SON DAKİKA
hava
Google News

Aliağa Belediyesi Aigai Kazılarını 2024’te de Destekleyecek

Antik periyotta “Aiolis Bölgesi” olarak anılan İzmir’in kuzeyini kapsayan bölgenin değerli antik kentlerinden Aigai’de 2004 yılında başlayan arkeolojik hafriyatlar 2020 yılından bu yana Aliağa Belediyesi tarafından destekleniyor. İmzalanan ortak hizmet protokolü ile Aliağa Belediyesi 2024 yılında da Aigai’deki arkeolojik kazılara sponsorluk takviyesini sürdürecek.

Son Güncelleme :

09 Şubat 2024 - 15:24

/ 19 views kez okundu.
Aliağa Belediyesi Aigai Kazılarını 2024’te de Destekleyecek


Antik periyotta “Aiolis Bölgesi” olarak anılan İzmir’in kuzeyini kapsayan bölgenin değerli antik kentlerinden Aigai’de 2004 yılında başlayan arkeolojik hafriyatlar 2020 yılından bu yana Aliağa Belediyesi tarafından destekleniyor. İmzalanan ortak hizmet protokolü ile Aliağa Belediyesi 2024 yılında da Aigai’deki arkeolojik kazılara sponsorluk dayanağını sürdürecek.

Manisa idari hudutları içinde olmasına karşın coğrafik yakınlık ve ulaşımıyla Aliağa coğrafyasının bir modülü olan Aigai Antik Kentindeki bilimsel çalışmalara Aliağa Belediyesi 2020 yılından bu yana dayanak veriyor. Tarihi, milattan evvel 8’inci yüzyıla kadar uzanan Aigai Antik Kenti, Yunt Dağı üzerinde, Aliağa yakınlarındaki Köseler Köyünde bulunuyor.

Halen yılda 15 bin tarih ve arkeoloji meraklısının ziyaret ettiği Aliağa- Manisa hududunda bulunan Aigai Antik kentinde devam eden arkeolojik kazıların desteklenmesini içeren protokol, Aliağa Belediyesi, Manisa Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Aigai Hafriyat Başkanlığı ortasında imzalandı. Aliağa Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen protokol imza merasimine; Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar, Manisa Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ve Aigai Arkeolojik Hafriyat Lideri, Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Sezgin katıldı.
 
Başkan Serkan Acar, “Aigai Bizim İçin Çok Önemli”

Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar,  Aigai’nin, Aliağa’yı içine alan bölgenin çok kıymetli bir tarihi ve arkeolojik merkezi olduğunu belirterek, “Aigai, Aliağa ile tıpkı coğrafyada, tarihi ve kültürel bağları olan, tarih boyunca Aliağa ve etrafıyla etkileşim içinde olan bir antik kent. 2020 yılından itibaren Aigai kazılarını destekliyoruz. Tarih ve tabiat turizmini canlandırmak, köylerimizin, mahallelerimizin iktisadını güçlendirmek ve ülkemize tanıtım ve ekonomik manada katkıda bulunmak istiyoruz. Protokolümüzü 2024 yılında da uzatarak arkeolojik kazılara takviye vermeye devam ediyoruz. Bu ortak hizmet protokolünün Aliağamıza ve ülkemize kıymet katmasını diliyorum. Güzel olsun” dedi.

Manisa Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak da protokol imza merasiminde yaptığı konuşmada, Aigai antik kentinde devam eden arkeolojik kazıların ve sponsorluk takviyelerinin kıymetinden kelam etti. Sudak, Aliağa Belediyesi’nin Aigai’ye olan ilgisi ve devam eden dayanağı için teşekkür etti.
 
Prof. Sezgin, “Çok Güçlü Maddi ve Manevi Destek”

Aigai Hafriyat Lideri Prof. Dr. Yusuf Sezgin de Aigai arkeolojik kazılarına takviyenin devamından dolayı Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar’a teşekkür etti. Sezgin, “Bu dayanak yalnızca maddi bir dayanak değil, birebir vakitte yanımızda hissettiğimiz çok güçlü bir manevi dayanak. Bu parayla ölçülecek bir şey değil. Günümüzdeki idari hudutlar farklı olabilir fakat Aigai, Aiolis’in bir kesimi. Aiolis’in başşehri de Aliağa esasen. Aigai antik kentinin bölgemizin turizmine ve ülkemizin tanıtımına değerli katkıları olacak. Aliağa Belediyesi’nin kültürel mirasa, bilimsel çalışmalara büyük bir heyecanla dayanak vermesi bizler için çok değerli. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Aigai Antik Kenti

Aliağa’nın yaklaşık 15 kilometre yakınında bulunan Aigai, Herodot’un “Aiolis bölgesi” olarak bahsettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden biridir. Etrafa hâkim bir pozisyondaki kayalık bir zirve üzerinde bulunan kentin tarihi, M.Ö. 8.yüzyıla kadar uzanıyor. M.S. 17 yılındaki zelzelede büyük ölçüde hasar gördüğü ve tamir geçirdiği, Helenistik devirde ise kıymetli bir ticari merkez olduğu anlaşılan kentte 2004 yılından itibaren günümüze kadar hafriyat çalışmaları Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Sezgin Başkanlığında yapılıyor. Surları arazinin durumuna nazaran inşa edilmiş olan Aigai Antik Kenti’nde, surlar içinde üç katlı agora ve bu yapıyı taşıyan duvarlar, meclis binası, teras duvarlı stadyum, tiyatro ve Demeter Tapınağı üzere kalıntılar görkemli formda bulunuyor. Antik kent yılda 15 bine yakın arkeoloji ve tarih meraklısı tarafından ziyaret ediliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marsbahis