SON DAKİKA
hava
Google News

Cartoonito yeni çizgi sinemasıyla “her çocuk eşsizdir” diyor

Eğlenceli içerikleri ile çocukların kapsayıcılığı ve farklıkları kucaklamayı öğrenmesini önemseyen Cartoonito, yeni çizgi sinemasıyla bu maksadı destekliyor. Cartoonito’nun yeni çizgi dizisi Pazar Eğlencesi’nde işitme aygıtı kullanan Nicky karakteri, birebir aygıtı kullanan 6 yaşındaki seslendirme sanatkarı İpek Öner’in sesiyle hayat buluyor. 

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 17:36

/ 18 views kez okundu.
Cartoonito yeni çizgi sinemasıyla “her çocuk eşsizdir” diyor


Eğlenceli içerikleri ile çocukların kapsayıcılığı ve farklıkları kucaklamayı öğrenmesini önemseyen Cartoonito, yeni çizgi sinemasıyla bu maksadı destekliyor. Cartoonito’nun yeni çizgi dizisi Pazar Eğlencesi’nde işitme aygıtı kullanan Nicky karakteri, tıpkı aygıtı kullanan 6 yaşındaki seslendirme sanatkarı İpek Öner’in sesiyle hayat buluyor. 

Çocukların etrafına saygılı ve adaletli birer birey olarak yetişmesini teşvik eden Cartoonito, içerikleriyle bu bildirileri vurguluyor. Cartoonito’nun 2024 yılının başında yayın akışına eklediği Pazar Cümbüşü “Her çocuğun özgün benliği olduğu” bildirisinin altını çiziyor. Kapsayıcılık, kişisellik ve özgünlüğü kapsayan bildirilere sıkça veriyor. 

Pazar Cümbüşü, renkli bir kıyı köyünde geçen cümbüş dolu bir çizgi sinema olmasının yanı sıra izleyicinin içini ısıtan, eğlenceli birçok karaktere de yer veriyor.  Çizgi sinema, izleyenleri okulun ve işin hafta boyunca tatilde olduğu, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek dışında farklı bir şeyin olmadığı aile günlerine geri götürüyor. 

Çizgi sinemada Nicky isminde işitme zahmeti çeken ve işaret lisanı kullanan fevkalâde bir karaktere de yer veriliyor. Cartoonito, Pazar Cümbüşü ile gerçek ve farklı kıssaları anlatmanın ehemmiyetinin altını çiziyor. 

 

Türkiye’de bir ilk 

Yayınlandığı tüm ülkelerde çocukların favori çizgi sinemaları ortasına giren Pazar Eğlencesi’nin en renkli kahramanlarından biri olan ve işitme aygıtı kullanıp işaret lisanı bilen Nicky’i, Türkiye versiyonunda da birebir aygıtı kullanan İpek Öner Iyuno Turkey stüdyolarında seslendirdi. Pazar Cümbüşü engelli bir karakterin engelli bir sanatçı tarafından seslendirmesi ile Türkiye’de bir birinci olarak da dikkat çekiyor. 

 

İşitme aygıtı hayatın gerçeği, işaret lisanı bir harika güç 

Cartoonito’nun kapsayıcılığı vurguladığı Pazar Eğlencesi’nde Hugo’nun en yakın arkadaşı olan Nicky’nin işitme aygıtı; hayatın bir gerçeği, kullandığı işaret lisanı ise ‘süper gücü’ olarak tanımlanıyor. 

Cartoonito’nun yesyeni içeriği Pazar Cümbüşü hafta içi her gün saat 11.00’de çocuklarla buluşuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis