SON DAKİKA
hava
Google News

Egeli bilim insanı Prof. Dr. Pınar Kara’dan kanser tedavisine yönelik değerli proje

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Kara’nın yürütücüsü olduğu “Antikanser İlaç Geliştirme Çalışmalarına Yönelik İmmunojenik Hücre Vefatı Biyobelirteçlerinden Damp Sinyallerinin Aptamer Tabanlı Elektrokimyasal Nanobiyosensörler ile Tayini” başlıklı proje, TÜBİTAK ARDEB 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Son Güncelleme :

14 Şubat 2024 - 11:24

/ 39 views kez okundu.
Egeli bilim insanı Prof. Dr. Pınar Kara’dan kanser tedavisine yönelik değerli proje


Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Kara’nın yürütücüsü olduğu “Antikanser İlaç Geliştirme Çalışmalarına Yönelik İmmunojenik Hücre Mevti Biyobelirteçlerinden Damp Sinyallerinin Aptamer Tabanlı Elektrokimyasal Nanobiyosensörler ile Tayini” başlıklı proje, TÜBİTAK ARDEB 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Pınar Kara’yı ve takımını makamında ağırlayarak tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Sağlık alanında bir çok akademik ünitesi bünyesinde bulundurarak Avrupa’nın referans merkezlerinden olan; tam akredite öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin TÜBİTAK başarısı devam ediyor. Eczacılık Fakültemizde vazife yapan bilim insanları çağın hastalığı olarak anılan kanserin tedavisine yönelik değerli çalışmalara imza atıyorlar. Birebir vakitte bu araştırmalarla literatüre de kıymetli katkılar sağlamayı sürdürüyorlar. Antikanser ilaç geliştirme çalışmalarına yönelik immunojenik hücre mevti biyobelirteçlerinden DAMP sinyallerinin aptamer tabanlı elektrokimyasal nanobiyosensörler ile tayinine yönelik araştırmalar yürüten Eczacılık Fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Kara’yı ve takımını tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

Araştırmanın ayrıntıları ile ilgili bilgi veren proje yürütücüsü Prof. Dr. Pınar Kara, “Dünya çapında önde gelen mevt nedenlerinden biri olan kansere karşı yeni tedavilerin geliştirilmesi için çok sayıda çalışma immünojenik hücre vefatının tetikleyici kemoterapötiklerin yüksek potansiyel taşıyan ilaç adayları olduğunun altını çizmektedir. Bu nedenle (İmmunojenik Hücre Ölümü) İHÖ’ye neden olan yeni moleküllerin keşfine muhtaçlık duyulmaktadır. Bu noktada aday moleküllerin aktivitelerini taramak için İHÖ’nün karakteristik özelliği olan DAMP (Damage-associated molecular patterns) sinyallerinin oluşumunu faal ve süratli bir biçimde belirleyebilmek son derece önemlidir” diye konuştu.

Prof. Dr. Pınar Kara, proje kapsamında, immünojenik hücre vefatının değerli biyobelirteçlerinden olan DAMP sinyallerinin hücre seviyesinde faal ve düşük maliyetli olarak tespit edilebilmesine yönelik; hassas, spesifik, emniyetli ve süratli sonuç alınabilen nanomalzeme ile zenginleştirilmiş elektrokimyasal aptasensör sistemleri geliştirileceğini söyledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis