SON DAKİKA
hava
Google News

Ege Üniversitesinden, Özbekistan ve Kazakistan’ın dokuma ve hazır giysi dalına yönelik proje

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dokuma Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstlendiği “TEX4FUTURE – Özbekistan ve Kazakistan’da Geleceğin Dokuma Üretimi” başlıklı proje ERASMUS+CBHE (Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme) programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Son Güncelleme :

07 Şubat 2024 - 21:48

/ 20 views kez okundu.
Ege Üniversitesinden, Özbekistan ve Kazakistan’ın dokuma ve hazır giysi dalına yönelik proje


Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dokumacılık Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstlendiği  “TEX4FUTURE – Özbekistan ve Kazakistan’da Geleceğin Dokumacılık Üretimi” başlıklı proje ERASMUS+CBHE  (Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme) programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Yunanistan’ın koordinatör olduğu projede Romanya, Özbekistan ve Kazakistan yer alıyor. Projede kapsamında Özbekistan ve Kazakistan’daki dokumacılık ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarının altyapılarının güçlendirilmesine, akademik ve teknik çalışanın mesleksel birikimlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Ayrıyeten Özbekistan ve Kazakistan’da faaliyet gösterecek dört Dokuma ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak.

Prof. Dr. Oktay Pamuk’u makamında ağırlayarak tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi ailesi olarak; tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi etiketiyle milletlerarasılaşma amacımıza yönelik bilimsel projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Dokuma Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Pamuk’un Türkiye koordinatörlüğünü üstendiği dokumacılık ve hazır giysi kesimlerine yönelik milletlerarası ortaklı multidisipliner projesi ERASMUS+CBHE programından dayanak almaya hak kazandı. Bu proje ile Ege Üniversitesi dokuma alanındaki esaslı bilgi birikimini Özbekistan ve Kazakistan ile paylaşacak. Hocamızı ve proje takımını tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Bilgi ve tecrübe paylaşımı olacak

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Pamuk, “Bu proje ile Özbekistan ve Kazakistan’daki yükseköğretim kurumları tarafından dokuma ve hazır giysi bölümlerine yönelik olarak sunulan kapasite ve hizmetlerin ismi geçen dalların muhtaçlıkları doğrultusunda bilgi, tecrübe, yetkinlik ve güzel uygulamaların aktarılması yoluyla güncellenmesini ve modernize edilmesini amaçlıyoruz. Dokumacılık ve hazır giysi bölümleri, bilhassa Özbekistan için çok kıymetli olmasına karşın, Kazakistan’da şimdi gelişme basamağındadır. Lakin her iki ülkenin de teknik ve teknolojik düzeyinin artırılması, üretim verimliliğinin artırılması, memleketler arası rekabet gücü sağlayacak yüksek teknoloji eserleri üretilmesi,  ihracat artışı sağlanması, etkin yatırım ve inovasyon faaliyetleri geliştirilmesi, sektörel iş birliklerinin oluşturulması üzere misal meseleleri ve amaçları bulunmaktadır” dedi.

Akademik ve teknik işçinin eğitimlerini EÜ verecek

Proje kapsamında çok nitelikli çalışmalar gerçekleştireceklerini söz eden Prof. Dr. Pamuk, “Projede hedeflediğimiz gayelere ulaşmak için Özbekistan ve Kazakistan’da faaliyet gösterecek toplam dört tane Dokumacılık ve Konfeksiyon Araştırma Merkezi kurulacak. Bu merkezlerde daldaki çağdaş gelişmelere yönelik çalışmalara has olarak döngüsel iktisat, yeni materyaller üzere bölümdeki aktüel trendler doğrultusunda yenilikçi müfredatlar geliştirilecek. Dokumacılık dalında yer alan çalışanın mesleksel marifetlerinin artırılması; iş hayatındaki somut hadiselerin incelenmesi üzere öğrencilere yönelik uygulamalı eğitimler oluşturulacak. Ayrıyeten yeni dokuma eserlerinin dizaynına yönelik olarak çağdaş teknolojilerin geliştirilmesi muhakkak bir mühlet kapsamında öğrenci, araştırmacı, öğretim elemanı ve işletme işçisi değişimleri yapılarak kesimde faaliyet gösteren firmaların öğretim ve araştırma süreçlerine dahil edilecek.  Biz Ege Üniversitesi olarak Özbekistan ve Kazakistan’dan kümeler halinde gelecek akademik ve teknik işçinin eğitim faaliyetlerini yürüteceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis