAKİKA
hava
Google News

Erteleme bir hastalık mı, döngü mü? İsteksizlikle başlayan ertelemeler döngü haline gelebiliyor

Ertelemenin temel sebeplerinden birinin vakit idaresi ve önceliklendirme sorunları olduğunu lisana getiren uzmanlar, motivasyon eksikliğini önlemenin en değerli adımlarından birinin de motivasyondaki eksik parçayı bulmak olduğunu söylüyor.

Son Güncelleme :

24 Şubat 2024 - 14:00

/ 91 views kez okundu.
Erteleme bir hastalık mı, döngü mü? İsteksizlikle başlayan ertelemeler döngü haline gelebiliyor


Ertelemenin temel sebeplerinden birinin vakit idaresi ve önceliklendirme sorunları olduğunu lisana getiren uzmanlar, motivasyon eksikliğini önlemenin en kıymetli adımlarından birinin de motivasyondaki eksik parçayı bulmak olduğunu söylüyor.

Erteleme döngüsüne de dikkati çeken Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, “İsteksizlikle başlayan ertelemelerde bir şey yapmak istemiyor olmak, sıkıntı gelmesi bizde isteksizlik yaratıyor. Bu isteksizlik bir şey yapmamaya sebep oluyor. Yapmadıkça mutsuz oluyoruz. Mutsuzluk o isteksizliğimizi artırıyor, isteksizlik eylemsizliğimizi artıyor ve döngü oluşuyor.”

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, erteleme hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

“Ertelemenin sebeplerinden biri vakit idaresi ile ilgili sorununun olması”

Erteleme hastalığının; kişinin yetiştirmesi gereken işleri ötelemesi, yapmaktan kaçınması ya da daima olarak ertelemesi olarak tanımlandığını tabir eden Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, “Motivasyondaki eksik parçayı bulmak ertelemeyi önlemenin en değerli yollarından biridir. Ertelemenin sebeplerinden biri de vakit idaresi ve önceliklendirme ile ilgili sorununun olması. Vakit idaresini daha yeterli yapmak, düzgün bir iş planı yapmak, programımızı önceliklerimize nazaran planlıyor olmak. En acil olanları en başta yapmak, daha sonrasında olsa da olur, olmasa da olur dediğimiz şeyleri yapmak.” dedi.

“Kendimize inançla ilgili bir sorun yoksa zorunlulukla ya da gerekliliklerle ilgili sorun vardır”

Neurofeedback ve biofeedback programlarıyla dikkat üzerine çalışıldığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, “Motivasyon düşüklüğünde motivasyonu düşüren şeyin ne olduğunu bulmak âlâ gelir. Kendimize inançla ilgili bir sorun yoksa zorunlulukla ya da gerekliliklerle ilgili sorun vardır. Bunu buluyor olmak ve bunun üzerine çalışıyor olmak değerli.” diye konuştu.    

Motivasyonu kıran şey ne?

Ertelemenin altındaki nedenin bulmasının değerine işaret eden Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, “Motivasyonu kıran şeyi bulmak kıymetli. Vasat şeyleri yapmakla başlamayı öneriyoruz.” dedi.

Erteleme döngüsüne de dikkati çeken Uzman Klinik Psikolog Dr. Aslı Başabak Bhais, “Özellikle şöyle bir döngü oluyor; isteksizlikle başlayan ertelemelerde bir şey yapmak istemiyor olmak, güç gelmesi, hazır olmadığımızı düşünüyor olmak bizde isteksizlik yaratıyor. Bu isteksizlik eylemsizliğe sebep oluyor. Bir şey yapmamaya sebep oluyor. Yapmadıkça mutsuz oluyoruz. Mutsuzluk o isteksizliğimizi artırıyor, isteksizlik eylemsizliğimizi artıyor ve döngü oluşuyor. 

“Önerebileceğim şey hareketle başlamanız”

Bizim hislerimizi değiştirme talihimiz yok. Ben artık çok istekli olacağım yahut çok memnun olacağım dediğimizde bunu yapamıyoruz. Ancak ‘Ben istemesem de memnun olmayacağımı düşünsem de bir şey yapabilirim’ demek, yapabilmek bu denetim edebileceğimiz bir şey. Biz hislerimizi denetim edemeyiz ancak davranışlarımızı denetim edebiliriz. O yüzden önerebileceğim şey hareketle başlamanız.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis