SON DAKİKA
hava
Google News

Çin Yeni Yılı Türkiye’de etkinliklerle kutlandı

Ay Takvimine nazaran bu yıl 10 Şubat’a denk gelen Çin Yeni Yılı, Türk Çin Kültür Derneği’nin İstanbul ve Ankara şubesinde Çin’in ve Türkiye’nin klasik kültür öğeleriyle bir ortada kutlandı.

Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 21:00

/ 14 views kez okundu.
Çin Yeni Yılı Türkiye’de etkinliklerle kutlandı

Ay Takvimine nazaran bu yıl 10 Şubat’a denk gelen Çin Yeni Yılı, Türk Çin Kültür Derneği’nin İstanbul ve Ankara şubesinde Çin’in ve Türkiye’nin klasik kültür öğeleriyle bir ortada kutlandı. 

12 hayvanlı takvime nazaran hesaplanan Çin Yeni Yılı ya da Bahar Bayramı (Lunar Bayramı) olarak kabul edilen gün, her yılın birinci yeni ayı ile dolunayı ortasında kutlanıyor. 

Genç ney üstadı Ahmet Cemal ve kanun sanatkarı arkadaşı, Çin’in ünlü bahar bayramı müziği “Gong Xi Fa Cai” yi çaldılar. Türk çalgısı ney ve kanun ile Çinlilerin yeni yılını (Ejderha Yılı) kutlayan Türk sanatkarlara büyük beğeni topladı. 

Bahar Şenliği olarak da bilinen Çin Yeni Yılı, derneğin İstanbul şubesinde Çince eğitimi alan öğrenciler tarafından, Çin’in yüzyıllara dayanan ve en yaygın olan klasik sanatlardan biri olan kağıt kesme sanatı kutlandı. 

Günümüzde, Çin’in geleneksel ‘Bahar Bayramı’nda çokça kullanılan bu sanatın hangi periyotta başladığı kesin bilinmemekle birlikte, bir teze nazaran kaynağını antik çağlardaki dini merasimlerden alıyor. 

Aynı vakitte derneğin Ankara şubesinde eğitim alan öğrenciler, Türk ve Çin yemekleri eşliğinde kaligrafi fırçalarını kullanarak Çince karakterle yeni yıl dileklerini yazdılar. 

Türk Çin Kültür Derneği Lideri İrfan Karslı, “Çin Ejderha Yeni yılı, başta Çin ve Türkiye olmak üzere tüm dünyaya kutlu olsun” sözlerini kullandı. 

 

“Çin Ejderha Yılı’na girdi” 

Çin geleneğine nazaran; her yıl, Çin burçlarında yer alan 12 hayvandan biri ile temsil ediliyor. 2023’te tavşan yılı iken, 2024 yılında ise ejderha yılına girildi. 

10 Şubat 2024’te başlayıp 28 Ocak 2025’te sona erecek Çin Ejderha Yeni Yılı, kışın sonunu ve baharın başlangıcını kutlayan iki haftalık bir şenlik olarak da biliniyor. 

Bu yıla ismini veren Ejderha, Türk ve Çin inançlarında, çoklukla rahmetin, bolluğun ve düzgünlüğün sembolü olarak görülürken verdiği güç, rahmet ve düzgünlükle bir ortada nitelendiriliyor. 

Çin, Endonezya, Japonya, Malezya, Filipinler, Singapur, Güney Kore ve Vietnam dahil olmak üzere birçok Asya ülkesinde kutlanan Yeni Ay Yılı, Çin Yeni Yılı yahut Bahar Şenliği olarak da biliniyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis