SON DAKİKA
hava
Google News

Dünyanın besin ambarı Türkiye, ABD pazarında Turkish Tastes ile güçleniyor

Yıllık 160 milyar dolar besin ithalatıyla dünyanın en büyük besin ithalatçısı olan ABD’de Türk besin eserlerinin daha fazla tercih edilmesini amaçlayan Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 6 besin ihracatçı birliğinin iştirakiyle, Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen “Turkish Tastes-TURQUALITY Projesi” kitabının ikinci baskısı ABD’deki büyük bir aktiflikle duyuruldu.

Son Güncelleme :

27 Şubat 2024 - 11:00

/ 98 views kez okundu.
Dünyanın besin ambarı Türkiye, ABD pazarında Turkish Tastes ile güçleniyor


Yıllık 160 milyar dolar besin ithalatıyla dünyanın en büyük besin ithalatçısı olan ABD’de Türk besin eserlerinin daha fazla tercih edilmesini amaçlayan Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 6 besin ihracatçı birliğinin iştirakiyle, Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen “Turkish Tastes-TURQUALITY Projesi” kitabının ikinci baskısı ABD’deki büyük bir aktiflikle duyuruldu.

Türkiye birçok meyve ve zerzevatın anavatanı ve en büyük üreticisi 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Türkiye’nin iklim ve coğrafik özellikleri, meyve ve zerzevat üretimi için çeşitlilik ve kalite açısından eşsiz bir zenginlik sunmaktadır. Bu nedenle, Türkiye birçok meyve ve zerzevatın anavatanı ve en büyük üreticisi olarak ayrıcalıklı bir pozisyona sahiptir. Klâsik üretim teknikleri ve çağdaş işletimlerin uyumlu bir biçimde bir ortaya getirilmesi, ihracatçılara değerli avantajlar sunmaktadır. Türkiye’nin ABD’ye olan meyve ve zerzevat mamulleri ihracatını artırmak hedefiyle yürüttüğü tanıtım çalışmaları da bu zenginlikleri ve avantajları vurgulamaktadır.” diye konuştu.

Başkan Uçak, “Son bilgilere nazaran, Türkiye’nin evvelki yıl ABD’ye meyve ve zerzevat mamulleri ihracatı %26 artarak 343 milyon dolarlık bir hacme ulaşmıştır. Bu artış, Türk meyve ve sebzelerinin ABD pazarında giderek daha fazla talep görmesiyle direkt bağlıdır. Türkiye’nin dünyanın her pazarındaki aktüel trendlere süratli bir biçimde adapte olma yeteneği, ABD pazarındaki muvaffakiyetini güçlendirmektedir.” dedi.

Su eserleri ve hayvansal mamuller bölümünde bütün eser gruplarımızda dünyanın birinci 10 ülkesi arasındayız

Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, “Su eserleri ve hayvansal mamulleri kesimi, dünya protein gereksiniminin karşılanmasında hayati bir rol oynamaktadır. Birliğimiz bünyesinde yer alan bütün eser gruplarımızda dünyanın birinci 10 ülkesi ortasındayız. Su eserleri bölümünde Türkiye olarak, levrek ve çipurada dünyanın en büyük levrek ve çupra üreticisi ve ihracatçıyız. Ayrıyeten, son periyotta Karadeniz’de yetiştirmeye başladığımız Türk somonuna bölümümüzün parlayan yıldızı olarak tüm dünyada büyük bir ilgi uyandırdı. Tekrar Birliğimiz eser kümelerinden kanatlı etleri üretiminde dünya çapında 8. Sıradayız.” diye konuştu.  

Başkan Girit, “Yumurtaya baktığımızda tekrar Dünya 5. Si olan dalımızda, 50’den fazla ülkeye de ihracat yapılmaktadır. Bal kesiminde dünyadaki en büyük 2. üretici, çam balında ise Dünya 1.si olup dünyanın %92sini üretmekteyiz. Türkiye’nin ABD’ye olan su eserleri ve hayvansal mamulleri ihracatını artırmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz Turkish Tastes Projesi ve fuar tertipleri sayesinde Türkiye’nin ABD’ye olan su eserleri ve hayvansal mamulleri ihracatı 2023 yılında %18 artarak 123 milyon dolarlık bir hacme ulaşmıştır. Turkish Tastes markasının protein sağlayıcıları olarak tüm üyelerimizle her türlü işbirliğine takviyelerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Türkiye, dünyanın en büyük sofralık zeytin ve en büyük 2. zeytinyağı üreticisi

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er, “Her geçen gün daha fazla değer kazanan Akdeniz şekli beslenmenin vazgeçilmez bir modülü olan zeytinyağı, endüstriyel olarak birinci kere tarihte İzmir’de yer alan işliklerde üretilmiştir. Türkiye, dünyanın en büyük sofralık zeytin ve en büyük 2. zeytinyağı üreticisi olup, bu alanda varlıklı bir geleneğe sahiptir. Dünyada zeytinyağlı yemekler segmenti olarak bin yıllara dayanan sağlıklı tanımların özgününü koruyarak jenerasyonlar uzunluğu taşıyan kültürümüz, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı bölümünü temsil etmektedir. Türkiye’nin ABD’ye olan zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak için yürüttüğü tanıtım çalışmaları da bu varlıklı mirası ve kaliteli eserleri vurgulamaktadır. Son datalara nazaran, Türkiye’nin ABD’ye zeytin ve zeytinyağı ihracatı 2023 yılında %80 artarak 199 milyon dolarlık bir hacme ulaşmıştır. Bu artış, Türk zeytin ve zeytinyağının kalitesine ve çeşitliliğine olan talebin artmasıyla direkt bağlantılıdır. Türkiye’nin dünya pazarındaki değerli pozisyonu ve sağlıklı beslenme trendlerine uygun eserleriyle ABD pazarındaki muvaffakiyetini güçlendirmesi beklenmektedir. Hem sağlıklı beslenmenin hem Turkish Tastes’in en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.  

Sektörümüzde 700 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştık

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Muhammet Öztürk, “Bilindiği üzere vatanımız Anadolu, tarımın başladığı medeniyet, rahmet ve kültürün beşiğidir. Tabiatın mucizevi armağanlarını tüm dünyayla paylaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz. 2019 yılından bu yana yürüttüğümüz Turkish Tastes Turquality Projemiz sayesinde dalımızda 700 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştık ve bunu her geçen yıl artırarak devam ettireceğimize inanıyoruz. Her birinizi bugün burada sergilenen Türk tahıllarının, bakliyatlarının, yağlı tohumlarının ve eserlerinin lezzetlerini tatmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi Turkish Tastes Ambassador Kazım Gürel, “2019’dan bu yana projemiz kapsamında tüm paydaşlarımıza katkı sağlayan ve uzun vadeli bir vizyonla yola çıktık. Las Vegas Üniversitesi (UNLV) Nevada William F. Harrah Otelcilik Fakültesi, Nevada Restaurant Association (NvRA), American Culinary Federation (ACF) üzere itibarlı kurumlarla yaptığımız işbirlikleriyle büyük bir topluluk oluşturduk. Bu topluluğun daima büyüdüğünü görmek, gayretlerimizin meyvelerini aldığımızın en hoş göstergesi. Artık temsil ettiğimiz dalların birlikte iş yapma potansiyelini ortaya çıkarmanın ve bu hususta somut adımlar atmanın vaktinin geldiğine inanıyoruz. Önümüzdeki devirde bu alanda daha da ileri gitmek için kararlılıkla çalışacağız.” dedi.  

Dünya mutfağında Türk malzemeleri

Gürel, “ABD’li şeflerin Türk Lezzetlerini gündemlerine almaları için eğitim çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu nedenle Turkish Tastes referans kitabı serisini çok önemsiyoruz ve kitabımızın ikinci sayısını yayınlamanın memnunluğunu yaşıyoruz. Biz EİB olarak Türk eserleriyle bütün mutfaklarda neler yapılabileceğini Turkish Tastes Projemiz de gösterdik. Turkish Tastes isimli referans kitabı hazırladık. Kitapla maksat kitleye bir yandan eserlerimizi, mutfağımı ve kültürümüzü tanıtırken bir yandan da Türk eserlerinin dünyanın tüm mutfaklarında kullanılabileceğini göstermiş olduk. ABD’li şeflerimizi Türkiye’de ağırladık ve eserlerimizin tarladan sofraya seyahatini Anadolu’nun eşsiz misafirperverliğiyle deneyimlediler. Önümüzdeki devrin en değerli aktifliği olacağına inandığımız Turkish Tastes Restoranı Programından da birinci defa bahsetmek istiyorum. Bu programla “Dünya mutfağında Türk materyalleri yaklaşımımızı” son tüketicinin tecrübesine sunacağız. ABD genelinde işbirliği yapacağımız restoranlar, Turkish Tastes eserleriyle hazırlanan menüleri konuklarına sunacak.” diye konuştu.   

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, “Firmalarımızın kesimlerimizin her vakit ardındayız. Turkish Tastes Turquality Projemiz ülkemiz için çok değerli. Öteki projelerin örnek alması gereken Pilot proje olarak görüyoruz. ABD’nin bir numaralı besin distribütörü Sysco, ABD’nin 2. Büyük besin distribütörü Us foods üzere ABD’nin en büyük besin firmalarının üst seviye yöneticilerinin katıldığı bu aktiflik 2019’dan bugüne kadar olan süreçte nelerin başardığını gösteren, özverili çalışmaların çok düzgün bir özeti. Turkish Tastes Turquality Projemiz, ABD’ye olan ihracatımıza direkt tesir etmesi için uygun yeri hazırladı. Önümüzdeki periyotta somut olarak ticarileşmeyi göreceğiz. Biz Bakanlığımız olarak Turkish Tastes Turquality Projemizi bu vakte kadar olduğu üzere bundan sonraki süreçte de hem destekleyip hem de her etapta şahsen yanınızda olarak süreci yürüteceğiz.” dedi.

Şef Thomas Macrina ve Şef Reimund Pitz’e Turkish Tastes Ulusal Büyükelçiliği, Şef Lucio Arancibia’ya Turkish Tastes Nevada Bölge Büyükelçiliği, Şef Greg Matchett’a Turkish Tastes Denver Bölge Büyükelçilikleri takdim edildi. Bu atamalarla Turkish Tastes Turquality Projesinin ABD’deki şeflerle kalıcı bir biçimde temsil edilmesi sağlandı.

Etkinliğe Türkiye Miami Konsolosu Oğuz Köşker, Las Vegas Üniversitesi (UNLV) Nevada William F. Harrah Otelcilik Fakültesi, Las Vegas/ Yiyecek ve İçecek Kısım Lideri Dr. Joseph Lema, ve Nevada Restaurant Association (NvRA) Prostart Koordinatörü Michelle Vietmeier, American Culinary Federation (ACF) Lideri Rene Marquis, Turkish Tastes Denver Bölge Büyükelçisi Şef Greg Matchett, Turkish Tastes Ulusal Büyükelçisi Şef Thomas Macrina, Şef Maynard Meland, Turkish Tastes Ulusal Büyükelçisi Şef Reimund Pitz, Turkish Tastes Nevada Bölge Büyükelçisi Şef Lucio Arancibia da katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM ALANI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER

marsbahis