SON DAKİKA
hava
Google News

Enflasyon oranı saat kaçta açıklanacak? Şubat ayı enflasyon beklentisi…

Enflasyon oranı, TÜİK tarafından 4 Mart 2024 Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak. Şubat ayı enflasyon oranının, asgari ücret zammının etkisiyle hizmet sektörü ile gıda ürünlerinde yaşanan artış nedeniyle, aylık yüzde 3.7 artması, yıllık enflasyonun ise yüzde 65.7 seviyesine yükselme beklentisi oluştu.

Son Güncelleme :

04 Mart 2024 - 6:20

/ 77 views kez okundu.
Enflasyon oranı saat kaçta açıklanacak? Şubat ayı enflasyon beklentisi…

Enflasyon oranı için kritik gün geldi. Aylardır yükselen enflasyonun Şubat ayında da fiyat artışlarının etkisiyle yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Şubat ayı yıllık enflasyon tahminleri %65.1 ila %67.4 arasında bulunurken, aylık tahminler ise %3.3 ila %4.1 aralığında şekilleniyor.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

TÜİK tarafından Şubat ayı enflasyonu 4 Mart Pazartesi günü saat 10.00’da açıklanacak.

ŞUBAT AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NE OLUR?

Enflasyonun Şubat ayında aylık %3.7 artması, yıllık TÜFE’nin ise %65.7 artması bekleniyor.

Reuters’ın 14 ekonomistin çıkışıyla gerçekleştirdiği ankete göre, enflasyonun 2024’ün sonunda Merkez Bankası’nın (TCMB) %36 tahminlerinin oldukça üstünde %42.7 düzeyinde olması bekleniyor.

Reuters anketinde Şubat’ta yıllık enflasyon tahminleri %65.1 ila %67.4 arasında bulunurken, aylık tahminler ise %3.3 ila %4.1 aralığında şekillendiriliyor.

Ankette yılsonu tahmin aralığı %35 ve %45 aralığında seyrediyor. Ekonomistler, ay enflasyonundaki artışın özellikle gıda, dağıtım gibi sektörlerdeki fiyat artışlarının yanı sıra asgari ücrete sene başında yapılan %49 oranındaki zammın hizmet sektöründeki Fiyatlara sarkan etkisi değerlendiriyor.

ENFLASYON BEKLENTİSİ ANKETİNİ AÇIKLADI

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 4,04 artacağını tahmin ediyor.

AA Finans’ın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 4 Mart Pazartesi günü açıklanacak şubat ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 10 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 4,04 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin şubat ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 3,40, en yüksek yüzde 5,00 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 64,86 olan yıllık enflasyonun yüzde 66,30’a çıkacağı öngörülüyor.
Öte yandan, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi de şubatta yüzde 42,46 oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi, ocakta yüzde 6,70 artış kaydetmişti.

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis