SON DAKİKA
hava
Google News

Boğaziçi Üniversitesi akademik takımını dünya ölçeğinde güçlendirmeye devam ediyor

“Avrupa’nın en iyileri” listesinde yer alan, Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinin başında gelen Boğaziçi Üniversitesi, akademik büyüme maksadı kapsamında takımını dünyanın sayılı üniversitelerinden akademisyenlerle güçlendirmeye devam ediyor.

Son Güncelleme :

14 Şubat 2024 - 11:48

/ 37 views kez okundu.
Boğaziçi Üniversitesi akademik takımını dünya ölçeğinde güçlendirmeye devam ediyor


“Avrupa’nın en iyileri” listesinde yer alan, Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinin başında gelen Boğaziçi Üniversitesi, akademik büyüme amacı kapsamında takımını dünyanın sayılı üniversitelerinden akademisyenlerle güçlendirmeye devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi, orta ve uzun vadeli gayeleri kapsamında akademik takımını McGill, Cambridge, Harvard, Columbia, Northwestern, King’s College, ETH Zürich, Imperial üzere dünyanın değerli üniversitelerinden doktora derecesine sahip akademisyenlerle genişletiyor. Hukuktan mühendisliğe, siyasetten iktisada, fen bilimlerinden toplumsal bilimlere, eğitim bilimlerinden data bilimi ve yapay zekaya kadar çeşitli alanlarda uzmanlaşmış akademisyenler, artık Boğaziçi Üniversitesinde ders veriyor.

Rektör Mehmet Naci İnci: Yeni akademisyenlerimiz üniversitemize güç katacak

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, yeni öğretim üyelerinin akademik takıma güç katacağını ve bu birikimin Boğaziçi Üniversitesi’nin dünyadaki sıralamasını daha da üste taşıyacağını belirterek, “Göreve başladığım vakitten bu yana dünyanın en yeterli üniversitelerinde yetişmiş, farklı branşlardan liyakat sahibi 90’a yakın yeni akademisyen üniversitemize katıldı. Dünyanın en uygun üniversitelerinden gelerek ortamıza katılan öğretim üyeleriyle birlikte ülkemizin en saygın kurumlarından biri olan üniversitemizi akademik olarak daha da ileriye taşıyacağız.” değerlendirmesini yaptı. 

İlk 100’deki 68 öğrenci Boğaziçi’ni tercih etti

Anadolu Hisarı Kampüsü’nün de iştirakiyle üniversitenin mekânsal alanının daha da genişlediğini, ayrıyeten akademik alanda daha çok makale yayımlayan, daha çok araştırmaya imza atan bir bilim yuvası olmayı hedeflediklerini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, “Geçen yıl 3 milyon müracaatın yapıldığı üniversite imtihanında birinci 100’deki 68 öğrenci üniversitemizi tercih etti. 

Bizler de tüm dünyada kendi alanlarda başarılı olmuş akademisyenlere kapılarımızı açarak, birbirinden yetenekli öğrencilerimize kıymet katmak ismine üniversitemizin akademik takımını daha da güçlendirmek için çalışıyoruz. Ortamıza katılan akademisyenlerin üniversitemize kabul kriterlerini senatomuzda yükselttik. Önümüzdeki periyotta Boğaziçi Üniversitesi’ni yalnızca bilimin, teknolojinin ve yeniliklerin konuşulacağı, dünyanın öncü eğitim merkezlerinden biri haline getireceğiz. Lisans eğitiminde sahip olduğumuz dünya çapındaki itibarımızı lisansüstü eğitim ve araştırmada da elde edeceğiz. Bu amaca, sahip olduğumuz varlıklı akademik takımın da dayanağından güç alarak; üniversitemizde yeni kısımlar, yeni araştırma enstitüleri açarak, araştırmacı sayımızı yükselterek; master, doktora öğrencilerimizin sayısını ve bilimsel projelerin sayısını artırarak ulaşacağız. Boğaziçi Üniversitesi’ni, hem Türkiye’de hem dünyada hepimizin iftihar edeceği çok daha güzel yerlere taşıyacağız.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis