SON DAKİKA
hava
Google News

Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiye Mor Renkle Aydınlandı

Dünya genelinde en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsi hastalığına dikkat çekmek maksadıyla Şubat ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiye’nin sembol yapıları, epilepsi farkındalığının rengi mor ile aydınlatıldı

Son Güncelleme :

13 Şubat 2024 - 20:36

/ 34 views kez okundu.
Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiye Mor Renkle Aydınlandı


Dünya genelinde en sık görülen nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsi hastalığına dikkat çekmek emeliyle Şubat ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiyenin sembol yapıları, epilepsi farkındalığının rengi mor ile aydınlatıldı

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği, epilepsi hastalarının toplumsal hayatlarında yaşadıkları ön yargılara dikkat çekmek için sekiz yıldır Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasını hayata geçiriyor. Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının 12 Şubat Dünya Epilepsi Günü teşebbüsleri kapsamında; Türkiye’nin sembol yapılarından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu ve Amasya Kalesi mor renk ile ışıklandırıldı.

Ülkemizde 1 milyon epilepsi hastası için #GerçeğiGör

Beynin olağan faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan elektriğin çok artması ile ortaya çıkan epilepsi hastalığı dünyada her 100 bireyden birini etkiliyor. Ülkemizde de yaklaşık 1 milyon epilepsi hastası bulunuyor. Bireye nazaran değişen nöbetlerle kendini gösteren epilepsi hastalığı, ilaçlarla yüzde 70 üzere yüksek bir oranla denetim altına alınabiliyor. Lakin epilepsi hastaları ve yakınları yüzyıllardır müddet gelen yanlış bilgilerden kaynaklanan toplumsal ön yargılarla hastalığın kendisinden daha fazla gayret etmek zorunda kalıyor. 

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Lideri Prof. Dr. Nerses Bebek, “Epilepsi Farkındalık Araştırması sonuçlarına nazaran ülkemizde yakınlarının epilepsi hastası bir bireyle evlenmesini istemeyenlerin oranı yüzde 36, patron olsam epilepsi hastası bir bireyi işe almak istemem diyenlerin oranı yüzde 22, epilepsi hastalarının birçoklarında zeka ve fizikî gelişim geriliği olduğunu sananların oranı yüzde 36 ve etrafında epilepsi hastası bireylerin olmasından rahatsızlık duyanların oranı ise yüzde 60.  Oysaki epilepsi hastaları herkes üzere hayatlarına devam edebilir, okuyabilir, çalışabilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir ve başarılı işlere imza atabilirler. Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyası aracılığıyla herkesi bu “Gerçeği Gör”meye davet ediyoruz. Epilepsi hastalığına karşı ön yargıların karanlığını farkındalık ışığıyla aydınlatmak için herkes epilepsi hakkında tekrar düşünmeli, bilinçlenmeli ve değişimin bir modülü olmalı” diye konuştu.

Epilepsi farkındalık elçisi olabilirsiniz 

Prof. Dr. Bebek, “Epilepsi hastalarını ön yargıların karanlığından kurtarmak için herkesin yapabileceği bir şey var. Bu mevzuda başta gençlerimizi olmak üzere herkesi epilepsi farkındalık elçisi olmaya davet ediyoruz. Bunun için Epilepsi İçin Bak Instagram sayfasında yer alan #MorGözlük filtresi ile fotoğrafınızı ve bilinçlendirici iletinizi #GerçeğiGör ve #EpilepsiİçinBak etiketleriyle paylaşabilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis