SON DAKİKA
hava
Google News

Efsane müzisyen Liszt’e adanmış şenlik

2024 Macar-Türk Kültür Yılı boyunca dünyaca ünlü Macar bestekar Franz (Ferenc) Liszt’e adanmış konserler dizisi “Franz Liszt Piyano Sezonu” ismiyle gerçekleşiyor

Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 12:00

/ 18 views kez okundu.
Efsane müzisyen Liszt’e adanmış şenlik


2024 Macar-Türk Kültür Yılı boyunca dünyaca ünlü Macar bestekar Franz (Ferenc) Liszt’e adanmış konserler dizisi “Franz Liszt Piyano Sezonu” ismiyle gerçekleşiyor. 23 Subat – 16 Aralık tarihleri ortasında İstanbul’da farklı jenerasyonlardan değerli Macar piyanistlerin yer alacağı dizinin birincisi 23 Subat’ta Deniz Müzesi’nde başlıyor. 

Macarların tabiriyle Ferenc Liszt, 8 Haziran 1847’de İstanbul’a geldi ve burada beş hafta geçirdi. Sultan Abdülmecit’in daveti üzerine sarayda iki ve bunun haricinde biri açık hava olmak üzere İstanbul’da pek çok konser verdi. Macar kültürünün kıymetli bir elçisi olarak İstanbul ile özel bağı olan bu ünlü müzisyenin mirasını sürdürmek ismine bir konser dizi gerçekleştiriliyor.

2024 Macar-Kültür Yılı çatısı altında organize edilen “Franz Liszt Piyano Sezonu”nda, Liszt’in birbirinden hoş pek çok yapıtının seslendirileceği konserler için Macar piyano virtüözleri Türkiye’ye geliyor. 23 Subat tarihinde başlayıp 16 Aralık’ta son bulacak konser dizisi Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nin etkileyici atmosferinde gerçekleşiyor. Liszt Piyano Sezonu’na katılan virtüöz müzisyenler ayrıyeten İstanbul’daki devlet konservatuvarları ve üniversitelere bağlı müzik kısımlarına öğrencilere ustalık sınıfı (masterclass) eğitimleri de veriyor.

Piyano virtüözleri geçidi

Simdiye dek pek çok kıtada binden fazla konser vermiş olan, derin müzikalitesi ve göz kamaştırıcı tekniğiyle hayranlık uyandıran, Macaristan’ın önde gelen virtüözlerinden József Balog; harika tekniği ve müzikalitesiyle başarılı memleketler arası seviyede hayranlık kazanan ve geçtiğimiz yüzyılın efsanevi orkestra şeflerinden Sir Georg Solti’nin en çok beğendiği piyanistlerden Adrienne Krausz; Macaristan’ın dünyaca ünlü virtüözlerinden, son derece itibarlı Liszt Ödülü’nün sahibi ve Steinway Sanatçısı Gábor Farkas; Macaristan’ın çok renkli, çok yetenekli ve başarılı genç nesil piyanistlerinden, sanatçı bir aileden gelmesi sebebiyle müziğin yanında sanatın farklı kısımlarıyla da ilgilenmekten uzak duramayan Róza Radnóti; Macaristan ve Orta Avrupa’nın, konserlerinde yarattığı tanımı güç “aura” ile dikkat çeken, en etkileyici virtüözlerinden Gábor Csalog; genç Macar piyanistler neslinin yıldızı süratle parlayan kıymetli bir temsilcisi Fülöp Ránki; çok genç yaşında kendi kategorisindeki ulusal tüm yarışları kazanarak 12 yaşında Zürih’teki ünlü Tonhalle’de konser veren Macaristan’ın olağanüstü çocuğu Mihaly “Misi” Boros sahne alıyor.

2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında gerçekleşen ve Artisan Tertip tarafından düzenlenen, sanat direktörlüğünü Mehmet Mestçi’nin yaptığı Franz Liszt Piyano Dönemi hakkında tüm detaylar lisztpiyanosezonu.com adresinden biletler ise biletix.com’dan temin edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis