SON DAKİKA
hava
Google News

Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Tiyatromuzun Yüz Yılına Ayna Tutuyoruz: Tiyatro Çalıştayı Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları (İBBŞT), Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak hazırladığı projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 17:00

/ 34 views kez okundu.
Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Tiyatromuzun Yüz Yılına Ayna Tutuyoruz: Tiyatro Çalıştayı Başlıyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları (İBBŞT), Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak hazırladığı projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Tiyatromuzun yüz yılını kıymetlendirme ve ikinci yüzyılın başında geleceğe teklifler sunma hedefiyle hazırlanan “Cumhuriyetin 100. Yılında Tiyatroyu Geleceğe Taşıyan Sorular ve Öneriler” üst başlığıyla hazırlanan “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı, 11-14 Şubat tarihleri ortasında CVK Bosphorus Hotel İstanbul’da gerçekleştirilecek.

110 yıllık tarihiyle ülkemizin ve İstanbul’un en esaslı sanat kurumlarından olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Tiyatro Çalıştayı’nda tiyatromuzun bütün paydaşlarını bir ortaya getirerek, tiyatromuz ismine değerli bir katkı sunmayı hedefliyor.

100. Yıl kapsamında planlanan projelerin birincisi, Cumhuriyetimizin kuruluşuna armağan ve hürmet projesi olan ve kurumun bütün mevcuduyla emek verdiği “Bu Memleket Bizim” isimli şov hazırlanmış ve Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşmuştu.

İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever’in Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak planladığı projelerden biri olan Tiyatro Çalıştayı, İstanbul Kent Tiyatroları’nda 14 yıldır repertuvara katkı sağlayan ve şov sanatları alanında çağdaş yönelimleri kurum içinde düzenlediği atölyeler ve söyleşilerle hazırlayan Çağdaş Şov Sanatları Merkezi (ÇGSM) sorumlusu Emre Koyuncuoğlu ve tiyatro sanatçı ve teknik grubundan oluşan bir grubun uzun süren bir çalışmasının sonucu olarak hazırlandı. 

 

Kapsamlı Bir Çalıştay Hazırlandı

Çalıştay hazırlanırken, geçmiş vakitlerde yapılmış çalıştaylar etüd edilerek, bu çalıştaydan sonraki gelişmeler takip edilerek, başlıklar ve iştirakçiler belirlendi. Günümüz tiyatrosunun özel, ödenekli kurumsal yapılarındaki problemler, yasal düzenlemeler ve kişisel problemler en geniş manada dikkate alınarak, bugünden geleceğe sağlıklı bir tiyatro yapısı kurgulamak maksadıyla ana başlıklar belirlendi.

Dört günde, 32 farklı başlık altında, 400’e yakın davetliye ulaşılarak, ortalarından 10’u çevrimiçi olmak üzere, 300 iştirakçi belirlendi. Alanlarında uzman ve tecrübeli isimlerle birlikte, tiyatromuzun genç jenerasyon temsilcilerinin de bulunacağı, tiyatromuza dair tekliflerin sunulacağı çalıştay, son çalıştay dikkate alındığında, 25 yıllık bir vakit diliminde eksikliği hissedilen bir buluşmaya taban oluşturuyor.

 

Sonuç Bildirisi Hazırlanacak

Çalıştay kapsamında ödenekli tiyatrolar, özel tiyatrolar, bağımsız tiyatrolar, memleketler arası alanda ortak yapımlar, oyun müellifliği, tiyatro tarihi yazımı, mesleksel eğitim, sahnede temsiliyet hakkı, ana başlıkları altında 32 alt başlıktan oluşan oturumlar planlandı. Çalıştay sunumları ve oturumlarda gelişen teklifler, Çalıştay editörleri tarafından özetlenerek, Çalıştay sonrası bir sonuç bildirgesi 100. Yıl Bildirisi olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Tıpkı vakitte sunulan bildiriler ve konuşmaları içeren bir çalıştay kitabı da hazırlanarak paylaşılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis