SON DAKİKA
hava
Google News

Alper Gezeravcı Uzay Seyahati Sonrası Birinci Gençlik Buluşmasını Konya Bilim Merkezi’nde Yaptı

Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı, uzay misyonunu tamamlayıp dünyaya döndükten sonra birinci söyleşini Konya Bilim Merkezi’nde gençlerle gerçekleştirdi.

Son Güncelleme :

24 Şubat 2024 - 18:48

/ 83 views kez okundu.
Alper Gezeravcı Uzay Seyahati Sonrası Birinci Gençlik Buluşmasını Konya Bilim Merkezi’nde Yaptı


Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı, uzay misyonunu tamamlayıp dünyaya döndükten sonra birinci söyleşini Konya Bilim Merkezi’nde gençlerle gerçekleştirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren, Türkiye’nin TÜBİTAK dayanaklı birinci bilim merkezinde düzenlenen buluşmada uzay tecrübelerini anlatarak gençlerin sorularını cevaplayan Gezeravcı, Türkiye’nin uzay alanında amaç koyduğu 10 kutlu programdan bir adedini başarılı bir halde tamamlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek, gençlere hayallerinin peşini bırakmamaları tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’nin birinci beşerli uzay misyonu kapsamda Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda 14 gün geçirerek çeşitli deneyler yapan Alper Gezeravcı, vazifesini tamamlayıp dünyaya döndükten sonra birinci gençlik söyleşişini, Konya Bilim Merkezi’nde öğrencilerle bir ortaya gelerek yaptı.

Türkiye’nin birinci astronotu Gezeravcı’nın, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan TÜBİTAK dayanaklı Türkiye’nin birinci ve en büyük bilim merkezi Konya Bilim Merkezi’nde gerçekleştirdiği söyleşiye Konyalı çocuklar ve gençler büyük ilgi gösterdi.

“BEN SİZLERLE GURUR DUYUYORUM”

Türkiye’nin uzay alanında maksat koyduğu 10 kutlu programdan bir adedini başarılı bir halde tamamlamanın gururunu yaşadıklarını söz eden Gezeravcı, gençlere hayallerinin peşini bırakmamaları tavsiyesinde bulunarak şöyle konuştu:

“Ben sizlerin yaşında küçük bir çocukken çok daha kısıtlı televizyon imkanlarında, çok daha kısıtlı sinema imkanlarında uzaya dair bir şey gördüğümde, izlediğimde şöyle bir durup bir adım geriye çekilirdim. Bu izlediğimiz şeyler öteki milletlerin hayali, diğer insanların hayali.
‘Başka insanların hayaliyle keyifli olmaya çalışma, elinde ne varsa ona sarıl ve yalnızca onunla memnun ol’ diye kendime telkin ederdim. Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni yüzyılımıza ışık tutan vizyonuyla, Cumhuriyetimizin koyduğu 10 uzaya ait stratejik gayeden tamamı, kademe kademe ilerleyecek olgunlaşma etaplarını tamamlayarak maksada ulaşacak biçimde devam ediyor. Kendi potansiyelinizden hiçbir vakit kuşkuya düşmeyin. Ben sizlerle gurur duyuyorum.” 

ÖĞRENCİLERİN SORULARINI CEVAPLADI

Söyleşi esnasında Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda geçirdiği günlerden bahsederek uzay tecrübelerini paylaşan Gezeravcı, kendisini heyecanla dinleyen öğrencilerden gelen soruları da cevapladı. 

“KONYA BİLİM MERKEZİ OLAĞANÜSTÜ BİR MERKEZ”

Programdan sonra açıklamalarda bulunan Gezeravcı, Konya Bilim Merkezi’yle ilgili övgü dolu sözlerle sarf etti. Gezeravcı, “Bütün güzergahların buluşma noktasında memleketimizin her tarafından kardeşlerimize kapılarını açmış, bilimle ilgili her türlü merak ettiklerini cevaplayacak ve ülkemizin ikinci dalyaya adım attığı yeni Türkiye Yüzyılı’nda hedeflediği bütün yollara imkan tanıyacak, oraya gidişe vesile olacak bütün araştırma imkanlarını bünyesinde barındıran mükemmel bir merkez” tabirlerini kullandı.

“BU BULUŞMALAR GENÇLERİMİZİN KAPASİTESİNİN FARKINDALIĞINA VESİLE OLUYOR”

Türk gençlerinin gücüyle, heyecanıyla, varlıklarını her ortamda aşikâr eden dayanılmaz bir kapasiteye sahip olduğunu lisana getiren Gezeravcı, “Bu kapasitenin farkında olmayabilirler. İşte bu buluşmalar bu farkındalığa vesile oluyor. Ben onların yaşındayken şu anda gerçekleşen şeylerin hiçbirisini hayal edemiyordum. Devletimizin kararlığıyla bugünlere gelindi. Ülkemizin sahiden bu alandaki güçlü iradesiyle devlet büyüklerimizin öbür milletlerin hali hazırda yaşadıkları rüyayı bu memleketin çocuklarının da yaşama hakkı olduğunu, bu hayalin paydaşı olmaları gerektiğini inançlarıyla bugünlere gelindi. İnşallah bundan sonra çok daha hoş işlere onlar imza atacak” dedi

Gençlik buluşmalarının birinci durağı Konya’da, Uluslarası Uzay İstasyonu’nda yaşadığı tecrübeleri, geleceğin bilim insanları, mühendisleri ve astronotlarıyla paylaşmanın memnunluğunu yaşadığını belirten Gezeravcı, “Uzaya adım atma hayali kuran genç kardeşlerimin, bu buluşmayı bir ilham kaynağı olarak görmesi ve gelecekte kendi muvaffakiyet kıssalarını yazmaları en büyük temennim” değerlendirmesinde bulundu.

Gezeravcı, Konya’yı hoş hizmetleriyle bugünlere getiren ve bu imkanları tanıyan Lider Altay’a da teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis