SON DAKİKA
hava
Google News

Cumhuriyetin Yüzü standının belgeseli yayında

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Cumhuriyetin 100. yılını kutladığı “Cumhuriyetin Yüzü” standının, hazırlık ve suram sürecine dair art plan kıssalarını anlatan belgesel yayınlandı. Belgeselde, erken Cumhuriyet periyodunun kültür disiplinlerine ve toplumsal yaşama bakışını yansıtan standın hazırlık sürecinin yanı sıra, koleksiyonerlerden ve uzmanlardan alınan görüşler ve tanıklıklar yer alıyor. 

Son Güncelleme :

27 Şubat 2024 - 22:00

/ 91 views kez okundu.
Cumhuriyetin Yüzü standının belgeseli yayında


Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Cumhuriyetin 100. yılını kutladığı “Cumhuriyetin Yüzü” standının, hazırlık ve heyetim sürecine dair art plan öykülerini anlatan belgesel yayınlandı. Belgeselde, erken Cumhuriyet periyodunun kültür disiplinlerine ve toplumsal yaşama bakışını yansıtan standın hazırlık sürecinin yanı sıra, koleksiyonerlerden ve uzmanlardan alınan görüşler ve tanıklıklar yer alıyor. 

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın, erken Cumhuriyet periyodundaki çok boyutlu toplumsal dönüşümün kültüre, sanata ve toplumsal yaşama izdüşümlerine odaklanan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, belgesel sineması ile ekranlara taşındı. 

Ziyarete açıldığı günden itibaren büyük ilgi gören 700’e yakın yepyeni ve dijital eser, doküman ve efemeranın yer aldığı sergide, periyodun plastik sanatlar, müzik, edebiyat, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji, sinema üzere kültürel disiplinlere bakışı, kapsamlı bir içerik ile günümüze taşınıyor. Kurtuluş Savaşı’ndan başlayarak sanatsal yaratının esin kaynağı olan “kuruluş, kurtuluş” temalarına da stant kapsamında özel bir vurgu yapılıyor. 

Borusan Contemporary’nin katkılarıyla hayata geçirilen standın, belgesel projesinin aracılığıyla derinlikli ve kalıcı bir formata taşınması hedeflendi. Direktörlüğünü Selçuk Metin’in üstlendiği, yapımını Tolan Films’in gerçekleştirdiği, Zeynep Oral tarafından senaryosu yazılan ve müziklerini Murat Evgin’in bestelediği dokümanter sinemada, standın ortaya çıkış süreci ve hazırlık etapları, yapılan röportajlar ve uzman görüşleriyle birlikte ilham veren kıssalarla anlatılıyor.

Belgesel ile ilgili görüşlerini belirten Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik “Atatürk’ü ve Cumhuriyet ihtilallerinin özünü anlamaya hizmet edeceğine inandığımız Cumhuriyetin Yüzü standımızı, hazırlanan belgesel sinema aracılığıyla kalıcı hale getirmekten memnunluk duyuyoruz. En az stant kadar hazırlık süreci de bizleri heyecanlandıran ve çok değerli eforlarla hayata geçirilen standın ortaya çıkışını, standa emek veren pahalı uzmanların stant çerçevesindeki niyet ve hislerini paylaşmak; başka yandan stant içeriğimizi onların görüşleri ekseninde pekiştirmek istedik.” dedi.

Belgeselin direktörlüğünü yapan Selçuk Metin “Cumhuriyetin Yüzü ülkemizin bugününe ışık tutan bir stant, etkileyici olduğu kadar geçmişi anlayabilmemiz, ülkemizi yoktan var eden ütopyacıların yeni bir ülkeyi nasıl yarattıklarını merak edenlere de mercek tutan bir anlayışla hazırlanmış. Cumhuriyetin birinci yirmi yılı, en kıymetli ihtilallerin gerçekleştiği yıllar. Cumhuriyet’in Yüzü standı de bu yıllara yapılan bir seyahat. Belgeselimizde bu seyahatin yaratım süreci gözler önüne seriliyor. Yirmi yılda yapılan esaslı değişiklikleri ve ihtilalleri kırk dakikaya sığdırmak mümkün değil, fakat geçmişten ders çıkarmak ve araştırmak isteyenler için bu belgeselin bir kılavuz olacağını düşünüyorum.” dedi.

Orijinal eser, doküman ve efemera ile dijital tecrübelerin de birlikte tasarlanarak, periyodun ruhunu kapsayıcı içerik bütünüyle izleyicilere sunan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, 2 Haziran’a kadar Galataport İstanbul O2 Blok’ta, Pazartesi hariç her gün 11.00-20.00 ortasında fiyatsız olarak ziyaret edilebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis