SON DAKİKA
hava
Google News

Büyükşehir’den üreticiye koç ve teke takviyesi

Büyükşehir Belediyesi, küçükbaş hayvancılığın gelişmesi ismine Damızlık Koç ve Teke Takviyesi Projesiyle üreticilere koç ve teke dağıtımı gerçekleştiriyor

Son Güncelleme :

25 Şubat 2024 - 12:36

/ 77 views kez okundu.
Büyükşehir’den üreticiye koç ve teke takviyesi


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra kırsal kalkınmaya da büyük kıymet veriyor. Hibe projeleriyle çiftçinin yanında olan Büyükşehir, bu kere de damızlık koç ve tekeleri yetiştiricilere verdi. Birinci etapta dün düzenlenen programda 75 yetiştiriciye 75 adet merinos ırkı koç yüzde 50 hibeli olarak teslim edildi. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek programlarla Kocaeli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine üye olan yetiştiricilere toplamda 500 koç ve 150 teke verilecek. Küçükbaş Hayvancılığın Geliştirilmesi Hedefli Damızlık Koç ve Teke Takviyesi Projesi, randıman artışının sağlanması ve çiftçilerin gelir kaynaklarını artırmayı amaçlıyor.

 

ÜRETİCİ MEMNUN, KOCAELİ MUTLU

Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Hayvancılığın Geliştirilmesi Gayeli Damızlık Koç ve Teke Takviyesi Projesi programı Muhtarlık Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlendi. Programa Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Veterinerler Odası Genel Sekreteri Cüneyt Özer, Kocaeli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Lideri Mustafa Çakır, Kocaeli Kasaplar Odası Lideri İsmail Şalgam, Gebze Ziraat Odası Lideri Ayhan Pekşen ve üreticiler katıldı. Proje kapsamında Kocaeli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine üye olan yetiştiricilere, toplamda 250 baş Merinos koç, 250 baş kıvırcık koç ve 150 baş kıl keçisi teke teslim edilecek.

 

“DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Programda konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Aydınlık, “Son beş yılda yaşadığımız salgın sürecini dikkate aldığımızda Büyükşehir Belediyemizin tarım ve hayvancılığa olan dayanağının ehemmiyeti daha çok anlaşılmakta. Büyükşehir olarak bitkisel üretimde hem bitkilerin tohumu manasında, seracılık manasında, fide manasında bilhassa girdileri rahatlatıp üretimi arttırmak için gübre ve mazot dayanağı manasında çok sayıda başlıkta dayanağımız var. Hayvancılıkta ise daha evvel mandada damızlık dağıttık. Bugün de koyun projemizin damızlığını dağıtıyoruz” dedi. Arıcılıkta da tıpkı projenin devam edeceğini söyleyen Aydınlık, kelamlarını şöyle sürdürdü: ‘’Günümüzdeki şartlar dikkate alındığında üretimin artıyor olması, üretimi yapan çiftçi sayımızın artıyor olması verdiğimiz takviyelerin üretmeye devam eden çiftçimize adeta can suyu olduğu ortaya koyuyor. Sizlere Liderimiz Tahir Büyükakın’ın selamlarını iletiyorum. Tarım ve hayvancılıkta üreticilerimizi birer vatanperver olarak görüyoruz. Yaptığınız işlerin ne kadar kıymetli ve stratejik olduğunu biliyoruz. Üretimlerin desteklenmesi yalnızca girdili değil, üretim esnasındaki mekanizasyonu artarak devam edecek. Yeniden köydeki üretimin pazara ulaşmasındaki kolaylaştırıcı süreçlere devam edeceğiz, dayanaklarımız artarak sürecek.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis