Almanya'da 5'li zirve! Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'yla ilgili net mesaj!
SON DAKİKA
hava
Google News

Almanya’da 5’li zirve! Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’yla ilgili net mesaj!

Son Güncelleme :

15 Haziran 2022 - 0:48

/ 43 views kez okundu.
Almanya’da 5’li zirve! Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’yla ilgili net mesaj!

Berlin’de Türkiye, Almanya, ABD, İngiltere ve Fransa temsilcileri bir araya geldi. Toplantıda NATO zirvesi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, gıda sevkiyatı ve Ege konuları ele alındı.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

TÜRKİYE’DEN TAVİZ YOK! ŞARTLARINI SIRALADI!

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada,” İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvuruları bağlamında terör örgütleri konusunda somut adımlar atılmadan ilerleme kaydedilmeyeceği belirtildi. Ege ve Akdeniz konularında Türkiye’nin meşru haklarında taviz vermeyeceğinin altı çizildi. Dünya gıda güvenliği açısından Karadeniz tahıl sürecinin önemine dikkat çekildi.” denildi.

Berlin’de gerçekleşen beşli görüşmeye Cumhurbaşlanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Almanya Federal Şansölyelik Dış ve Güvenlik Politikası Danışmanı Jens Plötner, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Lovegrove ve Fransa Dışişleri Bakanlığı Politika ve Güvenlik İşleri Genel Müdürü Philippe Errera katıldı.

Toplantıda 29-30 Haziran’da Madrid’de gerçekleşecek NATO Zirvesi ve stratejik konsepti, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik başvuru süreçleri, Ukrayna savaşındaki gelişmeler ve Karadeniz tahıl sevkiyatı süreci, Ege ve Akdeniz meselelerinin yanısıra Suriye, Afganistan ve İran gibi bölgesel konular değerlendirildi.

Facebook Yorumları
Copyright