SON DAKİKA
hava
Google News

‘Büyüme Ağrısı’nda İhmale Gelmez 5 Kritik Sinyal!

Çocukluk çağında birtakım belirtilerin katiyen ihmal edilmemesi ve gerekli tetkiklerin kesinlikle yapılması gerekiyor. Çünkü temiz üzere görünen ve çoğunlukla ‘büyüme ağrısına’ bağlanan bu şikayetler çok önemli nedenlerden kaynaklanabiliyor!

Son Güncelleme :

13 Şubat 2024 - 13:12

/ 12 views kez okundu.
‘Büyüme Ağrısı’nda İhmale Gelmez 5 Kritik Sinyal!


Anne babalar dikkat!

Çocukluk çağı kanserlerinde bu yanılgıya çok sık düşülüyor!

Çocuğunuzun bu şikayetlerini asla ihmal etmeyin!

Çocuklarda kemik ağrısı her vakit pak olmayabilir!

Bel, bacak ve kol ağrısından kemik ağrısına…

‘Büyüme ağrısıdır’ denilerek geç kalınıyor!

Çocukluk çağında birtakım belirtilerin katiyetle ihmal edilmemesi ve gerekli tetkiklerin kesinlikle yapılması gerekiyor. Çünkü saf üzere görünen ve çoğunlukla ‘büyüme ağrısına’ bağlanan bu şikayetler çok önemli nedenlerden kaynaklanabiliyor! Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Funda Vesile Çorapcıoğlu “Anne babaların hangi durumlarda kemik ağrılarını ciddiye alarak kesinlikle doktora başvurmaları gerektiği konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Birtakım belirtiler kemik ağrılarının aslında son derece önemli bir hastalığın habercisi olduğu istikametinde uyarıcıdır. Toplumumuzda ‘büyüme ağrısıdır, biraz izleyelim’ biçiminde  yaygın bir inanış vardır ve bu yanlış niyet ne yazık ki kanserin ilerlemesine neden olabilmektedir” diyor. Prof. Dr. Funda Çorapcıoğlu, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü kapsamında yaptığı açıklamada ‘büyüme ağrısı’ olarak görülen kemik ağrılarında ihmale gelmez 5 kritik sinyali anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

 

Kimi vakit üst teneffüs yolu hastalıklarında da sık görülen öksürük, uzunluğunda şişlik, ateş ya da halsizlikle kendini gösteriyor, kimi vakit bacaklarda morarma ya da kemik ağrılarıyla sinyal veriyor. Kimi vakit da hiçbir belirti vermeden sinsice ilerliyor. Lakin çeşitli nedenlerle erken teşhis edilemediğinde çok önemli sonuçlara yol açabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Funda Çorapcıoğlu, çocuklarda kimi şikayetlerin kesinlikle önemsenmesi gerektiğini vurgulayarak “Bu şikayetler çocukluk çağında sık görülen lösemi, lenfoma, beyin tümörü ve yumuşak doku sarkomu üzere kanserlerin habercisi olabilir. Fakat ülkemizde birtakım yanlışlara çok sık düşülebiliyor. Bu yanlışların en sık görülenlerinin başında da; kemiklerdeki ağrı için ‘büyüme ağrısı’ olabileceği, bacaklardaki morluk için de çocuğun hareketli bir yapısı olduğu ve bacaklarını sık sık bir yerlere çarptığı kanısı yatıyor” diyor. 

 

Erken teşhis çok değerli ama!

Çocukluk çağı kanserlerinde erken teşhisin son derece değerli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çorapcıoğlu şöyle konuşuyor: “Çocuklarda kol ve bacak ağrıları nedeniyle çok sayıda müracaat olmaktadır. Lakin birçok vakit aile bu şikayetlerle doktora başvursa da; başvurulan çocuk tabibi yahut ortopedi doktoru tarafından teşhis ‘büyüme ağrısı’ olarak sunulur. Bu büyüme ağrılarının bir mühlet izlenmesi sonucunda aslında daha öteki hastalık teşhislerinin konulduğu bir gerçektir. O nedenle bu şikayetleri, ağrıları olan çocukların hangi durumlarda vakit kaybedilmemesi gerektiği hekimler tarafından tabir edilmelidir. Tekrar klinik tecrübelerimize nazaran; birtakım ailelerin bu ağrıları son derece önemseyerek büyüme ağrısı olup olmadığından emin olmak ismine doktora başvurduğu halde, doktorların rastgele bir tetkik yapma gereği duymadan büyüme ağrısı olarak bu durumu izlemeleri, kemik tümörlerinde teşhiste gecikmeye neden olmaktadır. Bilhassa birtakım kemik tümörleri ve yumuşak doku tümörlerinin teşhisinin geciktiği çok güzel bilinmektedir.”

 

Kemik ağrılarında ihmale gelmez 5 belirti! 

Küçük çocuklarda ekseriyetle 4-7 yaş ortasında yahut daha büyük çocuklarda adölesan (ergenlik) periyoda yanlışsız 11-12 yaşlarından 18 yaşına kadar; uzunluk uzamaları nedeniyle kemik ağrıları görülebiliyor. Anne babaların hangi durumlarda kemik ağrılarını ciddiye alarak kesinlikle doktora başvurmaları gerektiği konusunda son derece farklı yaklaşımlar olduğunu belirten Prof. Dr. Funda Çorapcıoğlu “Çocuk ısrarla bir kemiğinin ağrıdığını söylüyorsa bu durumda kesinlikle tetkik gerekliliği bulunmaktadır” diyor. Prof. Dr. Çorapcıoğlu, kemik ağrıları ile ilgili dikkat edilmesi gereken 5 belirtiyi şöyle sıralıyor: 

  • Aktivite ile orta ara olan sonra geçen, tekrar ağır aktivite ile ortaya çıkan ağrılar çoklukla büyüme ağrılarını gösterir. Lakin ağrı süreklilik arz ediyorsa ve çocuk her gün bu ağrıdan şikayet ediyorsa kesinlikle altında yatan neden araştırılmalıdır. 
  • Ağrı dışında ağrıya eşlik eden o bölgede; kolda, bacakta, bedenin rastgele bir yerinde şişlik varsa, dokunmakla hassasiyet, ısı artışı ve kızarıklık görülmekteyse bu durumu büyüme ağrısına bağlamak mümkün değildir.
  • Kemik ağrılarının kanserle alakalı olduğunun en değerli belirtisi; bilhassa çocuğu gece uykudan uyandıran ağrı olmasıdır. Bu son derece değerli bir belirtidir ve kanser açısından ve kemik tümörü açısından kesinlikle araştırılması gereken bir durumdur. 
  • Kemik ağrısına kilo kaybı, ateş, gece terlemesi üzere belirtilerden biri dahi eklenme kesinlikle Çocuk Onkoloji Uzmanına başvurulması gerekmektedir.
  • “Çocuklarda kemik ağrılarıyla ilgili en çarpıcı durumlardan biri de bel ağrısıdır” diyen Prof. Dr. Çorapcıoğlu kelamlarına şöyle devam ediyor: “Erişkinlerin bilakis çocukluk yaş kümesinde ne kadar aktivite yaparsa yapsın, ne kadar yorulursa yorulsun çocukların bel ağrısı sürekli bir hastalığın habercisidir. Ve bu nedenle tümör olup olmadığı kesinlikle araştırılmalıdır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis